Přesně tak..Pro takové případy, kdy se Vám porouchá pračka, televize, myčka atp. by měli mít lidé vytvořenou mimořádnou rezervu, z které by tyto náklady mohli platit. Takovou rezervu si normální lidé většinou netvoří a ani si neuvědomují, že by si ji měli tvořit, většinou si raději vezmou nějakou "nevýhodnou půjčku". Proto to za ně dělají "finanční poradci". Takže pokud bych měl dát těmto lidem radu, tak ať se obrátí na finančního poradce, který s nimi udělá komplexní finanční plánování a zabrání tak tomu, aby si již v budoucnu nemuseli brát "NEVÝHODNÉ PŮJČKY" s obrovskými úroky..
Připojuji svůj e-mail (valle@centrum.cz), kdyby se někdo chtěl ptát dále....
je vidět, že fakt nevíte o co jde - rezerva totiž není ani pojistka, ani stavební spoření ani stavebko, nebo jiný věci. Plácají do diskusí nesmysly, a pak můžou strhnout telefony u Providentu, aby jim někdo půjčil na rozbitou pračku nebo nabořený auto :-)
Ale notak. Finanční rezerva není žádné IŽP, spoření, či něco takového. Je to likvidní rezerva, kterou musí mít klient kdykoliv a na cokoliv k dispozici. Takže spořící účty, případně je možno využít fondů peněžního trhu .-)
Nejsem bouchač smluv, ani sériový prodejce IŽP .-)
Uniká mi souvislost, taky se živim jako pojišťovák. Já osobně si pod pojmem finační rezerva představuju nějakou sumu odpovídající příjmům subjektu, která leží na spořícím účtě. Například ING oranžové konto se mi jeví celkem dobře.
90% populace žije z ruky do huby - co vydělám to prožeru, co prožeru to vydělám.
Co na tom chcete komplexně finančně plánovat?
Z lejna bič neupleteš, říkávala babička - a upleteš-li, nezapráskáš.
Tento systém, co vydělám prožeru, se ovšem dá praktikovat při jakékoliv výši příjmu, to nemá s absencí plánování co nic společného.
Má babička žila v Havířově v domě, kde byla většina obyvatel horníci, pobírající před revolucí násobky průměrných platů, přesto týden před výplatou neměla velká část z nich za co koupit jídlo, zatímco babička z malého platu a pak ještě menší penze v podstatě neměla problém na nic co potřebovala ušetřit a ještě obdarovávala penězi své vnuky (k narozeninám).
to máte asi pravdu, ale lísteček s nápisem "nežer tolik" a "nechlastej" a "neutrácej za capiny" by se asi dal těžko prodat jako finanční plán, přestože by 90% populace vyřešil jejich finanční problémy :-)
problem je v tom, ze hodne lidi spis nez "a, tak se podivam, kam mi penize tecou, a zkusim usetrit" spis rekne "jak jsem chudy, MUSIM zit tak, ze mi nic nezbyde" a pak maji problemy. nejsem financni genius a taky jsem v minulosti udelala par chybnych kroku (kreditni karta, nastesti uz splacena), ale selsky rozum mi rika, ze sporti je nejen vyhodnejsi (uroky), ale i jaksi pro dusi prijemnejsi (nemam nervy). argument "mam nizky plat" neni tak zcela korektni, lze se snazit a ziskat plat vyssi.
K tomu opravdu není co víc říct. Kdo si půjčuje ne na investice, ale i na dovolenou, novou televizi nebo věnec buřtů na zítra do huby, ten si snad i zaslouží mít s tím později problém. Za blbost se holt platí.
Nejen obecnou a informační, ale zejména finanční gramotnost by to chtělo vyučovat.
Je jasné, že prožrat úvěr by se nemělo. Ale bohužel řada lidí je v takové finanční situaci, že vytlouká klín klínem a když se jim pos*re lednička nebo TV, musí si jít půjčit. Zvýšenou platbou za půjčené zboží se nedostává zase na jiné potřeby, na ty si zase půjčit a pokud pak vypadne nějaký plánovaný příjem (13. plat, prémie ...) či nastane nemoc, úraz - už v tom lidi lítaj.
Je to smutný nesoulad mezi příjmy a výdaji.
Ono se to kecá, když někdo bere čtyřicet v čistém, že pětistovka u lékaře nikoho nezabije, ale když někdo bere desítku, už je ta pětistovka setsakramensky znát. A těžko se dítěti vysvětluje, že není na nový mobil nebo mp3 přehrávač, když ostatní děti jej mají - to se pak třeba půjčuje i na vánoční dárky.
Nemachrujme tady o neschopnosti vydělat si, ale vžijme se do situace těch, co tu desítku berou. Důvody mohou být rozličné ...
to sou ale KECY
když se jim pos*re lednička nebo TV, musí si jít půjčit.
a co třeba šetřit stejnou částku předtím než se lednicka pokazí, aby si pak nemusel pučovat?????
nebo je snad jiný rozdíl mezi spořením 1500/měsíčně a splácením 1500/měsíčně, než že spoření není zatíženo 30-100% úrokem?
úvěr na spotřebu si vezme jenom blb.
Jestli si čet ty kecy, tak je tam uvedeno: Ale bohužel řada lidí je v takové finanční situaci, že vytlouká klín klínem. Tzn. že není z čeho předem šetřit (nebo se jedná o neplánovanou poruchu a nemožnost či nevýhodnost opravy) a lidi zabředávají do dluhů, zvláště pokud vypadne nějaký zdroj příjmů (13. plat, prémie) ...
Je tedy jasné, že prožrat úvěr by se nemělo. Proto je republika plná blbů, kteří si na spotřebu půjčují. Ale mám pocit, žes někde na Měšci v diskuzi půjčování lidem chválil, že se tím hejbe ekonomika (nejednalo se o půjčky na např. nemovitosti). Pokud se ti v blázinci rozbije sanitka nebo svěrací kazajka, ústav si taky na ni půjčí, protože poruchu plánoval až za půl roku. Nebo je zaplatí cash a tobě seberou po obědě zákusek ...
"A těžko se dítěti vysvětluje, že není na nový mobil nebo mp3 přehrávač"
Znám magorské rodiny, co žijí z výplaty do výplaty, ale děcku na vánoce koupí mobil na splátky za 7000 Kč. Prostě, když na to nemám, tak na to nemám. Nezbývá než se s tím smířit. Jinak je to cesta do pekel (a exekutor za dveřmi).
Víte o nějaké instituci, která bez ručitele a prokazování příjmů půjčí peníze pouze za zástavu nemovitosti a chce nějaké rozumné úroky? Jedná se mi o půjčku 80.000, hodnota zastavované nemovitosti je cca 120tis, do 4 měsíců jsem ochoten vrátit 100tis.