Hlavní navigace

Mohutné oživení ekonomiky

14. 2. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V posledním čtvrtletí loňského roku přišlo razantní oživení ekonomiky, které je nad očekáváními. Ekonomika vzrostla mezikvartálně o 1,6 % a meziročně o 0,8 %.

Takový výsledek je opravdu impozantní, a dokonce v mezikvartálním srovnání předčil i Slovensko, kterému se v posledních letech dařilo lépe. Růst rozhodně dodá ekonomice potřebnou sebedůvěru a podpoří její další růst. Pro ekonomické subjekty, firmy, to přináší vzkaz, že obavy do budoucna nemusí být tak velké a tím pádem mohou více investovat do svých projektů.

Účto_tip_změny21

Přestože hodnoty působí impozantně, hlavně v meziročním srovnání jde o výsledek částečně způsobený velmi nízkou srovnávací základnou. Ve čtvrtém čtvrtletí 2012 totiž ekonomika extrémně zpomalovala, a dosáhla velmi špatného výsledku. Mezikvartální výsledek ale jasně ukazuje, že ekonomika je opravdu na nohou a daří se jí. Poklesu ekonomiky v roce 2013 o 1,1 % ve výsledku není tak špatný, jak ještě v polovině roku vypadalo.

Za dobrým výsledkem stojí hlavně tvorba kapitálu a zahraniční obchod. Na tomto výsledku se podle mého názoru odráží i devizová intervence, která ekonomiku povzbudila v obou oblastech. Ekonomika byla z předchozích let mírně podinvestovaná, tvorba fixního kapitálu byla minimální. Proto nyní došlo ke zlomu a trend se otočil. Stejně tak zahraniční obchod pozitivně reagoval na výhodnější pozici po intervencích, a zároveň na oživení v Německu. To dohromady přineslo velmi pozitivní výsledky.
 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).