Hlavní navigace

Na návštěvě u CETELEM

2. 12. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Historie společnosti CETELEM sahá až do poválečných let. Za tu dobu dokázala vyrůst na předního světového poskytovatele úvěrů. Společně s maskotem Creditem jsem se vydal do českého CETELEM na exkurzi.

Společnost CETELEM patří mezi největší nebankovní poskytovatele spotřebitelských úvěrů. Její vznik v Česku sahá do devadesátých let, kdy 26. října 1996 v Praze zakládá její francouzská „matka“ CETELEM S.A. českou společnost CETELEM ČR.

Počátky bankovní skupiny BNP Paribas, jejíž součástí je právě CETELEM, sahají až do roku 1869, kdy skupina bankéřů Adrien Delahante, Edmond Joubert a Henri Cernuschi zakládají v Paříži banku, která se po několika desetiletích stává součástí skupiny BNP Paribas. Ale samotná historie CETELEM začíná v poválečném období. Po druhé světové válce vzniká Unie francouzských a zahraničních společností (Union Financière d'Entreprises Françaises et Etrangères – UFEFE). Ta však po spuštění  Marshallova plánu pro obnovu poválečné Evropy ztrácí svůj význam, a tak v roce 1950 vzniká spojením UFEFE  a Francouzské příjmové banky (Banque Française d'Acceptation) Francouzská bankovní unie (Union Française des Banques – UFB). A právě UFB v roce 1953 zakládá společnost Crédit à l'Equipement des Ménages (CetelEM), která má za úkol vytvořit řešení pro rostoucí poptávku po spotřebním zboží od domácích výrobců.

V roce 2011 měla skupina firem BNP Paribas (CETELEM, Findomestic, AlphaCredit, Crédit Moderneté a další) téměř 29 000 zaměstnanců ve více než 30 zemích na 4 kontinentech.

Milníky CETELEM ČR

 • 26. října 1996 – založení CETELEM v České republice.
 • červen 1997 – společnost zahajuje obchodní činnost, prvním obchodníkem je IKEA.
 • říjen 1998 – vzniká úvěrová revolvingová karta Aura.
 • 1999 – Cetelem začíná vydávat cobrandované karty. Prvním partnerem se stal Magnet Camif, druhým pak K+B Expert. Ke konci roku 1999 bylo vydáno celkem 19 různých typů cobrandovaných ka­ret.
 • 2000 – v nabídce je osobní půjčka, která tak doplňuje nákup na splátky a úvěrové karty. V síti hypermarketu Globus je vydána privátní karta.
 • 2001 – zákazníci mohou s CETELEM komunikovat i prostřednictvím dnes již téměř nepoužívané mobilní služby WAP.
 • 2002 – pražské povodně zasahují i centrálu CETELEM, ta, kromě vytopených kanceláří, na to reaguje nabídkou úvěru s měsíčním odkladem splátek.
 • 2003 – úvěrové karty Aura nesou nově logo MasterCard Electronic a mají tak větší možnost použití. K hotovosti se držitelé karet CETELEM dostanou i na přepážkách Volksbank CZ.
 • 2004 – k úvěrovým produktům přibývá Motoúvěr a Autoúvěr.
 • 2005 – přibývá možnost sjednat si půjčku přes internet. Úvěrové karty mají nově mezinárodní platnost a až 45denní bezúročné období.
 • 2006 – kreditní karty dostávají 50denní bezúročné období.
 • 2007 – CETELEM spustil virtuální kartu určenou pro bezpečné platby za zboží a služby na internetu. Osobní půjčka může být nově až do 1 milionu se splatností až 10 let.
 • 2008 – s kreditní kartou lze u vybraných prodejců vybrat na pokladně hotovost (cashback). Vzniká motivační věrnostní program pro platbu kartou, až 150 Kč zpět měsíčně.
 • 2009 – úvěrové produkty lze nově sledovat přes internet pomocí tzv. Klientské zóny. CETELEM začíná vydávat vlastní klientský časopis a čipové karty.
 • 2010 – karty CETELEM lze použít i pro platby na PayPal.
 • 2011 – CETELEM získává od ČNB licenci platební instituce, zavádí elektronický výpis z kreditní karty, přidává možnost pojištění ke kartám a až 55denní bezúročné období.

Zelený maskot společnosti CETELEM se jmenuje Credito a je symbolem zodpovědného poskytování úvěrů.

Perličky a zajímavosti

Spotřebitelské úvěry

Historicky první splátkový úvěr byl použit na koupi postele v obchodním domě IKEA v hodnotě 15 000 Kč.

První osobní půjčka byla poskytnutá na nákup kuchyňského vybavení ve výši 80 000 Kč.

Nejvyšší půjčka byla na 1 milion korun (vyšší půjčky CETELEM neposkytuje).

Kreditní karty

Milióntá kreditní karta byla vydána v roce 2008.

Největší částka, která byla kdy kreditní kartou čerpána, byla 100 000 Kč (jde o maximální limit kreditních karet).

Kreditní karta byla nejvíce použita 2155krát.

Virtuální karta lámala rekordy v roce 2010, kdy v počtu transakcí došlo k nárůstu o 136 % oproti předchozímu roku 2009.

Nejexotičtější území, kde se platilo kartou CETELEM:
Trinidad a Tobago – Tobago
Salvadorská republika – La Paz
Království Tonga – Nukú Alofa
Nezávislý stát Samoa – Apia
Fidžijská republika – Nadi

FIN21

Zaměstnanci CETELEM

CETELEM má celkem 437 zaměstnanců, z toho 57 % jsou ženy a 43 % jsou muži.

Telefonické centrum

Na Call centru (call centrum, telemarketing a služby klientům jsou počítány dohromady) pracuje 80 % žen a 20 % mužů. Největší počet hovorů na Call centru byl v říjnu 2007, kdy proběhlo 98 556 hovorů. A největší počet všech hovorů od klientů na Call centru během jednoho dne byl 4. ledna 2011, kdy operátoři vyřídili 4055 hovorů.

Autor článku

Autor se věnuje publikační činnosti v oblasti bankovnictví a pojišťovnictví, specializuje se na finanční produkty, dluhovou problematiku a oblast dopravy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).