A taky je potřeba doplnit, ze co "10x rychleji" vytopíte, to "10x rychleji" vychladne. Další super věc je, že nemůžete udělat prostup skrz obvodovou zeď. Ty maji totiž uvnitř namontovanou parozabránu, kterou tím porušíte a stěnu tak do budoucna zničíte vlhkostí. Změna vnitřních dispozic je jednoduchá, ale je potřeba také zmínit, že ty sádrokartonové přícky mají řádově nižší únosnost než zeď z cihel, takže je potřeba myslet dopředu a v místě těžkých zařizovacích předmětů (kuchyně, koupelny) dopředu namontovat výztuhy. A popravdě, zbudovat pár i třeba sádrošových příček v cihlovém baráku taky není problém. V neposlední řadě je třeba zvážit možnost živelních událostí (dle lokality), kde má dřevostavba další slabé místo. Sice tu teď na tornáda zrozna netrpíme, ale víte co bude třeba za 30 let?
Ano, dokonale postavená dřevostavba by možná byla bez tepelných mostů a dala by se srovnat ze zděnou stavbou ale v reálu je to skoro neproveditelné. Tak přesnou řemeslnou práci by svedl jen málokdo a i kdyby se mu to povedlo dřevostavba bude mít i bez tepelných mostů větší nároky na teplo. Další věc je ta, že v záplavových oblastech je dřevo zcela nepoužitelný materiál, představte si tu hnilobu! My jsme si nechali postavit klasický zděný domek http://www.kolos.cz/ a před dvěma lety nám místní potok zatopil sklep, kdybychom měli dřevostavbu nedokážu si to představit. Tak jsme se obešli jen s nějakými opravami.
Pokud se podíváte na tepelný odpor dřeva a Ytongu, zjistíte, že Ytong je na tom, co ztrát týče, lépe. Dřevěná zeď tloušťky 30 cm má tepelná odpor 1,5 m2K/W. Ytongová zeď té samé tlouštky má 2,0 m2K/W.
Samozřejmě, masív si nemůže dovolit každý. Použijeme tedy dřevoštěpkovou desku a jako izolaci polystrén. Pro srovnatelný tepelný odpor to je cca 10cm polystyrénu.
Stavba ale nedude rozhodně ekologičtější. Formaldehyt z dřevoštěpkové desky a polystyrén bych rozhodně doma spalovat nechtěl.
Řekl bych, že výhody dřevostavby jsou v něčem jiném. V rychlosti stavby, v menších nárocích na základovou desku a možnosti netradičního vzhledu.
U dřevostavby je velmi důležité mít KVALITNÍ a DŮSLEDNÝ a KOMPETENTNÍ stavební dozor.
1. zedníci mají s dřevostavbami méně zkušeností (ale málokterý vám řekne, že tohle neumí - spíš si řekne, co na tom je, nějak to udělám). Takže kromě standardního rizika, že vám to stavební firma udělá špatně, protože chtěla ušetřit peníze a čas, tak je tam riziko, že vám to udělá špatně, protože to prostě neumí.
A i když to dáte firmě, co se na dřevostavby specializuje, tak pořád zůstává to standardní riziko, že se pokusí ušetřit na úkor kvality.
2. špatné stavební postupy v dřevostavbě mají mnohem horší důsledky pro životnost a provoz domu, než jaké mají v klasické stavbě. A nejde zdaleka jenom o špatnou instalaci parozábran.
Jediná nesporná výhoda sřevostavby je rychlejší výstavba, což je však u věci, která bude sloužit desítky let, výhoda celkem zbytečná.
Všechno ostatní je sporné a silně závisí na projektu a provedení. Dokonce se odvažuji tvrdit, že i podprůměrný zedník postaví zděný dům lépe než nadprůměrný zedník stavící dřevostavbu. Já osobně bych dřevostavbu nezvolil.
Dobrý den,
s přítekyní budeme stavět dům z nosné slámy s hliněnou omítkou... nemá cenu rozepisovat výhody nevýhody, ale pokud budu přemýšlet o něčem jiném než o cihle, pak je sláma jasnou volbou .. http://www.permalot.org/files/u2/files/my_ze_slamenych_baliku.pdf..
David206@seznam.cz
Jelikož, je materiál na dřevostavby levnější, vyjde logicky levněji i celá stavba. Stačí si srovnat takovou OSB desku http://www.marusik.cz/osb-desky a ytong http://www.ytong.cz/cs/content/cenik-ytong.php a je Vám to hned jasné
Zlomte vaz s danou firmou. Už v základu mají skvělí popis základní nosné konstrukce stěny a krovu. (ironie)
Každý si zvolí svoje a záleží jen na člověku co si vybere. Hlavní je, že se v domě budete cítit příjemně ať je to zděný, ze slámy nebo třeba dřevostavba. Všem přeji dobrou ruku při výběru stavební firmy a mnoho zdaru při stavbě svépomocí. Některé názory jsou ovšem opravdu k pobavení. :)))) PS: Zedník na dřevostavbě dělá max základy a fasádu.
Díky za článek, podle mě se dřevostavba vyplatí hlavně v tom, že je hrozně rychle postavená. My jsme si vybrali stavbu na klíč, přičemž jsme si v plánu namysleli i nějaké vlastní úpravy, například místo na ohnivzdorný trezor :-)