Vlákno názorů k článku Může být skrblictví prospěšné? od nii - Proti „neviditelne ruce trhu“ jsou nektere velmi zavazne...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 12. 2009 16:06

    nii (neregistrovaný)

    Proti „neviditelne ruce trhu“ jsou nektere velmi zavazne vyhrady, ktere autor – at uz z neznalosti, nebo kvuli celkovemu vyzneni clanku – zcela ignoruje. „Neviditelna ruka“ muze fungovat jen za splneni nekterych podminek, ktere v realnem svete nejsou temer nikdy naplneny – napriklad nesmi existovat externality (existuji temer vzdy), vsichni „hraci“ na trhu musi mit uplne informace (coz je naivni – a cehoz vyuzivaji napr. vyrobci uzenin bez masa a jogurtu bez mleka), nesmi existovat hraci, kteri by svou moci mohli ovlivnovat cely trh (mono/oligopoly, mono/oligoptoni), neneseni plne odpovednosti za sve ciny a tudiz moralni hazard (banky v nedavne dobe…)… Bez splneni techto predpokladu a neohlidani pripadnych „der“ nejak jinak, dochazi k selhavani trhu a zavaznym problemum.

    Ignorovani tak zakladnich informaci cini clanek uz z podstaty veci tendencnim a podporujicim urcity demagogicky pohled na svet, ktery puvodne vznikl jako teoreticky model pro zkoumani ekonomiky za splneni urcitych podminek.

  • 21. 12. 2009 23:10

    Mono/oligopol křížený s mono/oligoptonimem (neregistrovaný)

    Vy jste rozený komik. Vaše vyjadřovací prostředky způsobují u nás doma hysterické výbuchy smíchu, které nemůžeme utišit a sotva jeden skončí, tak druhý začne. Kluk mi právě říká, že se vás mám zeptat, jestli si náhodou o sobě nemyslíte, že jste vzdělaný a chytrý? Já osobně věřím, že ne, že jste jen taková veselá kopa a imitujete pomateného intelektuála :-). Stavte se tady zase na Silvestra, to se ty vaše legrácky budou hodit. Díky.

  • 22. 12. 2009 8:56

    Petr (neregistrovaný)

    Kolega je mozna komik, ale je to evidentne v ekonomii erudovany komik, ktery Vam prednesl celou radu (spravnych) argumentu. Z Vasi reakce ovsem cisi pouze a jen to, ze zjevne o ekonomii nevite zhola nic. A to ani naproste zaklady (coz je konec koncu tu, co kolega ve zkratce uvedl).

  • 22. 12. 2009 9:22

    neon (neregistrovaný)

    Říkáte, aby to fungovalo, chce to splnit podmínky. Píšete třeba „uzenin bez masa a jogurtu bez mleka)“. Proč to funguje? Není to tím, že to lidi slepě kupují? Máme antimonopolní úřad, ale hlavním hráčem který ovlivňuje trh je samotný stát..

  • 22. 12. 2009 10:27

    Paly (neregistrovaný)

    Také nerozumím, proč se mluví o uzeninách bez masa a jagurtu bez mléka – to se vyrábí, protože je o to zájem (je to levné). Nemyslím si, že by lidé slepě nakupovali – každý přeci ví že v salámu za 50/kg nemůže být maso a výrobek z rostliného tuku neviděl krávu. Je o to prostě zájem.

  • 22. 12. 2009 16:29

    Robert (neregistrovaný)

    „neneseni plne odpovednosti za sve ciny a tudiz moralni hazard (banky v nedavne dobe…)“

    …což je naopak důsledek státního socialismu – na volném trhu by stát bez skrupulí nechal dotyčné banky zkrachovat.

    „Ignorovani tak zakladnich informaci cini clanek uz z podstaty veci tendencnim a podporujicim urcity demagogicky pohled na svet, ktery puvodne vznikl jako teoreticky model pro zkoumani ekonomiky za splneni urcitych podminek.“

    Nedělejte z volnotržníků blbce – my o externalitách i monopolech dobře víme :-) A také dobře víme, že současný tatíček stát se montuje do řádově více věcí nežli monopoly a externality. Proto občas nezaškodí lidem připomenout jisté základní zásady neviditelné ruky. Třeba ten článek o malíři Petrovi by si měli povinně přečíst všichni ti sociální inženýři, kteří si myslí, že hlavním účelem průmyslu není výroba, ale zaměstnanost a jakýsi pochybný „rozvoj regionu“

  • 14. 9. 2010 14:44

    bez přezdívky

    " … nesmi existovat hraci, kteri by svou moci mohli ovlivnovat cely trh …"

    Tesať do kameňa. Je dobré, že ľudia vidia, aké veľké zlo predstavuje štát so svojou neobmedzenou mocou nad trhom.