Hlavní navigace

Největší ekonomika světa

David Marek

Zdánlivě triviální otázka. Kdo by neodpověděl, že největší ekonomikou světa jsou USA? Jenže to nemusí být pravda, jak se dá dopočítat s použitím nejnovějších dat Světové banky a jak na to upozorňuje list The Financial Times. Pokusme se tedy podívat, jak to vlastně je.

Podle aktuální databáze Mezinárodního měnového fondu jsou největší ekonomikou světa USA (podíl na globální ekonomice 19,2 %), následovány Čínou (16,1 %), Indií (6,0 %), Japonskem (5,3 %), Německem (3,7 %), Ruskem (2,9 %), Brazílií (2,8 %), Velkou Británií (2,7 %), Francií (2,6 %) a první desítku uzavírá Mexiko (2,1 %). Podíly na globálním HDP jsou spočítány z dolarových hodnot HDP jednotlivých zemí přepočítaných pomocí parit kupní síly. MMF používá data o paritách od Světové banky a OECD. Nejdůkladnější průzkum cen (International Comparison Program), z nichž se parity počítají, provádí vždy jednou za pár let Světová banka. Dosud se vycházelo z průzkumu cen provedeného v roce 2005. Světová banka již ale zveřejnila základní výsledky srovnání cen ve 199 zemích světa provedeného v roce 2011. Parity kupní síly byly přepočítány a na jejich základě musíme přepočítat také velikosti ekonomik, chceme-li je porovnat podle stejného měřítka.

A výsledky přináší jedno klíčové zjištění. Pokud k výsledkům Světové banky z roku 2011 přidáme vývoj ekonomik v letech 2012, 2013 a prognózy na letošní rok, zjistíme, že na čele globální ekonomické ligy dochází ke střídání. Na první místo by se letos měla dostat Čína (16,8 %), USA klesají na druhé místo (16,7 %). Čína v posledních dekádách urazila pozoruhodnou cestu. Na začátku 80. let minulého století její podíl na celosvětové produkci činil pouze 2,2 % a patřila jí 12. příčka. Na třetím až sedmém místě se nic nemění. Francie se dostává na osmou příčku před Velkou Británii, což při odvěké rivalitě mezi oběma zeměmi, musí být voda na mlýn v Elysejském paláci. Na desáté místo se pro mnohé překvapivě posunula Indonésie, což je dokládá vzestup významu rozvíjejících se ekonomik.

A co Česká republika? Podle posledních statistik MMF patří České republice 44. příčka. Podle dat Světové banky používajících novější parity kupní síly jsme ale až 52. na světě. Před finanční krizí, v roce 2007, nám patřila 40. příčka. Předstihly nás například Vietnam, Peru, Singapur, Chile, Bangladéš či Alžírsko. Přeskočit se nám podařilo pouze Řecko.

Našli jste v článku chybu?