Hlavní navigace

Názory k článku Můžeme ještě věřit Euru?

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 23. 12. 2011 20:17

  georges (neregistrovaný) ---.231.broadband10.iol.cz

  konečně někdo v českých luzích a hájích, kdo přichází s objektivním a odbornějším názorem na EURo. Pravděpodobně z praxe svého oboru poznal i tu druhou stranu západoevropských zemí - a to jejich vyspělost a ekonomickou sílu. Samozřejmě nic netrvá věčně ale ve střednědobém horizontu desítky let má Evropa opravdu reálnou šanci hrát ve světě důležitou ekonomickou a kulturní roli. Nové problémy však budou neustále vznikat, jako je nyní ten současný mezi Tureckem a Francií, kde nejde jen o zákon ale i o peníze, o business. Snad se šrámy zahojí než vzniknou problémy jiné.

 • 24. 12. 2011 19:31

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) ---.imarvel.cz

  A jak prosím Vás ta Evropa bude hrát důležitou roli?

  Všechno cenné, výrobu, know how, technologie, znalosti a vzdělanost, to vše předává do Asie.

  Z čehopak časem ta Evropa tu důležitost vytvoří? Můžete mi to laskavě sdělit?

  Vždyť vše co by jí drželo nad voud, toho se zbavuje!

  Kulturní vyspělost Evropy – to vše musí ustoupit spekulantskému zisku. Tedy zisku vzniklého přeprodáváním asijských výrobků, či vyráběním peněz z peněz, vzájemnému prodávání pojištění, právnických služeb, služeb kontrolorů, iso certifikátorů, baziliónu humanitárních nadací, dále rozsáhlých sítí firem, kteří pomohou získat dotace.

  Vážený pane, z čeho Evropa tu svou budoucí důležitost vybuduje? Až nastane první skutečný problém se skutečnými potřebami lidí, pak to vidím. Úředníci pomohou řešit problém svými razítky a to je tak vše co může Evropa nasadit do boje.

  Naopak. Evropa je za zenitem. Své nejlepší časy má za sebou.

 • 26. 12. 2011 16:55

  Méďa Béďa (neregistrovaný) ---.docent.klfree.cz

  Zapomněl jste na emisní povolenky - to je taky skvělej kšeft... Co na tom, že to nakonec stejně zaplatí lidi v ceně energií nebo letenek, hlavně, že se pár kreténů tváří, jak pomohli přírodě v boji proti lidstvu.

 • 26. 12. 2011 17:56

  jk (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Klise o ocitnuti se na periferii, tentokrat svetoveho hospodarstvi, jsem slysel nescislnekrat. Co to vlastne znamena? Pak by mel zajimal argument, ze jedine jednotna Evropa ma sanci. To mi dava jasny smysl, kdy z jde o valecny konflikt. V kontextu ekonomicke prosperity mi to vubec jasne neprijde. Mohl byste vysvetlit, jake ekonomicke vyhody prinasi evropanum napriklad napr. sjednoceni dani, zvyseni dani (o federalni dan), dotovani zaostavajicich regionu.

 • 27. 12. 2011 22:54

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) ---.imarvel.cz

  „Mohl byste vysvetlit, jake ekonomicke vyhody prinasi evropanum napriklad napr. sjednoceni dani, zvyseni dani (o federalni dan), dotovani zaostavajicich regionu.“

  Jednotná Evropa a sjednocení daní jsou dvě různé věci.

  Ale sjednocení daní, zvýšení daní a další přináší Evropanům nesmírné výhody. Urychluje to rozpad EU, urychluje to rozpad špatně nastaveného systému. A čím rychleji se to rozpadne, tím menší škody se způsobí a tím rychleji se z toho dá dostat.

  Bohužel, než se rozpadne EU, tak se natahá ještě stovky miliónů imigrantů a posvětí jejich beztrestnost a jakoukoli snahu podřídit je místnímu legálnímu rámci. Donutí nás živit je, pozitivně je diskriminovat, takže původní obyvatel Evropy už nemá na uživení vlastních dětí, ale s radostí a nařízení EU živí početné potomstvo těch, kteří tu zvyšují kriminalitu, zavádějí zvyky ze svých zemí a navíc jsou nedotknutelní.

  Také likvidace EU průmyslu, konkrétně třeba v Česku celého cuktovarnictví, ale i zemědělství (těžko může české zemědělství a malými dotacemi být konkurenceschopné se zemědělstvím se zemí s velmi štědrými dotacemi).

  Stejně tak EU naučí lidi, že práce je nanic, snažit se podnikat pro službu zákazníkům je nanic. Daleko lepší je naučit se vytřískat dotace či státní zakázky – a je to mnohem výnosnější.

  EU není nic jiného, než třetí pokus Německa o tisíciletou říši, když ten druhý vedený Hitlerem se nepovedl. Jen se teď vede ekonomicky a právně – civilizovaněji.

  Zrátka čím víc se bude práskat do kočárů a čím rychleji to padne na ústa, tím lépe pro Evropu. Když zkrátka nejde věci reformovat a vrátit do správných kolejí, je lepší taktikou pomáhat věci bořit a kácet, třeba sjednocením Evropy, daní, atd. – o to rychleji se ten nesmysl rozloží sám a o to menší škody budou.

  Sjednocená Evropa – ve smyslu neekonomickém, by byla skvělá myšlenka, ale bohužel by jí nesměl realizovat Brusel ani maoista Barroso. EU se stala pouze nástrojem, jak ovládnout a zplundrovat trhy slabších zemí a najít nové trhy pro západní země.

 • 30. 12. 2011 12:01

  Někdo (neregistrovaný) ---.241.broadband13.iol.cz

  Jasnou výhodou jednoty je například společné vystupování v jednání s jinými státy, třeba ohledně plynu s Ruskem apod.

 • 28. 12. 2011 16:44

  B.V. (neregistrovaný) ---.client.ufon.cz

  „EU není nic jiného, než třetí pokus Německa o tisíciletou říši, když ten druhý vedený Hitlerem se nepovedl. Jen se teď vede ekonomicky a právně – civilizovaněji.“

  Souhlasím. Proto Merklová za každou cenu stála o záchranu EU. O záchranu a pomoc Řecku, Španělsku, itálii. Ta pomoc spočívá v naprostém zadlužení, kdy se tyto státy v podstatě stanou nejen dlužníky Německu, ale zároveň novodobou kolonií Německa.

 • 28. 12. 2011 16:54

  B.V. (neregistrovaný) ---.client.ufon.cz

  Řecko, itálie, Španělsko - to jsou chudší státy, které byly lehce do EU připojeny v druhé vlně. Nikdy nemohly tyto státy ekonomicky konkurovat, nebo být na stejné úrovni jako Francie, nebo Německo. Prvoplánovaně tedy bylo cílem tyto státy vzít do EU, „vypomoci “ a zadlužit. V současné době to připomíná tak trochu nové přerozdělení světa, jako kdysi byl boj o nové kolonie.

 • 28. 12. 2011 17:47

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) ---.imarvel.cz

  Podívejte se na historii USA. Žádný stát nezískal nikdy nezávislost tím, že se řídil podle pravidel, zákonů a nařízení svého zotročovatele.

  I USA jednoho dne naplivala Anglii do obličeje. Vznikla tak nezávislost. Západní civilizace si to pojistila tak, že legálně a slušně problémy vyřešit nejde. Celé to pojištěné tak, že několik států poroučí ostatním přes OSN, přes MMF, přes mezinárodní právo a další. Brusel dělá totéž.

  Zadlužení států nelze řešit plným splácením dluhů už jen z toho prostého důvodu, že veškeré dluhy jen evropských států + USA převyšují celkový materiální i jiný majetek celého zeměkoule minimálně o tři řády (pro nematematiky: tisíckrát a vícekrát).

  Cílem zadlužení je otroctví. Přesněji přerozdělení vlastnictví. Cudým a zadluženým státům se vezme vše cenné „na splátku dluhu“ a všechny cenné podniky a továrny. Tím nebudou mít jak splácet dluh a také nebudou nic vlastnit. Obyvatelé se nebudou mít jak uživit natož ještě splácet zbytek dluhu. Tím budou v pasti otročit oni i jejich děti tak dlouho, dokud si neuvědomí, že nikomu nic nedluží a nenaplivou stejně jako USA otrokáři do obličeje.

  Základem je úvaha, které se média vyhýbají jako čert kříži, a to je, proč by věřitelé nemohli nést riziko jako každý podnikatel, že o své peníze přijdou. Pekař špatně investující, nebo špatně odhadující poptávku po jeho produktech zkrachuje do dluhu ani nemrkne. To samé by mělo být riziko věřitele. Namísto toho se ale prosazuje až komunistická jistota věřitelů na spekulace bez rizika. Například české exekutorské zákony nebo dojemná snaha EU po tom aby banky, které hloupě půjčovaly nebyly škodné. Z toho vyplývá, že cílem není nechat si vrátit peníze, ale získat namísto bezcenných papírků zvaných peníze cenný materiální majetek, který by bez fígle zadlužení nešel získat.

  EU tak zabije dvě mouchy jednou ranou. V první vlně získá pár vyvolených cenný majetek zemí jako Řecko, Itálie, Španělsko, Portugalsko. Zároveň díky eurovalu EU zadluží ostatní státy a o pár roků později tak přijdou druhé žně – ožebračení všech států, kteří pomohli „zachraňovat euro“ a přitom sami se zadlužili a musí teď odevzdat vše cenné těm pár vyvoleným.

  Důvod, proč se v médiích plive na Rusko a Putina je ten, že je to příliš silný prezident a oodmítá zadlužit Rusko, tedy zúčastnit se ožebračení státu ve prospěch pár šedých eminencí.

  Důvodem, proč se oslavuje Havel a snaží se z něj udělat barnumskými oslavami ikonu a hrdinu je, že plán ožebračení Česka zahraničí umožnil a usnadnil.

  Všechny státy západní civilizace jsou zadlužené – a cílem je nakonec přerozdlení majetků a cenných podniků i nalezišť do rukou jiných vlastníků, věřitelů. Kdo to ovšem je, netuším.

  Vyhrají jen ty státy, kteří sprostě a nelegálně odmítnou, tedy hulváti. Čína, Rusko, jižní Amerika. Stejně jak USA vyhrála nezávislost hulvátstvím – plivnutím do obličeje Anglii.

 • 29. 12. 2011 13:20

  B.V. (neregistrovaný) ---.client.ufon.cz

  Napsal jste to přesně. A vlastně nic nového pod sluncem to není, vše se opakuje. Pro ČR by byla mírná obrana nepřijetí Eura. Tím by se ČR neúčastnilo Eurovalu. ČR by se měla soustředit na vlastní ekonomiku. Znovu obnovit průmysl, aby jako stát byl soběstačný a také by se mohl soustředit na obchodování s Východem.
  Lidé bohužel u nás mají zafixované, že vše co je z Východu, z Ruska a Číny je špatné, ale v současné době by to znamenalo naději na oživení ekonomiky.
  Ale osobně se domnívám, že se tomu tak nestane, protože to není v zájmu současné vlády.

 • 29. 12. 2011 16:44

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) ---.imarvel.cz

  Za cca 5 roků bude vyhlášen další stupeň a vyšší level záchrany eura. EU a Brusel povinně vyhlásí povinné přistooupení na euro všech zemí EU, které EU ještě nemají. Tehdy Česko přejde na euro násilím chca nechca. Euro tak budou podporovat všechny ekonomiky – i ty které si něco udržely díky nepřistoupení na euro.

  Takže se můžete těšit, že Česko na euro přistoupí nařízením Bruselu.

  Jediná otázka je, zda se jim podaří nařídit euro i Velké Británii, kterému Tchatcherová vyzískala velké ústupky, jednak že nebudou platit eurem a jednak, že Velká Británie bude vždy dostávat z EU víc peněz než bude dávat.

  Ale Sarkózy se nechal slyšet, že Velká Británie propásla příležitost držet hubu, stejně tak jako to sdělil i Klausovi a zřejmě je to jeho oblíbený výrok a způsob jednání. Francouzi jsou vůbec neštěstím EU, protože jim stačí, když někdo mluví dbře francouzsky a pak klidně podpoří i samotného Lucifera. Viz aktivní a nadšený stupenec velkého vraha Maa Barosso, který je v čele EU jen proto, že kdysi vystudoval školu ve francouzštině a umí dobře francouzsky.

  Naštěstí se v roce 2023 EU rozpadne tak jako tak, takže do času. Mezitím ovšem díky nevratným změnám – natahání imigrantů v počtu převyšujícím v mnoha oblastech původní obyvatele, skoupením cenných továren a nalezišť jednak šedý eminencemi přes banky jako splátky dluhu, jednak skoupením leckterých podniků ze strany Číny, která je v tom jak divá a rychle směňuje brzy bezcenné dolary za aktiva jako divá.

  Nevratné škody budou provedeny také přeprogramováním mozků Čechů i Evropanů kydy a lžemi, které se mnoho let na ně valí z médií, televizí i propagačních akcí, stejně jako pomýlených ekonomů nevidících svět jinak než jako aproximaci matematického modelu o jedné proměnné reprezentující množství papírků v oběhu. Trochu to dorazí politologové a sociologové bez intuice a selského rozumu, kteří v médiích rovněž vystupují. Tato normalizace je o to škodlivější něž komunistická, že za totality každý tušil, že jde o výplach mozku, ale dnes se většina lidí domnívá, že je to pravda.

  Podívejte se na základní možná i střední školy, nástěnky, učebnice, jaká propaganda a manipulace se děje na dětech.

  Takže minimálně další generace bude ztracená po rozpadu EU, protože si hrozně nabije kokos až v realitě bez matrixu médií se bude pokoušet tyhle propagandy uplatnit jako styl života. Ono ostatně se to děje už dnes, když média třeba upozorňovala: „půjčujte si, je to príma“ a pak šup a milión exekucí.

  Zkrátka se mění dějiny a vymění se vládce. Evropa ztratí svůj primát jako vedoucí a nejrozvinutější civilizace světa.

  Sjednocení Evropy je skvělá myšlenka, ale současná implementace a způsob se stal pouze snahou násilně vycucat Evropu několika mocnými a zabrat východní trhy.

  Německo to ale odnese špatně. Německo je živo z exportu na východní trhy. Oslabení konkurence schopnosti Evropy, na kterém má Německo lví podíl ho zasáhne velmi citelně. Poté co tímto dají posílit Asii.

  Vůbec Německo má světovou zásluhu na posilování průmyslu neevropských kontinentů. Po druhé světové válce díky Hitlerovu zničení Evropy došlo posílením USA a Ameriky. Tehdy dokonce došlo k posílení dolaru a k dohodě, že bude světovou měnou.

  No a třetí říše, po rozpadu EU to bude zase Asie, kterou díky rozkladnému působení Německa posílí.

  Evropané jednoho dne zjistí, že zastupitelská demokracie s mandátem na 4 roky je impotentní a že politici jednak nemají žádnou faktickou moc, a jednak ani motivaci nějaký problém skutečně řešit.

 • 29. 12. 2011 19:09

  Jan Dvořák (neregistrovaný) ---.i4g.tmcz.cz

  Přežije euro? Celé to mají v rukou Němci. To oni rozhodnou.

  Po druhé světové válce si Německo zakládalo na nízké inflaci a silné marce. Tu potom obětovali na oltář evropské integrace (mimochodem, marka ale i nadále tůstala zákonným platidlem, euro bylo pouze přidáno). Pokud začne ECB skupovat obligace problémových zemí a tisknout peníze (zatím tovypadá, že se ECB tomuto kroku sotva vyhne), zrychlení inflace v eurozóně bude za dveřmi. Domino spojené s krachem Řecka a případně dalších zemí eurozóny hodnotě eura také nepřidá. Německo tak bude stát před otázkou, zda raději slabé a inflací hrozící euro spravované Evropskou centrální bankou nebo relativně silnou vlastní marku řízenou
  Bundesbankou. Co myslíte, že Německo zvolí? Osobně jsem přesvědčen, že Německo scénáře o odchodu z eurozóny zpracované má. Jestliže Bundeswehr má zpracované scénáře Peak Oil až po systémovou krizi politického zřízení, tak nevěřím, že by neměli zpracované scénáře návratu k marce včetně všech nezbytných detailů.

  Celý komentář je na http://proinvestory.cz/krize-nemecko-euro-marka

  snad mi bude link prominut.

 • 29. 12. 2011 19:56

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) ---.imarvel.cz

  Jsem přesvědčen, že ani Němci to v rukou nemají.

  Celá Evropa, tedy i EU nedělá nic jiného, než že zachraňuje banky a jejich investice za cenu potopení celé evropské ekonomiky, zájmů celé Evropy, zájmů všech států, včetně Německa.

  Znovu opakuji, EU a Evropa zachraňuje POUZE BANKY. Ať to stojí co to stojí, ať všechno třeba padne, ale zachraňuje pouze banky. Investice a pohledávky bank. Čert vem Evropu, čert vem Německo, čert vem prosperitu, čert vem euro, čert vem Řecko, čert vem všechno, jen zachraňuje banky a nic jiného nehledí.

  Ovšem dnes je doba, kdy nejsme o pár set let nazpět kdy proti Evropě nestojí žádný vyspělý stát a tedy žádný sup, který téhle blbosti a slaboisti využil. V 21. století má Evropa několik dravých supů, kteří její blbosti a dojemnému podřezávání si větve pouze zachraňováním bank za každouy cenu i za cenu sebezničení Evropy využijí. Využijí oslabené Evropy. Ti supi jsou USA, Čína, celý arabský a muslimský svět a možná i Rusko.

  Německo je drsně založené na exportu – s tím stojí a padá jeho prosperita. Německo je největší exportét na světě. Jakmile se Asie vzmůže a technologicky vyspěje – což se děje každým rokem více a více – jednou přijde čas, kdy Asie bude soběstačná a Německo přestane potřebovat, tedy od Německa bude snižovat import. To je časovaná bomba, která už je jasně daná. Je jen otázkou času.

  Do Evropy vytunelované Bruselem, ECB a dalšími vymoženostmi Německo dodávat nebude – do rozvojových zemí, které z Evropy vzniknou se toho tolik nedodá.

  Dějiny už jedou víceméně samospádem. Novodobá historie se bude pouze lišit tím, že blbnutí Evropy využijí jiné světadíly – díky dobrovolnému předání know how, technologií, vývoje, továren i zakázek do Číny, Tajwanu a dalších zemí.

  Tady není co řešit. Inteligence davu je nižší než inteligence krokodýla – osobní citát Adolfa Hitlera, kterého nelze podezírat z toho, že by to s davy neuměl. Dav má obrovskou setrvačnost, a jakékoli opatření, které by směru zabránily pozdrží setrvačnost davu i směru i zkostnatělost EU tak dlouho, že bude vykydáno. To samé je také v Česku a současném směrování i vládní politice, stejně jako v reformách, které budou devastující dost drsně bez jakéhokoli užitku pro stát, lidi, či zmírnění státního dluhu, stejně jako pro ekonomiku, prosperitu českého státu.

  Jediné co mi z toho vyplývá je, že jediný kdo to má v rukou jsou banky a zřejmě mají dost slušné kanály a síť vlivů a známostí aby jely podle svých zájmů. A nebo někdo kdo je za bankami.

  A lid je krmen nesmysly z médií, stejně jako nějakými tvrzeními, že se dá klidnou a nevzrušenou cestou něco změnit. Krásně to bylo vidět na referencu v Lisabonské smlouvě, kde bylo jasné, kdo určuje pravidla a na koho se kašle. Lid měl jedinou povinnost, odhlasovat vůli EU politbyra a tím ho zbavit odpovědnosti. Byla to trošku fraška, ale EU pracuje na tom, aby se ty trapné okamžiky ptaní se lidu nemusely opakovat. A aby jim do toho nikdo takhle už nemluvil.

  Merkelová a Sarkózy jsou jen novodobými Havly. Plné hrstě řečí, humanity či co se musí, ale skutek utek. Havel, Merkelová, Sarkózy, Barroso – mezitím dají dostatek času těm, co dělají skutečné plány. Možná jsou těm skutečným architektům i zavázáni nějakým všimným ať už finančně či nefinančně a nebo jen tím, že si mohli zkusit jak chutná moc a jak je opojná.

 • 29. 12. 2011 19:23

  B.V. (neregistrovaný) ---.client.ufon.cz

  Pane Ponkráci, Vaše komentáře mě daly víc než úvodní článek – jsou podrobnější, objektivnější, konkrétnější.

  Evropa dosáhla svého vrcholu – zákonitě musí dojít k zvratu. A to se přesně nyní děje. Vy odhadujete rok 2023, osobně si myslím, že to bude dříve, ale to není podstatné.

  Podstatné je to, co jste ve svých komentářích výborně popsal - proč se to děje, jak se to děje a kde se to děje. Tím jste mě jako naprostého laika uvedl do celkového obrazu.

  Díky za Vaše postřehy a názory.
  Přeji Vám navzdory tomu všemu úspěšný a štastný rok 2012.

  B. Vańková

  .

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).