Hlavní navigace

Nejslabším článkem na burze byly akcie ČEZu

17. 4. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Přečtete si ranní přehled od analytiků Milana Vaníčka a Davida Nového

Komentář k trhu

Pražská burza vykázala v pátek poloviční ztrátu oproti západoevropským trhům, včera tento schodek dohonila, když se jako jedna z mála začervenala, index PX nakonec odepsal 1,2 %, zatímco většina trhů rostla zhruba o 0,5 %. Nejslabším článkem byl opět ČEZ, který poklesl přes 2 % již druhým dnem v řadě. Kurzotvorná zpráva přitom na trh nepřišla, poptávka investorů se objevila až pod hadinou 755 Kč a titul uzavřel na 753,5 Kč (-2,5 %). 

Nicméně nervozita je stále spojena s pokračujícími růsty výnosů dluhopisů okrajových států Eurozóny, bankovní sektor se tak stále nachází pod prodejním tlakem. Na to reaguje i Komerční banka, která přestože se včera obchodovala naposledy s nárokem na dividendu 160 Kč, odevzdala 1,0 % na 3561 Kč, zobchodovaný objem byl přitom hluboko pod dlouhodobým průměrem. Erste Group reagovala především na slabý páteční závěr ve Vídni a propadla na 384 Kč (-2,3 %). 

Erste určila datum konání valné hromady na 15. května, banka by zde měla také schválit vydání podmíněných konvertibilních dluhopisů, které by emitovala v případě nutnosti doplnění kapitálu. Před otevřením trhu oznámilo včera své provozní údaje NWR, které mírně překonaly naše očekávání, nicméně cena koksovatelného uhlí spadla mezikvartálně z 141 EUR/t na 130 EUR/t. 

Pozitivně překvapil zejména produkční mix, když koksovatelné uhlí se na prodaném objemu podílelo 56 %. Akcie společnosti spadly o 0,4 % na 127,1 Kč. Zajímavý obrat nastal u akcií Telefóniky, ta však denní maxima na hladině 380 Kč neudržela a zakončila beze změn na 375 Kč. Hlavní událostí bude čtvrteční valná hromada, ta by měla schválit návrhy představenstva na výplatu dividendy, snížení základního kapitálu a zpětný odkup akcií.

PMČR: Neutrální. Dlouhodobé doporučení: Revize. Cílová cena: Revize

Philip Morris ČR se dnes (standardní T+3 vypořádání) naposledy obchoduje s nárokem na hrubou dividendu ve výši 920 Kč/akcii (7,9% hrubý dividendový výnos). Valná hromada, která bude dividendu schvalovat, se bude konat 27.4.2012.

Komerční banka: Neutrální. DD: Koupit. Cílová cena: 4 304 Kč.

Akcie Komerční banky se dnes poprvé obchodují bez nároku na dividendu ve výši 160 Kč na akcii (4,5 % hrubý dividendový výnos). Termín výplaty dividendy je stanoven na 28. května.

Erste: Neutrální. DD: Koupit. Cílová cena: 23,4 EUR (575 Kč).

Součástí programu nadcházející valné hromady Erste Group, která se bude konat 15. května, je mimo jiné schválení možnosti vydání konvertibilních dluhopisů v případě potřeby doplnit regulatorní kapitál. Jedná se o dluhopisy, které se při poklesu kapitálové přiměřenosti (v tomto případě jádrový Tier 1 pod 7 %) automaticky konvertují do akcií společnosti.

 Tyto dluhopisy jsou uznávány jako Tier 1 kapitál jak z pohledu regulace Basel III, tak z pohledu požadavků EBA. Banka zatím nemá konkrétní plány na jejich vydání, management si tak spíše zvyšuje flexibilitu pro případné řešení problémů v budoucnu. Samotné schválení vnímáme neutrálně.

KIT Digital: Negativní. DD: Nehodnoceno. Cílová cena: Nehodnoceno.

Kaleil Isaza Tuzman rezignoval na post předsedy představenstva KIT Digital a definitivně tak opustil vedení společnosti. Koncem března již opustil Tuzman pozici generálního ředitele. Důvody tohoto kroku, ani žádné další podrobnější informace společnost zatím neoznámila, což může přinést na trh spekulace o možných příčinách. Reakci trhu tak očekáváme spíše negativní.

Unipetrol: Neutrální. DD: Nehodnoceno. Cílová cena: Nehodnoceno.

Podle informací deníku E15 předložilo Ministerstvo průmyslu a obchodu vládě návrh na uvalení dodatečné daně na benzin a naftu. Daň by měla sloužit k získání prostředků na prodloužení kapacity státních stragických rezerv z 90 na 120 dní. To by mělo negativní efekt na spotřebu pohonných hmot a tím na odběr produktů od Unipetrolu. Deník však zároveň uvádí, že nelze vyloučit současné snížení spotřební daně na naftu a benzin, což by negativní efekty kompenzovalo. Vláda zatím o návrhu nejednala a zprávu proto považujeme za neutrální.

CHP22

Komentář k americkému trhu

Americké akciové trhy vstoupily do nového týdne se smíšenými čísly (Dow Jones +0,56 %, S&P500 –0,05 %, Nasdaq –0,76 %). Investory potěšil výsledek maloobchodních tržeb, které v březnu vzrostly téměř trojnásobně oproti očekávání trhu. Mírným zklamání byl naopak pokles výrobní aktivity v oblasti NY Fed (Empire State). Finanční sektor táhly vzhůru akcie banky Citigroup (+1,77 %; 34 USD), která reportovala solidní výsledky za 1Q12. Po slabších číslech oslaboval naopak výrobce hraček Mattel (-9,14 %; 31 USD). Nejsilnější objemy si však připsal technologický Nasdaq, který ztrácel pod tíhou gigantů Apple (-4,15 %; 580 USD) a Google (-3 %; 606 USD). 

Příliš rychlý růst za krátkou dobu (+43 % od začátku roku), slábnoucí poptávka po novém tabletu iPad3 a tlak ze strany mobilních operátorů na nízké marže, to všechno jsou důvody, proč investoři prodávají akcie Applu již pátý den v řadě. Hospodářské výsledky bude lídr trhu reportovat 24. dubna. Google oslaboval v návaznosti na započatý soudní spor s Oraclem o porušení autorských práv a patentů okolo programovacího jazyku Java.

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).