Hlavní navigace

Německá lokomotiva zpomaluje, roste ale spotřeba domácností…. …a to je pro Česko důležitější

13. 5. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Německá ekonomika na začátku roku zpomalila. I když jde na první pohled o zklamání, pozitivním znakem německého růstu je jeho struktura.

Německá ekonomika na začátku roku zpomalila a mezikvartálně vzrostla pouze o 0,3% mezikvartálně a o 1 % meziročně.

I když jde na první pohled o zklamání (náš odhad 0,5% q/q), pozitivním znakem německého růstu je jeho struktura. Německo na začátku roku 2015 podle předběžných údajů těžilo především z rostoucích útrat domácností.  Těm hraje do not velice příznivá situace na trhu práce, levná ropa a slabé euro. Pozitivně se na dynamice HDP podepsaly také investice a spotřeba vlády.  Naopak koulí na noze byl zahraniční obchod. Vývozy sice rostly, ale výrazně pomaleji než dovozy. Právě rychle rostoucí dovozy jsou logickým důsledkem rychlých útrat německých domácností. 

Tato struktura německého růstu není vůbec špatná pro německé sousedy v EU včetně Česka. Rostoucí útraty Němců částečně kompenzují  slabší domácí poptávku. Francie i Španělsko díky tomu na začátku roku na rozdíl od Německa naopak hlásí akceleraci hospodářského růstu.

A růst útrat německých domácností hraje do not i Česku. Do Německa putuje více jak třetina českých vývozů (nejvyšší podíl ve střední a východní Evropě) a valná většina na německém trhu skutečně končí (tj. nejde dál ve formě re-exportů). I proto má české HDP velice těsnou vazbu na německé. Vazba je nejtěsnější především s průmyslovými regiony jako je Severní Porýní-Vestfálsko (jak ukazuje graf odhadnutých regresí níže).

Pro tento rok odhadujeme přes pomalejší start růst v Německu o 1,5%. Česko by v závěsu mohlo zrychlit na 2,5%. 

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).