Hlavní navigace

Nekalé praktiky na burze: CME a AAA

22. 8. 2013
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Jednu společnost řídil neschopný a přeplácený manažer a na druhé vydělal majoritní vlastník, který odkupuje své akcie za méně než polovinu.

Pražská burza byla v posledních letech značně nebezpečným místem pro drobné akcionáře. Důvodem byla nejenom všude zmiňovaná finanční krize, ale jednání společností, které bylo vůči akcionářům nekalé a v některých případech i podvodné. V našem druhém díle si rozebereme společnosti CME a AAA Auto.

CME

Společnost Central Europe Media Enterprises je mediální společností, která působí v 6 zemích střední a východní Evropy. Společnost provozuje celkem 25 stanic, vlajkovou lodí je zdejší televize NOVA. Od hospodářské a finanční krize, kdy do společnosti nastoupil také nový ředitel Adrian Sarbu, se společnosti nedaří a ztráty se neustále prohlubují. Samozřejmě, své napáchala ekonomická krize a šetřivost velkých nadnárodních společností, které si mohly vyjednat výrazně lepší inzertní podmínky. Na druhé straně se televize zastavila v inovacích, nedokázala nabídnout nové pořady, které by dokázaly zaujmout.

Společnost se pod vedením nejvlivnějšího člověka českých médií Adriana Sarbu (nastoupil do CME v roce 2007) pustila do projektů, které se ukázaly jako zcela ztrátové, například se Sarbu snažil konkurovat České tiskové agentuře (ČTK) nově vzniklým projektem Mediafax. Projekt nebyl nikdy ziskový a vygeneroval ztrátu v řádech stovek milionů Kč.


Autor: trhy.měšec.cz

Vývoj akcií společnosti CETV CME

Investujte do podniku, který bude umět řídithlupák, Warren Buffet

Co však označit za neférové jednání vůči svým akcionářům je především to, že CME dále s Adrianem Sarbu prodloužila smlouvu až do roku 2016. Smlouva mu podle informací ČTK garantuje roční plat 1,8 milionu USD, roční odměna může činit až 100 % ročního platu. Pokud by se firma rozhodla ukončit dobrovolně kontrakt dříve, nebo ho neprodloužila, dostane Sarbu odstupné od 3,6 milionu do 5,4 milionu USD, v závislosti na době ukončení dohody. Místo odstupného může firma také jmenovat Sarbua šéfem rumunských operací, upozornila ČTK.

Podle nejčerstvějších informacích společnost CME včera oznámila, že Adrian Sarbu s okamžitou platností rezignuje na post ředitele společnosti. Společnost neupřesnila, zda Sarbu nyní odchází i z představenstva firmy, nicméně oznámila, že by měl být zaměstnán v CME do 1.1. 2014. Společnost rovněž informovala, že pověřila člena představenstva Duco Sickingheho vedením výboru, který najde nového šéfa společnosti. 

Domníváme se, že změna na postu generálního ředitele nepřinese významné změny ve směřování firmy. Změna cenové politiky a restrukturalizace firmy byly iniciovány za podpory největšího akcionáře Time Warner a budou tak podle nás pokračovat i s novým ředitelem. Odchod Adriana Sarbu tak nemá z našeho pohledu vliv na fundamentální hodnotu společnosti. Vnímáme nicméně, že působení Adriana Sarbu bylo spojeno s komplikovaným obdobím v historii firmy a rovněž s jeho častými prodeji akcií společnosti, což bylo investory vnímáno negativně. Odchod tak může přinést krátkodobě pozitivní reakci, ohodnotil poslední dění ve společnosti CME Pavel Ryska, analytik J&T Banky.

Celková zadluženost CME 1,2 miliardy usd
Ztráta za rok 2012 546 milionů usd
Ztráta za 1Q 2013 109 milionů usd

To však pro drobné akcionáře nebylo to zdaleka nejhorší. Značně je totiž poškodil vstup Time Warner do CME. Na západních akciových trzích to však často funguje tak, že pokud nějaká společnost oznámí odkup svého konkurenta, pak to znamená obrovské akciové rally (růst cen), na kterém můžou akcionáři značně vydělat. V České republice je to však naopak. Vstup Time Warner totiž proběhl v nově vydaných akciích, které však CME nabídla za výrazně nižší cenu, než byla současná tržní cena. Znamená to, že Time Warner získal část společnosti výrazně levněji, než byla aktuální tržní hodnota na burze. 

Úpis 54,4 milionu akcií za cenu 2,75 USD sice znamenal pro CME finanční injekci 149,36 milionů, stalo se tak však na úkor současných akcionářů, kterým se propadla během jednoho dne hodnota akcií až o 20 %. Nyní se CME sice prodává za 76 – 85 Kč, připomeňme však také to, že před finanční krizí byla hodnota této akcie i vyšší než 2000 Kč. Akcionářům, kteří uvěřili této společnosti a vizím nového šéfa, tak zbyly jen oči pro pláč.


trhy.měšec.cz

aktuální hodnota akcií (21.8. 2013)

Vyjádření Jiřího Kovaříka, ředitele odboru externí komunikace Pražské burzy, k zředění akcií ECM:

Rozhodnutí emitenta nám nepřísluší nijak komentovat a ani do něj nemůžeme nijak zasahovat. To platí pro nás, stejně tak jako pro domovský trh emitenta NASDAQ. 

AAA AUTO GROUP

AAA Auto je největším autobazarem s ojetými auty na českém trhu. Společnost vstupovala na pražskou burzu v roce 2008 za cenu 55 Kč za akcii. Společnost díky úpisu získala 1,1 miliardy Kč, které poté využila k expanzi na další trhy. Na těchto trzích se však expanze nevydařila a AAA AUTO vygenerovaly ztráty v řádech stovek milionů Kč. Nedařilo se ani na místním trhu, kde klesal pozvolně prodej ojetých automobilů. Akcie proto zaznamenaly setrvalý pád až k 10 Kč za kus. Za tuto cenu začal akcie odkupovat na burze majoritní vlastník společnosti Anthony James Denny. Existoval tak zde jasný střet zájmu: Deny upsal svou ziskovou společnost při ceně 55 Kč za akcii, poté ji ztrátovou nakupoval zpět za cenu pod 20 Kč za akcii.

Účto_tip_změny21


Autor: trhy.měšec.cz

Vývoj akcií AAA AUTO GROUP

Zajímavé je také to, že po výrazném odkupu ze strany Denyho začala společnost vykazovat lepší hospodářské výsledky, akcie proto v poslední době mírně rostly. Řada akcionářů však stále akcie držela a doufala v další nárůst ceny. To se však už nestane: Deny vůči drobným akcionářům využil takzvaného squeeze outu a nabídl jim 23,6 Kč za akcii. Co je však smutné, že akcionáři se proti tomuto kroku nemůžou nijak bránit. Společnost je ale podle analytiků v mnohem lepší finanční situaci, než byla v době, kdy vstupovala na pražskou burzu. Pokud jste tedy akcie AAA nakoupili za upisovací cenu 55 Kč a drželi je do dnešní doby, tak proděláte více než polovinu.

Áčka jsou klasickou ukázkou toho, jak se v extrémním případě může vymstít investice do titulu, který ovládá jediný silný akcionář. Právě kvůli této hrozbě byl titul na BCPP i přes zlepšené hospodaření firmy obchodován se značným diskontem oproti své férové hodnotě. Takto nízké ceny akcií se ukázaly jako příliš lákavé pro majoritního akcionáře, který tedy nyní pověřil firmu, aby je z burzy poměrně za levno stáhla, uvedl Jiří Šimara, analytik společnosti Cyrrus. 

Vyjádření Jiřího Kovaříka, ředitele odboru externí komunikace Pražské burzy, k odkupu akcií majoritním vlastníkem:

Rozhodnutí akcionáře nám nepřísluší komentovat.

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).