Hlavní navigace

Německá lokomotiva táhne Evropu

25. 10. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Německo se stále drží v čele pelotonu zemí, kterým se nejlépe podařilo vyvléci ze spárů krize. V Evropě se jí vede zdaleka nejlépe a ani na globálním poli nenachází mnoho přemožitelů.

Jako jedna z mála se může těšit z pokračujícího přílivu nových zakázek ze zahraničí a pozvolna rostoucí domácí spotřeby, které pomáhá dobrý stav německého pracovního trhu. Ten je viditelně zdravější než v případě ostatních velkých evropských zemí. Německá míra nezaměstnanosti totiž dosahuje 7,5 %, což je výrazně méně než francouzských 9,3 %, italských 8,5 % nebo španělských 20,1 %.

Vysoký německý růst potvrdil v pátek zveřejněný IFO index, když vstoupal z 106,6 bodu v září na aktuálních 107,6 bodu, což byl výsledek výrazně převyšující většinový konsenzus. Jedná se již o jeho čtvrtý růst v řadě, díky čemuž se dostal na nejvyšší úrovně od poloviny roku 2007. Ještě začátkem minulého roku, kdy se německá ekonomika ponořila do hluboké recese, přitom index dosahoval svých historických minim poblíž úrovně 82 bodů.

Dobrý stav německého hospodářství je jedním z hlavních důvodů toho, proč v minulých týdnech dokázala evropská měna výrazně zpevňovat nejen na páru s dolarem. Euro se i v minulém týdnu podívalo na tomto měnovém páru nad hladinu 1,40.  Posilovalo však i k dalším měnám včetně britské libry či japonského jednu. Zatímco v USA, Británii i Japonsku totiž tamní centrální banky začínají opět inklinovat k možnosti podepření skomírající ekonomiky dalším monetárním stimulem, Evropská centrální banka o tomto kroku neuvažuje, a dokonce pokračuje v pozvolném utahování měnové politiky.

Nejčerstvější informace sledujte na

Čína překvapila trhy

Zaběhnutou situaci z posledních týdnů, kdy akcie i komodity rostly díky očekávání dalšího nalévání dolarů do amerického finančního systému ze strany FEDu, narušilo nečekané zvýšení úrokových sazeb v Číně o 0,25%. Peoples Bank of China tak vyslala další signál, že její rychle rostoucí cenová hladina v přehřívající se čínské ekonomice nevyhovuje a další zbraň kterou vůči ní vytáhla je zdražení úvěrů. Snaha čínské centrální banky tlumit domácí poptávku není pro globální ekonomiku příliš dobrou zprávou, protože se země stala v posledních letech klíčovým importérem komodit a také některých dalších výrobků a služeb. Nečekaný krok čínské centrální banky tak vyvolal na trzích averzi k riziku a trendy se krátce otočily, tedy bezpečný dolar začal po několika týdnech znovu posilovat a akcie společně s komoditami klesaly. Nakonec však na trzích převládlo podstatně silnější téma dalšího měnového uvolňování, a tak dokázaly trhy čínské zvýšení úrokových sazeb během jednoho dne vstřebat. Více: Sledujte online zahraniční trhy.

skoleni_29_6

Realitní sektor v USA stále v krizi

Na další kolo kvantitativního uvolňování namlsal obchodníky v průběhu týdne i americký FED prostřednictvím béžové knihy, v níž komentuje ekonomický vývoj v jednotlivých amerických regionech. Podle ní je ekonomický růst v zemi mírný a náznaky, že by ekonomika mohla v blízké době znatelně zrychlit, jsou slabé. Největším problémem stále zůstává nezaměstnanost a realitní sektor, jehož aktivita se stále drží poblíž historických minim. To dokázaly také úterní data z tohoto sektoru. Počet nově zahájených staveb domů se sice dostal na maxima od dubnového ukončení daňových úlev (610 tisíc – přepočteno na celý rok), stále však zůstává na nízkých hodnotách. Před krizí se toto číslo standardně pohybovalo kolem dvou milionů. Na druhou stranu však počet vydaných stavebních povolení, který je indikátorem budoucí stavební aktivity, klesl na sedmnáctiměsíční minimum 539 tisíc. Více: Ceny českých realit.

Autor článku

Autor je analytikem společnosti X-Trade Brokers Česká republika
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).