Hlavní navigace

Nakupovat ČEZ?

Josef Němý

Agentura Moody´s včera zachovala rating společnosti ČEZ na známce A2, zhoršila ale výhled ze stabilního na negativní. Hlavním důvodem je dlouhodobý pokles cen elektřiny na burzách.

Doba čtení: 2 minuty

ČEZ

Zhoršení výhledu naznačuje možnost budoucího snížení ratingu, což by mohlo mít mírně negativní dopad na úrokové náklady ČEZ. Dopad ve celkových výsledcích firmy by ale byl minimální, a proto nečekáme silnou reakci ceny akcií na tuto zprávu. Zmiňovaný pokles burzovních cen elektřiny je již podle našeho názoru v ceně akcií ČEZ zohledněn.

Hlavní události

Včera jsme snížili naši cílovou cenu pro akcie společnosti CME z 6,0 USD na 3,2 USD

Pražská burza upravila pravidla pro výpočet indexu PXAgentura Moody´s snížila výhled pro rating ČEZ ze stabilního na negativní

Evropské burzy by dnes měly otevřít růstem

Z makroekonomických ukazatelů dnes budou nejdůležitější ZEW indexy důvěry investorů v Německu, čeká se růst ve složce očekávání

Analytici Société Générale včera vydali nový report na akcie polské těžební společnosti JSW, což je hlavní konkurent NWR. Roční cílová cena byla mírně snížena ze 79 PLN na 77 PLN, doporučení ale analytici SG zvedli z „prodat“ na „držet“

Obchodování na zámořských trzích

Americké trhy včera stagnovaly a hlavní indexy tak zůstávají v blízkosti historických maxim. Dařilo se většině farmaceutických titulů, mezi poražené naopak patřily akcie společnosti Yum! Brands (vlastník několik fastfoodových řetězců jako např. KFC) poté, co firma oznámila pokles prodejů v Číně.

Noční obchodování na asijských trzích bylo také smíšené. Oslabily čínské nebo japonské indexy, rostly naopak jihokorejské nebo indické akcie. Skokanem dne byla japonská elektrárenská společnost Tokyo Electric (+17 %) díky tomu, že podle tamního premiéra nelze firmě plně dávat za vinu předloňskou nehodu v jaderné elektrárně Fukušima.

dan_z_prijmu

VIG

Pražská burza upravila pravidla pro výpočet indexu PX. Od následující aktualizace báze indexu (31. května) bude mimo jiné zrušen bod o redukci počtu zahraničních papírů v případě nízkého objemu obchodů.

Toto pravidlo v minulosti několikrát způsobilo výraznou změnu váhy akcií VIG v indexu PX; změna pravidla znamená, že váha VIG by měla zůstat stabilně vysoká okolo 20 % (aktuálně 20,3 %). Zpráva je pro akcie VIG mírně pozitivní; změny váhy v indexu PX ovšem v minulosti neměly velký vliv na cenu akcií, protože jejich primárním trhem je vídeňská burza.

Našli jste v článku chybu?