Aby miliardáři a bohaté firmy vydělávali ještě víc a platili to za ně všichni ostatní mimo bezdomovců?
Má-li vůbec být nějaká daň z nemovitostí, pak pouze z těch drahých (nad 10mil.), nesloužících k bydlení apod. Jinak je to nemorální daň z hlavy.
Výsledek by byl podobný jak u zvyšování DPH. Miliardář má sice náklady vyšší, ale zdaleka ne o tolik, oč má vyšší příjem. O to tu jde. Ty příjmy jsou někdy doslova astronomické. Proto pravice (úspěšně) prosazuje snižování přímých a zvyšování nepřímých daní. Aby nehorázné miliardy nemusely být daněny a mohly nerušeně odplouvat do zahraničí.
Navíc otec rodiny přišel o práci a našel ji v jiném městě.
a) Rodina musela byt s obrovskou ztrátou prodat a pořídit v jiném městě
b) Rodina se byt pokusila pronajmout, ale nenašla podnájemníka a musela platit inkaso, daň a provozní náklady
c) Rodina byt pronajala, ale nemohla na podnájemníka pravidelně dohlížet a ten nejenže jí po 2 měsících přestal platit nájem, ale ještě jí byt zdemoloval.
Jenom mi tam ještě chybí fond oprav, pojištění nemovitosti, problémoví sousedi a další rizika.
Jinak velmi dobrý článek pane redaktore :)
První odstavec mě tedy nejdříve zarazil, protože za svou nemovitost statisíce na daních určitě nezaplatím, samozřejmě vyjma DPH, kterou normální lidi prostě nevnímají - je zajímá konečná cena.
Trh s nemovitostmi je specifický a přiživuje se na něm i dost dalších lidí (majitelé ubytoven, RK aj.), proto na něm dochází k paradoxům, a musí někdo tratit. Provize, odhad a daně při změně majitele danou nemovitost vždy úžasně prodraží, případně se sám okrade původní majitel...
Pronajímám byt a dohodl jsem se s nájemníkem, že mu byt přenechám, tj. prodám. On ale nemá hotovost a nedostane ani hypotéku (nestačí mu příjem).
Uvažovali jsme (navrhl mi to on), že bude platit za nájem o 2500 Kč navíc a cca po 7 letech by byl byt jeho (tj. něco jako leasing). Ale nejsem si jistý, jestli to je legální, abych pak převedl na něj byt. Samozřejmě můžu darovací smlouvou, ale to se ani jednomu z nás nelíbí. Mně pak není jasné, jak z toho zaplatím daně. Je nějaké řešení?
(P.S. jde o byt v Mostě, proto je cena tak nízká)
Jste majitel, můžete převést byt na koho chcete a kdy chcete. Třeba za symbolickou 1 Kč, nebo za cenu posledního nájmu.
K tomu si uděláte odhad, a zaplatíte daň z převodu nemovitosti (nebo spíš už podle nového obč. zákoníku nájemník) podle odhadní ceny nemovitosti.
Co vlastně řešíte?
Můžete to udělat tak, že sepíšete smlouvu o smlouvě budoucí, ve které budete specifikovat, že dotyčnému chcete prodat nemovitost za tu a tu cenu.
On se v této smlouvě zaváže navyšovat zálohu na koupi nemovitosti o 2.500,- Kč měsíčně po dobu 7 let.
Do smlouvy samo dejte sankce pro obě strany když se prodej neuskuteční.
Po sedmi letech sepíšete smlouvu o prodeji bytu za 210.000,- Kč.
daně, dph, daň z nemovitosti, daň z převodu, atd - samozřejmě platí i nájemník, je to součást nájmu. svým způsobem platí nájemník dokonce i daně z příjmu pronajímatele, protože ten již při stanovování ceny nájmu samozřejmě tuší, kolik asi bude daň z příjmu, a tuto úvahu zahrne do stanovení výše nájemného.
takže k čemu takový článek? pro imbecily, kteří nevědí, že zdaněné je fšecko?
Napřed žili někde ve vybydleném bytě a neměli na opravu sporáku a najednou koupí vlastní bydlení a za nábytek jsou "nucení" dát 170k a z toho za kuchyň cca 80k. A nejednou je je 600,- za daň z nemovitosti likvidační.
Asi jsou velmi nároční a musí mít hned vše trendy in.
A potom budou žít z ruky do huby aby měli na splácení hypotéky.
Co jim bránilo, koupit nábytek levnější, třeba i z druhé ruky. Nábytek který pravděpodobně měli v původním bytě se dokonce dává jen za odvoz.
Je to snůška blábolů o krajně nepraktickém fiktivním páru.
Přesně tak, jsou to nesouměřitelná hausnumera, na který skočí jen ti naivové (aka frikulíni), kteří si nikdy žádný byt nezařizovali nebo nekupovali.
V opačném případě by je realita praštila do hlavy tak, až by se jim v ní rozsvítilo i s hvězdičkama. To, co měl článek osvětlit, aby byl čtenář poučen a k takovému nepříjemnému setkání nedošlo, se jaksi nekonalo - namísto toho jen předložil snůšky neprověřených hypotéz vycucaných z developerských katalogů.
Celková užitečnost článku se tímpádem dostává někam do roviny urban mýtů a záporných hodnot vůbec.