Blbíčko je, že ono se tam dobře nevede ani těm s prací. No, ne že by to u nás bylo jiné.
Ostatně když už je to příliš nesnesitelné, příjde revoluce. Někdy i dost krvavá, jsou-li lidé dost zoufalí.
Ale nevěš hlavu, i revoluce je projevem neviditelné ruky trhu. Dokonce, bez ironie, i komunistická revoluce je projevem trhu.
„To v tý číně je pravej kapitalismus, proto se jim tak daří, ale lidem bez práce se tam moc dobře nevede.“
Stokrát opakovaná lež se stává pravdou? V Číně NENÍ pravý kapitalismus, čínské podniky stále podléhají tvrdému řízení státu. Že se jim daří je hlavně díky levné pracovní síle chudých Číňanů. On i takový Kim čong-il kdyby nebyl takový ideolog a nechal do KLDR přivést západní investice a know-how a současně držel prostý lid v chudobě a skromnosti, tak by se KLDR stala úspěšným asijským tygrem, kde lidé za pár šupů vyrobí všecko, na co si okolní svět vzpomene.
Nechapu, proc by se na ulicich mely valet mrtvoly? To se nedelo ani v dobe, kdy zadni socialisti jeste nebyli. Zaprve kazdy rozumny clovek si pro takoveto pripady dava neco bokem, zadruhe se muze pojistit a zatreti vzdycky exisotvalo neco jako „socialni podpora“, jen ji neposkytoval stat, ale rodina, sousede z vesnice ci napr. remeslne cechy. „Solidarita“ neni zadny novodoby vynalez, jen se to driv nazyvalo „sounalezitost“ a jelikoz se to praktikovalo v malych komunitach, nedochazelo tolik ke zneuzivani (kazdy kazdeho znal). Lide citi potrebu mit nejakou jistotu a proto vytvareli takoveto spolky od nepameti, jako by byli popohaneni nejakou neviditelnou rukou :)
Volný trh není jistě ideální. Podobně jako demokracie. Je ale nejlepší ze všech jiných možných řešení. Pokud si někdo myslí, že trh je možno nějakým způsobem regulovat aby fungoval lépe, potom by musel obsáhnout všechny touhy a motivace všech aktérů trhu. Což možné není. Takové pokusy tady již byly . Ukázkovou laboratoří je KLDR. Levice, často ironizující pojem neviditelné ruky trhu, ještě nikdy nikde neukázala nic, co by fungovalo lépe. Sorry.
placate hlouposti. Staci ochranit situace, kdy trzni mechanismus selhava. Konkretne otazku externalit, asymetrie moci a informaci, otazku oligo/monopolu. Jen demagogicky modry udernik muze tvrdit, ze KLDR by byla ukazkou nemoznosti regulovat trh – regulovany trh neni centralni planovani.
on monopol sam o sobe spatny neni, pokud vznikne prirozenou trzni cestou (jako treba Standard Oil, i kdyz o tom levicaci uz napsali spoustu nesmyslu), Microsoft take investuje do vyvoje spousty penez a (ac se mi to moc nelibi) musim priznat, ze se hodne zlepsuje. kdyz to monopol prezene a podela, vyplati se vstoupit do odvetvi nekomu jinemu a razem zde monopol uz zase neni.
co je problem, to je monopol vznikly na zaklade statni moci, kde v pripade selhani nemuze nastoupit konkurence. tam pak vznikaji zrudne situace.
Monopol at vznikne jakymkoli zpusobem je stale monopol.
Navic trh neni nikdy ve vzdychoprazdnu. Obzlavst ve chvily kdyz existuji nedostatkove statky (napr. pozemky, suroviny atd.) je nutna nejaka dalsi sila, ktera dohlizi na nakladani s nimy. A tato sila bude mit vzdy vliv nad trhem. Problem je ze trh umi tuto „vnejsi“ silu sam ovlivnovat. A velmi dobre to dokazou prave monopoly. Je-li totiz nekdo ochoten nabidnout sluzbu napr. „udelat na miru sity zakon“ tak prave monopol miva dostatatek financi si ji zaplatit.
Copak si myslite ze dnesni zakony se delaji pro „bezneho“ cloveka? Delaji se prave na pobidku subjektu na zprvu volnem trhu.
A kto bude dozerať na toho, kto dozerá na nakladanie s nedostatkovými statkami? Dozerač úrovne 2? A na neho kto? Dozerač úrovne 3? Takže postupne budú všetci ľudia dozeračmi? Nehovoriac o tom, že každý statok je nedostatkový. Keby nebol, tak ho má každý koľko chce a nič by s ním riešiť netrebalo.
A kto tie zákony robí na objednávku firiem? No predsa tí tvoji regulátori, bez ktorých by to možné nebolo.
… energetika, plynárenství, vodárenství, telekomunikace – to jsou příklady odvětví, kde v ČR může zákazník skákat, křičet a dupat, ale firmy si stejně prosadí své.
K tomu mísme připočíst některé služby, kde sice konkurence je, ale většina zákazníků je v obrovské informační nevýhodě vůči poskytovatelům a neviditelná ruka trhu tedy také nefunguje – zdravotnictví, pojišťovací/finanční služby atd.
Proti „neviditelne ruce trhu“ jsou nektere velmi zavazne vyhrady, ktere autor – at uz z neznalosti, nebo kvuli celkovemu vyzneni clanku – zcela ignoruje. „Neviditelna ruka“ muze fungovat jen za splneni nekterych podminek, ktere v realnem svete nejsou temer nikdy naplneny – napriklad nesmi existovat externality (existuji temer vzdy), vsichni „hraci“ na trhu musi mit uplne informace (coz je naivni – a cehoz vyuzivaji napr. vyrobci uzenin bez masa a jogurtu bez mleka), nesmi existovat hraci, kteri by svou moci mohli ovlivnovat cely trh (mono/oligopoly, mono/oligoptoni), neneseni plne odpovednosti za sve ciny a tudiz moralni hazard (banky v nedavne dobe…)… Bez splneni techto predpokladu a neohlidani pripadnych „der“ nejak jinak, dochazi k selhavani trhu a zavaznym problemum.
Ignorovani tak zakladnich informaci cini clanek uz z podstaty veci tendencnim a podporujicim urcity demagogicky pohled na svet, ktery puvodne vznikl jako teoreticky model pro zkoumani ekonomiky za splneni urcitych podminek.
Vy jste rozený komik. Vaše vyjadřovací prostředky způsobují u nás doma hysterické výbuchy smíchu, které nemůžeme utišit a sotva jeden skončí, tak druhý začne. Kluk mi právě říká, že se vás mám zeptat, jestli si náhodou o sobě nemyslíte, že jste vzdělaný a chytrý? Já osobně věřím, že ne, že jste jen taková veselá kopa a imitujete pomateného intelektuála :-). Stavte se tady zase na Silvestra, to se ty vaše legrácky budou hodit. Díky.
Kolega je mozna komik, ale je to evidentne v ekonomii erudovany komik, ktery Vam prednesl celou radu (spravnych) argumentu. Z Vasi reakce ovsem cisi pouze a jen to, ze zjevne o ekonomii nevite zhola nic. A to ani naproste zaklady (coz je konec koncu tu, co kolega ve zkratce uvedl).
Také nerozumím, proč se mluví o uzeninách bez masa a jagurtu bez mléka – to se vyrábí, protože je o to zájem (je to levné). Nemyslím si, že by lidé slepě nakupovali – každý přeci ví že v salámu za 50/kg nemůže být maso a výrobek z rostliného tuku neviděl krávu. Je o to prostě zájem.
„neneseni plne odpovednosti za sve ciny a tudiz moralni hazard (banky v nedavne dobe…)“
…což je naopak důsledek státního socialismu – na volném trhu by stát bez skrupulí nechal dotyčné banky zkrachovat.
„Ignorovani tak zakladnich informaci cini clanek uz z podstaty veci tendencnim a podporujicim urcity demagogicky pohled na svet, ktery puvodne vznikl jako teoreticky model pro zkoumani ekonomiky za splneni urcitych podminek.“
Nedělejte z volnotržníků blbce – my o externalitách i monopolech dobře víme :-) A také dobře víme, že současný tatíček stát se montuje do řádově více věcí nežli monopoly a externality. Proto občas nezaškodí lidem připomenout jisté základní zásady neviditelné ruky. Třeba ten článek o malíři Petrovi by si měli povinně přečíst všichni ti sociální inženýři, kteří si myslí, že hlavním účelem průmyslu není výroba, ale zaměstnanost a jakýsi pochybný „rozvoj regionu“
Protože dobrý podnikatel nemůže být skrblík. Když mu začnou narůstat jak přímé tak nepřímé náklady, tak se mu začnou protáčet panenky. Když náklady sníží, sníží se mu zisk, prodělá víc než uskrblil.
Ale to že každý podnikatel (kór i teď v krizi) se snaží snižovat náklady, je to znakem skrblictví, dobrého řízení, efektivity, řešením v nouzi?
Skrblictví je o něčem jiném. Že si člověk ty penízky syslí člověk pro sebe. Pokud je to doma pod peřinou, je to to pravé skrblictví. Pokud je uloží v bance, na běžný učet, investuje si s nima banka pro svůj zisk a skrblík prodělává na poplatcích a inflaci.Pokud s nima skrblík investuje, fondy, dluhopisy, akcie., může vydělat víc ale už jde do rizika. Prodat dřív a shrábnout míň nebo čekat až to poroste a riskovat že o celý zisk to příjdu.. Skrblické dilema každého investora…
Všem, kteří chtějí navázat na učení Adama Smithe, doporučuji se podívat na web http://home.tiscali.cz/filozofie/ , kde jsou popsány základy toho, proč uvedené tržní prostředí v kapitalismu nefunguje :o)