Blbíčko je, že ono se tam dobře nevede ani těm s prací. No, ne že by to u nás bylo jiné.
Ostatně když už je to příliš nesnesitelné, příjde revoluce. Někdy i dost krvavá, jsou-li lidé dost zoufalí.
Ale nevěš hlavu, i revoluce je projevem neviditelné ruky trhu. Dokonce, bez ironie, i komunistická revoluce je projevem trhu.
„To v tý číně je pravej kapitalismus, proto se jim tak daří, ale lidem bez práce se tam moc dobře nevede.“
Stokrát opakovaná lež se stává pravdou? V Číně NENÍ pravý kapitalismus, čínské podniky stále podléhají tvrdému řízení státu. Že se jim daří je hlavně díky levné pracovní síle chudých Číňanů. On i takový Kim čong-il kdyby nebyl takový ideolog a nechal do KLDR přivést západní investice a know-how a současně držel prostý lid v chudobě a skromnosti, tak by se KLDR stala úspěšným asijským tygrem, kde lidé za pár šupů vyrobí všecko, na co si okolní svět vzpomene.
Nechapu, proc by se na ulicich mely valet mrtvoly? To se nedelo ani v dobe, kdy zadni socialisti jeste nebyli. Zaprve kazdy rozumny clovek si pro takoveto pripady dava neco bokem, zadruhe se muze pojistit a zatreti vzdycky exisotvalo neco jako „socialni podpora“, jen ji neposkytoval stat, ale rodina, sousede z vesnice ci napr. remeslne cechy. „Solidarita“ neni zadny novodoby vynalez, jen se to driv nazyvalo „sounalezitost“ a jelikoz se to praktikovalo v malych komunitach, nedochazelo tolik ke zneuzivani (kazdy kazdeho znal). Lide citi potrebu mit nejakou jistotu a proto vytvareli takoveto spolky od nepameti, jako by byli popohaneni nejakou neviditelnou rukou :)
Volný trh není jistě ideální. Podobně jako demokracie. Je ale nejlepší ze všech jiných možných řešení. Pokud si někdo myslí, že trh je možno nějakým způsobem regulovat aby fungoval lépe, potom by musel obsáhnout všechny touhy a motivace všech aktérů trhu. Což možné není. Takové pokusy tady již byly . Ukázkovou laboratoří je KLDR. Levice, často ironizující pojem neviditelné ruky trhu, ještě nikdy nikde neukázala nic, co by fungovalo lépe. Sorry.
placate hlouposti. Staci ochranit situace, kdy trzni mechanismus selhava. Konkretne otazku externalit, asymetrie moci a informaci, otazku oligo/monopolu. Jen demagogicky modry udernik muze tvrdit, ze KLDR by byla ukazkou nemoznosti regulovat trh – regulovany trh neni centralni planovani.
on monopol sam o sobe spatny neni, pokud vznikne prirozenou trzni cestou (jako treba Standard Oil, i kdyz o tom levicaci uz napsali spoustu nesmyslu), Microsoft take investuje do vyvoje spousty penez a (ac se mi to moc nelibi) musim priznat, ze se hodne zlepsuje. kdyz to monopol prezene a podela, vyplati se vstoupit do odvetvi nekomu jinemu a razem zde monopol uz zase neni.
co je problem, to je monopol vznikly na zaklade statni moci, kde v pripade selhani nemuze nastoupit konkurence. tam pak vznikaji zrudne situace.
Monopol at vznikne jakymkoli zpusobem je stale monopol.
Navic trh neni nikdy ve vzdychoprazdnu. Obzlavst ve chvily kdyz existuji nedostatkove statky (napr. pozemky, suroviny atd.) je nutna nejaka dalsi sila, ktera dohlizi na nakladani s nimy. A tato sila bude mit vzdy vliv nad trhem. Problem je ze trh umi tuto „vnejsi“ silu sam ovlivnovat. A velmi dobre to dokazou prave monopoly. Je-li totiz nekdo ochoten nabidnout sluzbu napr. „udelat na miru sity zakon“ tak prave monopol miva dostatatek financi si ji zaplatit.
Copak si myslite ze dnesni zakony se delaji pro „bezneho“ cloveka? Delaji se prave na pobidku subjektu na zprvu volnem trhu.
A kto bude dozerať na toho, kto dozerá na nakladanie s nedostatkovými statkami? Dozerač úrovne 2? A na neho kto? Dozerač úrovne 3? Takže postupne budú všetci ľudia dozeračmi? Nehovoriac o tom, že každý statok je nedostatkový. Keby nebol, tak ho má každý koľko chce a nič by s ním riešiť netrebalo.
A kto tie zákony robí na objednávku firiem? No predsa tí tvoji regulátori, bez ktorých by to možné nebolo.