Hlavní navigace

Německo drtí svým růstem ostatní ekonomiky

Petr Bittner

Podle Bundesbanky je Německo na dobré cestě dosáhnout solidního růstu ekonomiky

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Podle Bundesbanky je Německo na dobré cestě dosáhnout solidního růstu ekonomiky. Hlavním důvodem je rostoucí zahraniční poptávka po německých produktech. Ta se projevila na průmyslové produkci, které v březnu předčila očekávání. Rizikem jsou o něco slabší předstihové indikátory za poslední dva měsíce (i jejich pokles je ale stále konzistentní s růstem průmyslu).

Nastupujícímu šéfovi BoE se otvírá možnost pro další stimulaci ekonomiky. M. Carney, který se ujme funkce v červenci, určitě uvítal zprávu, že se britská inflace v březnu propadla více než se čekalo, z 2,8 % na 2,4 %. Nabízí se tak možnost oživit program nákup aktiv, který BoE praktikovala do loňského října.

ECB leží v žaludku malá úvěrová aktivita v segmentu malých a středních firem. Člen BR E. Liikanen včera prohlásil, že by ECB měla být otevřená všem možnostem, včetně nákup ABS. To by sejmulo část rizika z bank, a uvolnilo jim ruce pro další úvěrování. Na druhou stranu to byly právě tyto cenné papíry, které stály za propuknutím finanční krize a navíc je jejich nákup ze strany centrální banky pro některé členy ECB nepřekročitelná hranice.

Průmyslová produkce v Polsku v dubnu v souladu s očekáváním rostla o 2,7% r/r. Růst je ale dán především vyšším počtem pracovních dní proti loňskému roku. Průmysl tak zůstává nadále slabý. Podobný obrázek nabízí i PMI, který lehce optimistickém začátku roku začal opět klesat a dostal se na nejnižší hodnotu od roku 2009. Centrální bance by tak nemělo nic zásadního bránit v dalším snížení sazeb.

Bullard z FEDu včera naznačil, že v nejbližší době se FED k omezení programu odkupu dluhopisů neodhodlá. Jeho kolega Dudley řekl, že v minulosti byl Fed příliš optimistický ohledně růstu a že příští rozhodnutí ohledně množství odkupovaných aktiv může být nahoru i dolů, zatím však pro zpomalení odkupu podobně jako Bullard důvod nevidí. Dolar oslabil nad 1,29. Dnes mluví v Kongresu Bernanke, čeká se, že bude říkat, že ekonomika další stimulaci stále potřebuje.

Dnes v USA data za prodeje exist. domů, po zklamání u zahájených staveb minulý týden to může být důležitější než obvykle – nemovitostní sektor se i navzdory pomalejší ekonomice ve 2Q proti 1Q totiž zatím stále držel.

Kačka včera posílila zhruba o 15 haléřů na 26,05. To, že je to příliš slabé, je bez debat (fundamentální hodnota je cca. 24,5), ale stejně tak nevidíme nic, co by tento negativní sentiment rychle otočilo (data jsou slabá zde i v EMU, konstantní připomínání možnosti intervencí ze strany ČNB nepomáhá, investiční doporučení zahraničních hráčů „shortujte kačku“ s cílem 27 protikorunový sentiment umocňují). Při přílišném oslabení – třeba k těm 27 – si ale myslíme, že by se už se změnou rétoriky ozvala i ČNB. Totiž, slabá koruna ano, ale vocamcaď pocamcaď.