Hlavní navigace

Německá inflace zpomalila

30. 8. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ještě více než se čekalo (meziročně z 1,9% na 1,5%, čekalo se zpomalení na 1,7%). Vývoj inflace v Německu naznačuje, že by mohla více než se čeká zpomalit i inflace v eurozóně, jejíž předběžný odhad bude zveřejněn dnes.

Vzhledem k propojenosti české ekonomiky s německou má tento údaj význam i pro nás. Potvrzuje, že se ČNB nemusí bát importu inflace a přispívá k celkově panujícímu nízkoinflačnímu prostředí. Pro ECB tento údaj znamená, že může bez problémů pokračovat v politice nízkých úrokových sazeb. Podle našeho názoru nehrozí významnější inflační tlaky ani střednědobě: ekonomiky eurozóny budou oživovat velmi pozvolna a v době recese se nahromadila velmi solidní negativní mezera výstupu.

Německá data z trhu práce mírně zklamala. Místo očekávaného poklesu nezaměstnanost trochu rostla (+7000 na 2,943 milionu nezaměstnaných). Míra nezaměstnanosti se však udržela na minimech od sjednocení. Nejedná se o změnu trendu, prakticky všechna data z poslední doby potvrzují pokračování oživení německé ekonomiky, které by mělo trh práce podpořit.

Člen bankovní rady ECB Nowotny řekl, že nízké úrokové sazby klíčových centrálních bank dávají trhu určitou míru jistoty. Z tohoto hlediska je důležité působení deklarovaných závazků centrálních bank držet sazby nízko pod dlouhou dobu. Nowotného svými názory doplnil komisař EU pro finance Rehn, podle kterého stále existují významná rizika pro oživení v EMU. Varoval před předčasným optimismem a opakováním chyb, kterých se centrální banky dopustily ve třicátých letech minulého století.

Účto_tip_změny21

V USA byl zveřejněno první zpřesnění údajů o vývoji HDP ve druhém čtvrtletí,. Čekalo se zlepšení, ovšem realita ještě překonala optimistická očekávání. Údaj o růstu HDP byl revidován z 1,7% na 2,5%, což znamená zdvojnásobení tempa růstu proti prvnímu čtvrtletí. Poněkud varující je, že téměř pětina růstu ve druhém čtvrtletí byla generována oživujícím sektorem rezidenčních nemovitostí, který by mohl být obzvlášť citlivý na růst sazeb (naznačují do data z poslední doby). Silný růst ze druhého čtvrtletí by se měl udržet i ve druhém pololetí, ale stejně jako v EMU i v USA existují nezanedbatelná rizika. Proto také stále (přes dobrá data z druhého čtvrtletí) pokládat za jisté ukončení kvantitativního uvolňování Fedu. Obecně se počítá se začátkem postupného ukončování v září, do té doby však ještě budou zveřejněna dat (především z trhu práce), která mohou výhled měnové politiky Fedu změnit.

Německé maloobchodní tržby v červenci nečekaně klesly meziměsíčně o 1,4%, čekal se růst o 0,6%. Údaje o maloobchodních tržbách jsou relativně slabé konzistentně, meziročně rostou o nevýrazných 2,30%. Přesto osobní spotřeba přispívá k relativně solidnímu růstu. Život je tak rozmanitý. Každý den mě naštve někdo jiný.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).