Názory k článku Nekonečný monopol Českého Telecomu

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 24. 12. 2001 1:30

    anonymní

    Tak dlouho budou blbnout a "upravovat" ceny, az lide zakoupi levnejsi mobily a cely slavny Cesky telecom odpochoduje s ostudou. Kdy uz konecne nabidnou pripojeni i jini alternativni operatori domacnostem? Skoda ze nelze take nalezite "upravit" plat vedeni firmy k normalnim platum a jejich 6ti cifernymi prijmy patricne dotovat podle nich "ztratove" linky. Myslim ze by se hodne lidem ulevilo.

  • 26. 12. 2001 22:31

    Martin (neregistrovaný)

    Mě už to fakt nebaví,Telecom zneužívá dominantního postavení na trhu a ÚOHS na to jen čumí. Od novýho roku rušim pevnou telefonní linku,protože každá sranda má svý meze! A znam asi 6 lidí,kteří ji ruší taky. Volat můžou z mobilu.

  • 27. 12. 2001 15:41

    Petr (neregistrovaný)

    Já jsem babičce pevnou zrušil už před Vánocema, vyfasuje mobil a může volat za menší peníze kdy a kam chce. Holt z pevný se stává luxus, bez kterýho se čím dál tím víc lidí obejde.
    Doma jsem pevnou zrušil už před rokem, bezdrátový internet a mobil stačí, mobil stejně má každý.

  • 2. 1. 2002 18:20

    Radek (neregistrovaný)

    Telekomunikace jsou typickym prikladem odvetvi, kde se v poslednich letech neustale mluvi o liberalizaci a deregulaci, ale ve skutecnosti probiha REregulace a misto trhu se vymysleji ruzne "hry na trh". Telekomunikacni urednici (jmenovite napr. pan predseda Stadnik) permanentne vytvareji vizi zhrouceni celeho odvetvi, pokud nebude regulovano. Dale stanovuji "ceny" za propojeni (naprosto arbitrarne, z hist. dat poskytnutych operatory a za pouziti ruznych obskurne-vedeckych metod typu LIRIC), omezuji vstup do odvetvi (GSM, UMTS), resp. stanovuji optimalni(?) pocet hracu, urcuji ktere sluzby musi byt poskytovany, atd. Jakakoliv regulace se lehko zavadi, ale tezko odbourava (brani se jak regulator, tak regulovane firmy - neni nic lepsiho, nez podnikat v regulovanem odvetvi). Studii o alternativnim pristupu k deregulaci telekomunikaci Vam na pozadani poslu. Zde jsou jen nektere myslenky:

    • Novi operatori bez vlastních místních sítí (a dnes jiz to nemusi byt nutne jen draty) se nikdy nestanou tolik potrebnou alternativou a skutecnou konkurencí pro byvalého monopolistu. Jejich vstup na trh sice v kratkem období povede ke snizeni cen nekterych sluzeb, avsak brzy vznikne mezi
      nimi a vlastníkem sítí jakasi symbioza. Dominantni postavení byvalého narodniho operatora v mistnich sítích tak nebude v systemu vynuceneho sdileni kapacit (Forced Access) nikdy ohrozeno. To mohou ucinit pouze alternativni místni site. Motivaci budovat vlastni mistni site dale snizuje fakt, ze alternativni operatori si uvedomují, ze kdyby si vlastni mistni sit presto postavili, budou ji muset rovnez zpristupnit ostatnim a nebudou tedy moci pouzit tuto investici jako konkurencní vyhodu.
    • V dusledku chovani statu jako monopolniho vlastnika vsech vysilacich prav (nepripoustejíciho jakoukoliv smenu techto prav) neexistuji na trhu s temito pravy ceny odrazejici relativni vzacnost. Jakmile neexistuji ceny, nelze provadet racionalni ekonomickou kalkulaci. Zakladní podmínkou efektivního vyuzivani bezdratovych technologii jsou uplna a volne prevoditelna majetkova prava (vysilaci prava). Stat by mohl v této oblasti omezit svou cinnost na registraci jednotlivych
      vysilacich prav.
    • Koncept universalni sluzby ma distorzni ucinky na cenovy mechanismus. Ztrací se
      motivace ke hledaní levnejsich alternativ obsluhy venkovského obyvatelstva.
      V trznim prostredí predstavuji vyssí naklady motivaci k hledaní a vyvijeni mene
      nakladnych alternativ (bezdr. techn. apod.). Koncept universalni sluzby vzbuzuje dojem, ze spotrebitele
      nic nestoji. Má totiz charakter redistributivni dane, ktera je skryta v uctech mnoha
      spotrebitelu telekomunikacnich sluzeb.
    • Telekomunikacni zakon v mnoha dalsich oblastech upravuje oblasti, ktere maji zustat predmetem dobrovolne smeny...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).