Hlavní navigace

Německu se daří

Luboš Mokráš

Stav německého trhu práce zůstává dobrý. Počet nezaměstnaných nečekaně klesl o 15000 a míra nezaměstnanosti se udržela na 6,9%.

Doba čtení: 2 minuty

Stav německého trhu práce zůstává dobrý. Počet nezaměstnaných nečekaně klesl o 15000 a míra nezaměstnanosti se udržela na 6,9%. Mělo by to přispět k udržení nebo zlepšení poptávky domácností a tedy dále podpořit ekonomiku.

• Podle předběžných údajů rostly maloobchodní ceny v eurozóně meziročně o 0,8% proti 0,9% před měsícem. Od října se CPI drží pod 1%. Nejde o překvapení, pokračování nízké inflace hluboko pod cílem ECB se čekalo. Prezident ECB Draghi minulý týden naznačil, že se ECB nechystá rychle pokračovat v dalším uvolňování měnové politiky po tom, co na nečekaně nízkou říjnovou inflaci reagovala snížením sazeb. Kombinace nízké inflace, slabého růstu ekonomiky a nízké úvěrové emise by však časem mohla vést k opakování akce podobné LTRO zpřed dvou let, přičemž je možné, že by tentokrát byla použita i opatření cíleně podporující poskytování úvěrů ve stylu britské politiky „funding for lending“ (hotovost na půjčky). Více se o postoji ECB k nízké inflaci možná dozvíme na tiskovce po čtvrtečním zasedání ECB. Také vývoj cen průmyslových výrobců potvrzuje nízkoinflační prostředí, když meziročně PPI klesl o 1,2%. Podle Draghiho bezprostředně nehrozí deflace, pokud by však pokračovala slabá poptávka jak v eurozóně, tak ve světě, mohlo by se stát hrozba deflace důležitým letošním tématem nejen v Evropě.

• K tématu nízké inflace a možné hrozby deflace se včera vyslovil Eric Rosengren, guvernér filadelfského Fedu a silně holubičí člen FOMC (jako jediný nesouhlasil se začátkem ukončování kvantitativního uvolňování na prosincovém zasedání FOMC). Rosengren zdůraznil, že Fed neplní ani svůj inflační cíl a ani mandát na udržení nízké nezaměstnanosti a že by tedy neměl spěchat s utahováním měnové politiky. Připustil zároveň, že ekonomika je v poměrně dobrém stavu a sám pro letošní rok čeká její růst o 3% (my o 2,8% a konsensus bloombergu o 2,6%).

• Deficit americké obchodní bilance nečekaně výrazně klesl na 34,25 mld. USD z 39,33 mld. USD minulý měsíc (jde o nejnižší schodek za 4 roky). Pomohl k tomu především pokles dovozu, a to především dovozu ropy. Export zároveň mírně rostl. Pokles schodku obchodní bilance podpoří HDP za čtvrté čtvrtletí.

dan_z_prijmu

• V Polsku dnes zasedá centrální banka, nečeká se změna sazeb. Trh bude také sledovat záznam ze zasedání FOMC aby posoudil, jaké se dá čekat tempo ukončování kvantitativního uvolňování. Německé objednávky v průmyslu pak naznačí, v jaké kondici bude na začátku roku místní ekonomika.

• Irsko se úspěšně vrátilo na trh, ve včerejší 10Y aukci poptávka téměř čtyřikrát předčila nabídku. Výnos se dostal na překvapivě nízkých 3,5% (ASW 140 bodů).

Našli jste v článku chybu?