Proč důchodci budou pracovat a pobírat dva příjmy? Chápu, že třeba mají problém s náhlou změnou životní úrovně nebo podnik má problém s obsazením místa, pro které je potřeba odborník. Když nejsou schopni si ho zajistit předem, tak ať zaměstnají důchodce třeba jen na půl roku a k němu dají mladého, který bude sbírat zkušenosti! Důchodci, pracující na normální pozici a v normálním prac. poměru by se měli jednoho příjmu vzdát – to bysme viděli, jak rychle by uvolnili místo mladým! Odbornost si podnik musí zajistit dávno dopředu a nečekat, až bude pozdě. Důchodci i marodí daleko víc, než mladí a stejně nepracují. Nechápu.
Jsem Titany manžel, inteligente. Ale k věci – stojím za tím, co napsala, protože je to pravda. Bohužel to tak nefunguje, jak má a děti se o rodiče nepostarají bez práce. pokud myslíš, že je v pořádku, aby rodiče živili své mladé a fyzicky zdravé děti, tak žádné rodiče nemáš. Můj otec taky pracuje, dělá na vrátnici a je připravený ze dne na den odejít, pokud se najde mladý zájemce o tuto práci. Svoje peníze si ale nechává a necpe je ani mě ani ostatním svým dětem, jelikož by se MMUSELI HANBOU PROPADNOUT, kdyby ty peníze vzali !!!!
Plně s Vámi sohlasím , jsem již rok bez práce a navíc v předůchodovém věku.Když sháním práci tak podnikatelé mají největší zájem o důchodce a invalidy.Pro normálního člověka práce není.Pochopitelně ty nejlepší místa jsou obsazena důchodci. Ještě jsem neviděl žádného soustružníka nebo dělníka v průmyslu, který by chtěl dělat za 60 Kč i v důchodě a vykonávat těžkou práci
Znám pracující důchodce, ale jen jeden z nich má pracovní poměr. Na co taky. Důchod se mu až donedávna nezvyšoval (a s kroky, které předvádí vláda, se nedá předpokládat, že pracující důchodce může na nějaké zvyšování důchodu spoléhat), nemocenskou nedostával, při nemoci byl zajištěn důchodem. Takže většina důchodců pracuje na dohodu o provedení práce. Zaměstnavatelé je mají radši než pracovníky v produktivním věku, protože je mohou brát podle podmínek, když není práce, jsou doma. Pokud pracují na dohodu, jsou také levnější pracovní silou, odpadá zdravotní a sociální pojištění, což taky není nezanedbatelná částka. Známá chodí třeba zaskakovat do obchodu, když jim onemocní prodavačka, další za stejných podmínek střídá hlídače. Takovýto režim si ale pracovník v produktivním věku dovolit nemůže, neuživil by děti.
Problém s pracujícími důchodci řešili i komunisti. Takže nejde o nic nového. Ti došli k tomu, že pracovat můžou bez omezení, ale výhradně na dělnických pozicích. Tak se některé vysloveně kancelářské pozice „najednou“ vykazovaly jako dělnické. Proč si nepřiznáme, že někteří lidé prostě doma být nechtějí? Třeba jen proto, že se nenaučili využívat svůj čas jinak než prací? Další část to dělá ne proto, že mají najednou nižší příjmy, ale že je mají nízké celý život, takže mají problém s důchodem vyjít, zvláště pak když se potentočkuje lednička nebo další spotřebič, nedej bože když přijde nemoc a oni musí do nemocnice, což je pro ně dneska docela darda.
Ja bych rekl ze na vine je prave ta na hlavu postavena solidarita. Proc vubec vnikly duchody? Co resi pojisteni (a to je preci duchodove pojisteni), preci pojisteni kryje nejakou nahlou udalost, nebo vypadek prijmu. Ale pracujici duchodce zadny vypadek prijmu nema, protoze dal pracuje. Tak proc se mu vyplaci duchod?
–
Myslim, ze prose duchod by mel byt narokovy od urciteho veku, ale jen v pripade, ze clovek nema jiny prijem. Proste protoze neni duvod davat socialni davku nekomu kdo ji nepotrebuje. Tim proste problem s pracujicimi duchodci zmizi. Nikdo kdo pracuje a pobira leagalne plat, nebude zarovn pobirat i duchod a tak uz nadale prdusi nebudou.
Možná by stačilo posvítit si na různé ty dohody o provedení práce. Znám firmu, ve které pracují jen invalidé (=příspěvek od Úřadu práce) a důchodci (na dohodu, tj. neplatí zdravotní a sociální. Důchodce má vyšší plat, než kdyby byl v produktivním věku. Peníze za odvody shrábne zaměstnavatel, popř. o ně nabídne nižší cenu výsledného produktu). Já to beru za obdobu švarcsystému, který je taky v mnoha oborech (asistenti v Parlamentu a pak hlavně ve financích).
Ano, na dohodu se dá pracovat jen 150 hodin ročně pro jednoho zaměstnavatele. Jenže nikde není omezena částka vyplacená na onu hodinu, takže, jak někde proběhlo minulý týden, najdou se i statisícové odměny za hodinu práce. Papírově se prostě uvede 150 hodin a ve skutečnosti maká normálně celý rok…
No a tam kde takove ohodnoceni hodiny neni mozne, protoze proste by byl evidentni danovy unik (kdyby za praci uklizecky dostavali stotisic na hodinu), nebo proste jsou taryfy stanovene v kolektivni smlouve. Tak tam se prduch (a kdokoli komu to vyhovuje) postupne najima skrz ruzne dcerinky a nebo personalni agentury.