kolikrát už ten limit 35 miliónů nestačil. V poslední době snad jen v případě souboje kamiónu a pendolína na přejezdu.
Že by pojišťovny a soudy byly tak stědré a běžně přiznávaly náhrady v řádech desítek miliónu, ten pocit moc nemám.
Je ovšem bohužel celkem smutné, že pro viníka může být výhodnější aby poškozený zemřel (neboť tam bude náhrada konečná možná někde v řádech miliónů) než aby přežil s těžkými následky.
A povídačky jak nabouráte tahač plný Buggati Veyronů či sjedete se starým Favoritem do Želivky, ty slýcháme už od počátků totoho systému pojištění.
Ono ba se to dalo ještě upřesnit. Kolikrát limit 35M nestačil a kolikrát v tu chvíli limit 100M stačil. Pokud by toto pojištění mělo chránit na 100 % muselo by mít neomezený limit. Pokud někdo opravdu udělá velkou škodu, bude pravděpodobně odepsán a zadlužen do konce života. Zase ale potom nemusí už vůbec nic platit.
Konkrétně dotazu - zdali se někdy už stalo, že by limit 35mil nestačil.
Stává se to, na můj vkus poměrně často, a nemusí to být hned znečištění Želivky nebo střed s kamionem naloženým luxusními vozy.
Poslední ukázkový případ, byl kamion na přejezdu s následným střetem s Pendolinem: pouze škoda na vlakové soupravě, přesáhla 90mil Kč a to nemluvím odškodnění na zdraví strojvedoucímu a pasažérům.
pak i jeden mnohem reálnější příklad - v roce 2011 - sražený cca 7letý chlapec na přechodu pro chodce, řidičem který jel cca 70km/h.
chlapec měl úraz hlavy, na jejich základě má v současnosti trvalé následky. Odškodnění za bolestné, regresy zdravotních pojišťoven, snížení společenského uplatnění atd., se tehdy vyšplhalo na cca 98mil. Kč (to bylo za platnosti starého občanského zákoníku - dnes by toto odškodnění bylo pravděpodobně výrazně vyšší - odhadem dvojnásobné)
Takže, se to prý stává často. Konkrétně u osobních automobilů jednou, a to před pěti lety.
Zároveň ale ani nejvyšší nabízené plnění Generali ve výši 200/200M nedává jistotu, že škody zaplatí. Co kdyby ti sedmiletí chlapci byli (pouze!) dva, a máme tu nový občanský zákoník s vyšším odškodným....
Byl by nějaký odkaz na ten 98 M případ? Jedná se o pravomocný rozsudek? Ta částka je naprosto absurdní. Dalece překračuje náklady na doživotní péči, a citové odškodnění starý zákoník neznal. Navíc i NOZ má limit 10 M, v případě mladých lidí až 20M. I s náklady na léčení a pečovatelskou službu je to, ve vší úctě, absurdní.
Ta částka zas tak absurdní není:
nejdražší položkou jsou vždy náklady na léčení (ty sami o sobě mohou snadno přesáhnout limit stanovený zákonem - 35mil.)
Další citelnou položkou je Ztráta na výdělku po skončení prac. neschopnosti (hlavně u nejmladších - nebo lidí s vysokým příjmem.
následují:
- Náklady na výpomoc
- Ztížení společenského uplatnění
- Bolestné
- Ztráta na výdělku po dobu prac.neschopnosti (pokud se jedná o pracujícího)
- ostatní výdaje
Asi dobře víte, že žádný odkaz na konkrétní případ (s konkrétními jmény, daty a čísly) Vám nikdo nedá - Ze zákona toto nelze.
nicméně i přes to Vám mohu poskytnout odkaz na tiskovou zprávu Generali ze dne 16.05.2013 - kde je uvedena škoda, kdy se vyplatilo 18Mil (ale ani zde nemáte detaily, které byste asi chtěl)
http://www.generali.cz/tiskove-zpravy/za-zdanlive-banalni-nehody-vyplaceji-pojistovny-stamilionove-castky
A z 21.09.2011 kde je také uveden příklad plnění, kdy by základní limit nemusel stačit v případě škody na zdraví.
http://www.generali.cz/tiskove-zpravy/skody-nahlasene-klienty-generali-z-pojisteni-motorovych-vozidel-mohou-letos-prekrocit-hranici-2-miliard-korun
Jinak v NOZ žádné tabulky, co se týče vyplácení újmy, nejsou - existuje pouze metodika Nejvyššího soudu ČR - nicméně tato metodika má charakter pouze DOPORUČENÍ, není závazná. V individuálních případech může poškozený vysoudit i více.
Ale jinak máte pravdu, pojišťovny se tímto doporučením, při vyplácení, řídí. Přesto Vám to, jako poškozenému, nebrání požadovat po viníkovi nehody více pomocí soudu. NOZ to umožňuje.
viz. články:
http://www.mesec.cz/clanky/za-bolest-dostanete-i-trojnasobek-komu-proto-zdrazuje-povinne-ruceni/
a
http://ekonomika.idnes.cz/reakce-pojistoven-na-novou-vysi-odskodneni-za-bolest-p09-/ekonomika.aspx?c=A140415_2056591_ekonomika_neh
Zkrátka nic není, a tvrzení neodpovídá ani zákonům, ani rozumným předpokladů, tedy třeba výpočet výdělku. Jen "modelové příklady", a samotná Generali (radši) ani pojistníé krytí proti skutečně velkým škodám nenabízí.
On se ten výdělek počítá z dosavadních, případně z průměrného platu atp.
Fakta místo strašení.
Co kdyby ti sedmiletí chlapci byli (pouze!) dva - to je celkem sumak, limit skody na zdravi se pocita na kazdeho poskozeneho zvlast.
Nicmene pri tomhle hazeni s hausnumery "dnes by toto odškodnění bylo pravděpodobně výrazně vyšší - odhadem dvojnásobné" tak by to mohlo být třeba 190 a nebo taky 210 miliónů?
Upřímně je myslím celkem jedno zda měl dotyčný limit 35 a má doplatit 175 a nebo měl limit 200 a má doplatit 10 mega. Stejně to z běžného člověka s běžným příjmem nikdo nikdy nedostane.