To je právě ta chyba. Vy SI sociální pojištění neplatíte. Správě má být: Vy platíte sociální pojištění.
Je v tom zásadní rozdíl - nyní platíte sociální pojištění, aby současní důchodci mohli dostávat důchody.
V momentě, kdy jste sám v důchodu platí mladší generace sociální pojištění, aby Vy jste dostal důchod. To je ten systém solidarity, který byl zmíněný v článku. Mladší platí důchody starším.
Momentální systém počítá se zásluhovostí počítá pouze minimálně.
Systém, který vymyslel chytrý Němec kancléř Bismarck. Systém, který geniálně eliminuje inflaci a neumožňuje rozkrást dlouholeté úspory. Ovšem parametry systému jsme už od něj nepřevzali. Nárok na důchod ve věku 70 let po odpracování 40 let a z počátku to nebylo pro všechny, ale jen vybrané profese.
Nejblíže realitě je zde Daniel Münich, který správně říká, že jediným státním moudrem to nelze řešit. Na západě je běžné, že se podmínky důchodového zabezpečení řeší v kolektivní smlouvě. Tam se pak zohledňuje ekonomická síla firmy, podmínky pro fyzicky pracující a tedy podmínky předčasného důchodu. Stát není schopen tyto niance postihnout v nějakém všeobjímajícím předpisu.
Pokud přistoupím na Vaši myšlenku, která , podpořena užitím jmen těchto zloduchů, vypadá věrohodněji u společnosti, tak mi prosím sdělte o jakém roce nyní mluvíte. A následně tedy z čeho byli důchodci vypláceni v dalších letech.
Jenom dodávám, že to nemělo být z mé strany nějaké očernění důchodců. ale pouze konstatování faktu jak je systém koncipován. Většina to pochopila,
Lidé si stále mylně myslí, že těch pár korun, které odvádí na sociální jim může zajistit ve stáří důstojný život. Nemůže. Začal jsem spořit na penziíjko dost pozdě. Zhruba před 10 lety. I tak díky vysokým pravidelným úložkám v řádech více tisíc korun měsíčně mám dnes zhruba něco přes 500 tisíc i manželka. Jistě, je to stálo moc málo. Ale do důchodu to mám přesně za 14 let a úložky dynamicky navyšuji. Dále tam převedu něco přes 500 tisíc ze státních spořících dluhopisů. I to je málo. Ale dnes již se dostávám na 10 tisíc měsíčně čistě jen na penzíjko. Kromě toho spořím v jednom akciovém fondu, mám s manželkou u stavební spoření, které stále prodlužujeme, či zakládáme nové. Takže za 14 let budeme mít každý k dispozici minimálně 5 - 7 miliónů na účtech. To již bohatě bude stačit. Platy máme sice nadprůměrné ale hlavně myslíme na zadní kolečka. Dnes dokážeme hodně cestovat od Karibiku až po státy jihovýchodní Asie. Nekouříme, nechlastáme, autem prakticky nejezdíme... Zdroje jsou, jen je musíte aktivně hledat.
Milá babičko, o když asi v reálu tak milá zřejmě nebudete. Já jsem zodpovědný ke své rodině a k sobě. K jiným lidem nemám žádné povinnosti řešit jejich problémy, osudy. Všichni jsme někde v ZŠ stáli obrazně řečeno na stejné startovací lajně. Kdo se například dále vzdělával, pracoval na svém osobním rozvoji, či třeba pravidelně trávil celé večery v hospodě je každého věc. Jeden odešel na dvacet let do zahraničí a pracoval tam, druhý se vypracoval do vedoucí pozice, třetí jen čuměl, kritizoval, nadával a záviděl... Kouzelné je, že každý z nás do některé skupiny patří. Nakolik se na tom podepsala jeho píle či pasivita nechám na posouzení někoho jiného.
Šetřit na důchod se dá.i s malým platem. Žiju sám. Měsíčně mám 18 tisíc. Z toho dám za bydlení včetně energií 10 tisíc. Za 700 mám pojištění, které by mě mělo zajistit při nemoci, úrazu nebo invaliditě a 3000 si šerřim v penzijku, litr dávám stranou pro nenadálé výdaje. Zbytek je jídlo a zábava. A to z toho ještě nějakou stovku ušetřim. Ono opravdu stačí nekouřit, nechlastat, místo obědů v restaraci si uvařit. I cestovat se dá levně. Letos letecky výket do Londýna za 700, ketecky do Budapešti za 2000 i s ubytováním na 2 noci. Šetřit se opravdu dá.
Pravdou je , že některé profese zatajují příjmy, neplatí daně. Výsledný efekt na výměře důchodu je minimální. Ten kdo platí a přiznává každou korunu má důchod o málo větší. Ten, kdo nic neplatil, daně a sociální má našetřeno. Mimochodem jsem pro eet. řezníci mají velký problém, narostly jim oficiální tržby, obrat atd. jsou celí divoký co s tím??? Všichni řemeslníci a obchodníci jedou na černé peníze, nejsou zvyklí platit daně..
Myslím, že kdo doteď zatajoval příjmy, tak odteď místo toho maximalizuje (reálné i fiktivní) výdaje-náklady. Nelze čekat, že člověk jen tak sklapne kramfleky a bez keců odvede třeba o 500tis ročně víc.
To samé u sníženého výdajového paušálu OSVČ z 2mil na 1mil příjmů. Kdo měl příjmy 2mil loni a bude je mít i letos, tak letos by zaplatil cca o 300 tisíc na odvodech víc. Nechá to tak, nebude mu těch 300tis chybět? Dostal by za ty peníze odvedené nevíc nějaké lepší služby? Ne. Takže to bude řešit. A možností je asi milion - založit živnost prarodičům a celému příbuzenstvu (tedy mít ten 1M paušál hned několikrát), založit si SRO a příjmy mezi SRO a OSVČ rozdělit napůl a do SRO nahrnout maximum všemožných nákladů, kamarádů pracujících na dohodu a tisíc dalších možností.
Výsledkem zvýšené daňové loupeže VŽDY bude, že stát nevybere více (ale spíše méně), nějací podnikatelé to zabalí a jiní to budou řešit nějakou oklikou (stát tedy dostane kulové, ale podnikatelé místo produktivní činnosti budou vymýšlet kličky).
Mimochodem - u těch hospodských tu daňovou úsporu před zavedením EET kasíroval do kapsy hospodský z menší části, větší část dostali klienti v nižších cenách a větších porcích. Kdo tedy tleská EET je člověk, který si nevidí na špičku nosu. Zaplatí to on jako zákazník. A stát možná dostane o něco víc peněz (i když pochybuju), takže se bude moct víc dotovat kdejaký nesmysl a podporovat kdejaký vyžírka. Super.