Hlavní navigace

Názor k článku Nabízí vám letecká společnost pouze voucher? Požádejte o chargeback od Patrik Chrz - Ne, většina ceny letenek opravdu není palivo, ale...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 3. 12. 2020 6:56

  Patrik Chrz

  Ne, většina ceny letenek opravdu není palivo, ale leasingové splátky na stroje (proto se letecké společnosti snaží stroje maximálně "točit", aby na zemi seděly minimum času).
  Při přepravě osob (u nákladu to vychází jinak) je letecká doprava poměrně ekologická, dle tebou odkazovaného článku je spotřeba letadel 3,7 l na osobu a 100 km, tj. obvykle vychází ekologicky výhodněji než přeprava autem (pokud se započte to, že auto zpravidla musí do stejného cíle ujet větší vzdálenost a že potřebuje silnice, jejichž budování a údržba představuje větší ekologickou zátěž, než to samé u letišť, kde stačí jen letiště na obou koncích trasy a mezi nimi není žádný požadavek na úpravu terénu, vychází automobilová doprava poměrně značně neekologicky proti letecké a to i při obsazení auta více osobami).
  Já bych rád dal přednost třeba železniční dopravě (v létě jsem využil vlak Regiojetu do Chorvatska), na střední vzdálenosti to může být i rychlejší (odpadá nutnost být na letišti 2 hodiny před odletem, cesta z a na letiště, protože nádraží bývají v centrech měst, zatímco letiště i desítky km za městem) a pohodlnější, jen je zde často panuje monopol, oligopol nebo jiná forma nefunkčního trhu a tak je vlak často nejdražší způsob přepravy.
  Ano, je tu i jakési "nulové řešení", tj. sedět na zadku a nikam nechodit, nejezdit,... pak je i jednodušší věřit tomu, co nám servírují politici nebo politiky ovlivňovaná nebo dokonce přímo vlastněná média, ve kterých pracují novináři ze státem vlastněných a silně ovlivňovaných škol, že my tady (v ČR, Evropě, tzv. Západním světe,...) víme a děláme vše nejlépe a je naší povinností přemluvit nebo více či méně donutit ostatní státy, které to vidí a dělají jinak, k tomu, aby to "viděly správně". A když "odmítnou prozřít", tak je napadneme, okupujeme, vybombardujeme,... protože my přece víme nejlépe, jak je to správně. A čím víc cestuji, tím více se mi chce křičet, že právě mimo ČR/Evropu/západní civilizaci "je svět ještě v pořádku" a naopak zde to jde úplně do kelu :(
  Ano, můžeme sedět na zadku a nic nedělat. Můžeme zakázat vše, co považujeme za špatné, nařídíme lidem, čím mají svítit, čím mají uklízet, co mají jíst, jaká slova mají používat a postupně i co si mají myslet. A kdo není s námi, je proti nám. Ach jo, až je mi z toho smutno.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).