Problém je v tom, že exekutor to dlužníkovi strhne víckrát. Jednou přímo ve firmě, podruhé na účtu, potřetí mu klidně zrekviruje majetek. Proto bydlí dlužníci na obecních úřadech a nemůžou mít ani účty, protože na nich stejně nemají ani na rohlík. Já byla jednou ručitelem, dlužník nesplácel a exekutor mi vyluxoval účet ne do nuly, ale včetně kontokorentu. Nemít prachy vedle, jsem v jeteli. I proto kvete šedá ekonomika.
To je sice pravda, ale já bych to v případě platby od českého zaměstnavatele nedoporučovala. Za prvé: exekuce je stržena přímo zaměstnavatelem, tudíž se na účet nedostane, a za druhé taky bych to brala jako porušení povinností, což má za následek sankce. Ale v tomto státě, kde nám zcela zdraví odsouzení vesele běhají po svobodě, protože jsou přece "děsně nemocní", se nedivím ničemu.
Ano, zalozeni uctu v zahranici je jeden ze zpusobu, jak minimalizovat riziko zabaveni nezabavitelne castky. Pokud je vas zamestnavatel ochotny vam posilat zustatek vyplaty po srazeni exekuce/insolvence na zahranicni ucet, je to mnohem jednodussi reseni, nez byrokracii zatizeny chraneny ucet. Na prispevky v teto diskuzi, ktere uvadeji, ze tim porusujete nejakou povinnost, neberte ohled, jsou lzive, nic tim neporusujete.
Co myslite tim, ze je to realne umozneno? V jakem zakone se uvadi, ze dluznik muze schovavat penize na zahranicni ucty? Ja v zakonech nasel akorat toto:
"Nerozhodl-li exekutor podle § 44 odst. 4 jinak, nesmí povinný po doručení vyrozumění nakládat se svým majetkem včetně nemovitostí a majetku patřícího do společného jmění manželů, vyjma běžné obchodní a provozní činnosti, uspokojování základních životních potřeb svých a osob, ke kterým má vyživovací povinnost, a udržování a správy majetku."
To ustanovení je tam zejména kvůli zcizování majetku. Poslání peněz na zahraniční účet může být klidně legitimní správa majetku, pokud tam například jsou vyšší úroky. A pokud bych si tam nechal posílat výplatu, o čemž se bavíme hlavně, tak to není ani manipulace s majetkem.
Ve skutečnosti, jak jste i přiznal dole, se na to tenhle paragraf navléct nedá. Je tam problém spíš s tím mařením úředního rozhodnutí.
Uz vam to napsal kolega, ale ta pasaz, kterou jste citoval, ta skutecne nehovori o zahranicnich uctech a nerozumim tomu, proc si myslite opak. Samozrejme dany odstavec nejakym zpusobem omezuje povinneho v moznostech nakladani se svym majetkem, ale nikterak z nej nevyplyva, ze by napriklad nemohl uspokojovat sve potreby jeich hrazenim ze zahranicniho uctu. Jinymy (mozna pro vas pochopitelnejsimi) slovy nikde se tam nepise, ze by povinny mohl vyuzivat tuzemsky ucet, ale zahranicni nikoliv. Nepise se to ani ve vami citovanem odstavci, ani v zadnem jinem zakone.
Zahranicni ucet mit muzete, ale kdyz si tam budete posilat penize v dobe, kdy mate exekuci, tak to muze byt kvalifikovano jako mareni vykonu uredniho rozhodnuti.
https://exekuce-insolvence.cz/2020-poradna-muze-mi-exekutor-zablokovat-ucet-v-zahranici/
Penize vam treba neseberou, protoze na ne nedosahnou, ale muzete si jit sednout.
Asi mate na mysli § 337 Maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání:
Kdo maří nebo podstatně ztěžuje výkon rozhodnutí soudu nebo jiného orgánu veřejné moci tím, že ... vykonává činnost, která mu byla takovým rozhodnutím zakázána nebo pro kterou mu bylo odňato příslušné oprávnění podle jiného právního předpisu nebo pro kterou takové oprávnění pozbyl.
A tady se budu znovu opakovat: Neni zadny zakon, ktery by lidem v exekuci zakazoval vlastnit tuzemsky nebo zahranicni ucet ci si na nej nechat posilat treba nezabavitelnou castku. A pokud ti lide udelaji neco, co jim nikdo nezakazuje, pak pochopitelne neni mozne, aby za to byli jakkoliv trestani.
No vy si to pojmenujte jak chcete, pro ostatni ovsem plati, ze nechat si zasilat nezabavitelnou cast mzdy na zahranicni ucet je zcela legalni zpusob, jak prezit exekuci.
A jestli budete mit za par mesicu cestu kolem, stavte se opet na Mesec. Bude tady clanek o tom, jak chraneny ucet nikdo nevyuziva, protoze je to od reality odtrzeny nesmysl. Do te doby na shledanou.
Člověče, už pochop, že exekutor i když nesmí, (nemá to zákonem zakázáno, ale ty musíš prokázat, že se jedná o nezabavitelnou částku) tak ti sebere z účtu i nezabavitelnou částku. Sebere vše, co tam je. A ty pak musíš kontaktovat exekutora (pokud víš kterého, když máš třeba 5 exekucí a když nevíš, tak složitě se hádat v bance, aby ti sdělili jméno konkrétního exekutora, no a když je to v pátek, po zavíračce, tak jsi na víkend bez peněz a nejen na víkend....) a žádat ho o vrácení finančních prostředků. A on tě odkáže na soud a ty žádáš soudy....No a mezitím umřeš hlady nebo minimálně na podvýživu. A další věc, soudy se platí, máš na to, když nemáš ani kačku? A i kdybys měl, než to všechno vyřídíš, tak nepřežiješ..... Takže proto je lepší, jistější a praktičtější si nechávat posílat zbylou (poníženou o exekuci) mzdu na zahraniční účet, abys měl jistotu, že zachráníš aspoň tu malou almužnu, co ti po srážce zbyla. Evidentně si ještě v exekuci nikdy nebyl, jinak by jsi tak hloupě nekecal....
Nemuzete. Podminkou pro zalozeni chraneneho uctu je existence normalniho obestaveneho uctu. Muzete zkusit zalozit si bezny ucet u nektere z bank a cekat, jestli se exekutor chyti a ucet obestavi. Teprve pak si muzete zalozit chraneny. Ale ten bude chraneny jenom nejvyse par mesicu, nez dojde o odblokovani normalniho uctu a pro jeho vyrizeni si budete muset dopisovat minimalne s exekutorem, bankou a ossz. Suma sumarum, chraneny ucet je paskvil, ktery se v soucasne podobe nevyplati prakticky nikomu.
Chráněný účet, který tahle nešťastná vláda připravila, je paskvil nad paskvily. Vždyť je naprosto nemožné ho založit. Je třeba součinnosti zaměstnavatele, exekutora a banky. A když exekutor nebude reagovat, tak můžete čekat na založení účtu tři měsíce nebo dýl....
Každý úřad má ze zákona 30 dní na reakci a jak donutíte exekutora, aby reagoval a oznámil bance to, co má, včas?
Je to šílená byrokracie. Vláda nám vlastně říká : no, občané, je to prosté, až přejdete přes tohle minové pole a přeplavete tento rybník plný krokodýlů, tak jste vyhráli a zakládejte.....
Mě vychází stále nejlíp, že dlužníci v exekuci, kteří chtějí nějakým způsobem ochránit zbylé peníze, které jim po sražení exekuce zbyly, a kteří chtějí aspoň trochu existovat a žít jako lidé, včetně používání platebních karet, platby na netu.... tak mají zatím jedinou možnost a to posílat peníze na zahraniční účty. Jen tak je ochrání před českou exekutorskou mafií.
Kdyby byly v naší zemi pořádné zákony a byli bychom konečně právní stát, nebylo by třeba žádných chráněných účtů, páč exekutor by vám ani z normálního běžného účtu zbytek výplaty zaslané na účet nemohl zabavit, páč by na to neměl ze zákona už nárok. Ale v našem státě, kde vládnou mafiáni se normálního, funkčního , právního státu nedočkáme.
Zaměstnavatel než by měl na netu někde na MV hledat nějaký formulář na chráněný účet, vyplňovat ho a zabývat se tím, tak vás raději propustí.
A další věc, jak to budou řešit osoby OSVČ? Jak oni budou řešit chráněné účty? Na to už vláda nemyslela, že OSVČ mají měsíčně několik různých zaměstnavatelů. Mohou přece uzavírat malé i velké zakázky a mohou za měsíc vystřídat i několik různých zakázek a zaměstnavatelů a to budou kvůli každé zakázce, kterou získají, absolvovat tu byrokratickou mašinerii? Např. 15 faktur od různých dodavatelů a 15 různých plateb měsíčně, tak co s tím? To budou kvůli každé platbě kontaktovat exekutora, dodavatele a banku, že se jedná o platbu na chráněný účet atd....? ( Může se jednat o drobné faktury, třeba jen za 500 - 1500Kč). No hrozná byrokracie. Hnus.