Hlavní navigace

Na trhy se vrátil mírný optimismus

12. 10. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dluhy svázané Řecko i Španělsko by mělo dostat více času na snížení deficitu jejich veřejných financí, protože příliš silná a rychlá konsolidace by mohla více uškodit než pomoci.

Zprávy a události

Deficit obchodní bilance ve Spojených státech se v srpnu prohloubil téměř v souladu s očekáváním na 44,2 mld. USD ze srpnových 42 mld. USD.

Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v minulém týdnu nečekaně klesl o 30 tis. na 339 tis. na nejnižší úroveň od února 2008 (trh +3 tis.).

Německá meziměsíční inflace byla podle finálních údajů nulová. Meziročně byly spotřebitelské ceny vyšší o 2,0 %.

Francouzské spotřebitelské ceny klesly o 0,3 % m/m, resp. 1,9 % y/y (odhad –0,1 % m/m, resp. 2,2 % y/y).

Na trhy se vrátil mírný optimismus

Příznivá zpráva rovněž přišla z druhého břehu Atlantiku, kde ve Spojených státech v minulém týdnu požádalo o podporu v nezaměstnanosti o 30 tis. méně lidí, zatímco konsensus mezi analytiky ukazoval na jejich růst o 3 tis. Tyto dvě pozitivní události se promítly i na kurzu USD/EUR. Euro během dne zdražilo o zhruba jeden cent a nyní se drží poblíž hranice 1,294 dolaru.

Z evropského kontinentu dnes budou zajímavé údaje o srpnové průmyslové výrobě za celou eurozónu. Očekává se pokles o 0,4 % m/m, nicméně ve středu zveřejněná data z Francie a Itálie přinesla velká překvapení. Proto zde existuje i určitá pravděpodobnost, že i ta dnešní čísla by mohla přejemně překvapit. Pozitivnější sentiment na trzích by mohl podpořit i předběžný údaj o spotřebitelské důvěře michiganské univerzity, pokud se naplní optimistický odhad kolegů z SG, kteří předpokládají růst indexu na 5leté maximum. Konsensus naopak počítá s poklesem oproti zářijové hodnotě. Kromě toho se dočkáme indexu výrobních cen za září. Jeho meziměsíční růst by měl být ovlivněn především vyššími cenami energií v důsledku vyšších cen ropy. Jádrový index by pak měl zaznamenat pouze nepatrné zvýšení.

skoleni_20_9

Koruna si včera vůči euru několik haléřů připsala

Koruna v začátku včerejší seance vůči euru nepatrně oslabovala a nejdražší obchod s CZK/EUR se na mezibankovním trhu uskutečnil za 25,045. To mohlo do jisté míry souviset s komentáři guvernéra ČNB Miroslav Singera, který uvedl, že bankovní rada nemá ze současného kurzu koruny nějaký dramaticky dobrý pocit. Zároveň dodal, že ČNB není v situaci, kdy by se o limitech pro oslabování koruny centrální bankéři nyní bavili. To by se dalo přeložit, že by centrální banka sice preferovala slabší kurz koruny, ale prozatím není na takových úrovních, aby musela zasáhnout. V odpoledních hodinách však přišlo poměrně razantní zpevnění koruny a kurz CZK/EUR se posunul až k hranici 24,81. Za tím nestály žádné nové informace, zřejmě se jednalo o obchody některých významnějších hráčů na trhu. Další výraznější posílení domácí měny by však měly limitovat obavy právě z možných devizových intervencí.

Swapová křivka se včera posunula na dlouhém konci nepatrně dolů. Mírně se snížily i výnosy státních dluhopisů, když na trzích byl cítit zájem tyto papíry nakupovat.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).