Vlákno názorů k článku Minimální mzdu na maximum! od Libor - Zajímalo by mě, jak by se autorovi tohoto...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 12. 2002 18:10

    Libor (neregistrovaný)

    Zajímalo by mě, jak by se autorovi tohoto článku líbilo chodit (nebo i dojíždět) do práce za takovou směšnou mzdu, jako je 6000. Podnikatelé, kteří nabízejí takovou mzdu nechť zkrachujou, protože buď jsou opravdu neschopní vytvořit zisk anebo jen zneužívají tíživé situace mimopražských lokalit a o to víc si ulívají do vlastních kapes. Já sám jsem odešel dělat do Prahy, stěhuju se z podnájmu do podnájmu, mám dvakrát větší plat než je celostátní průměr a stejně to není žádná legrace s penězma vyjít i když jsem na tom relativně dobře. Nikdy bych ale nesebral odvahu a drzost jako pan autor - kázat vodu, když sám piju víno..

  • 4. 12. 2002 22:09

    Bonifác (neregistrovaný)

    Zkuste si chvíli podnikat a zaměstnávat lidi. A pak něco napište. Uvědomte si, kolik ve skutečnosti stojí zaměstnávat jednoho člověka. A kolik z těch skvělých zaměstnanců si na to je schopných vydělat. Možná vám to nezní zrovna libozvučně, ale jsou i tací, kteří jsou za těch 6200 (plus to všechno navrch k tomu) drazí. Teď ještě chytré hlavy vymyslely, že zaměstnavatel bude zaměstnanci hradit tři týdny nemocenskou. Jestli se schválí i to, je to konec malých a středních firem v Čechách. Možná se pletu, ale nevypadá to tak trochu jako záměr?

  • 5. 12. 2002 9:36

    Radek (neregistrovaný)

    "Zakonem" o minimalni mzde skodite nejvice tem, kteri vzhledem ke sve nizke produktivite (zadna praxe, nizke vzdelani, zdravotni potize, ap.) na stanovenou mzdu (+ statem vynucene odvody za zamestnance) nedosahnou. Takze prijmove slabym nepomahate, ale skodite. Zadnym zakonem nebo vladnim narizenim totiz nelze zvysit produktivitu prace. Zamestnavatele nedokazi vyplacet lidem vyssi mzdy jen kvuli vladnimu narizeni. Znemozneni uzavreni smlouvy mezi zamestnancemm a zamestnavatelem z titulu "zakona" o minimalni mzde vede k poskozeni OBOU stran. JEDINYM dusledkem KAZDE minimalni mzdy stanovene nad trzni urovni je NEZAMESTNANOST. Toto tvrzeni je LOGICKY spravne (snazit se ho empiricky potvrdit je stejne smesne, jako snazit se opakovanym merenim stran a uhlu trojuhelniku potvrdit platnost pythagorovy vety - vzkaz pro ekon. pozitivisty/empiristy).

  • 5. 12. 2002 9:59

    K. (neregistrovaný)

    Libore, asi jste úplný mimoň. Každý člověk se může rozhodnout, jestli nastoupí k místnímu zlému podnikateli za 6 tis. nebo si vydělá jinde, víc. Každý člověk má svou cenu, a ta je často i pod těch 6 tis. Zkuste podnikat a zaměstanávat pár lidí, ono Vás to přejde.

  • 6. 12. 2002 12:09

    Libor (neregistrovaný)

    Ono v takové zapadlé vísce je asi hodně z čeho vybírat, že ? Vy měšťáci to vidíte všechno strašně jednoduchý. Chce si vydělat víc, ať se odstěhuje do města, že ? Nejlépe do vašeho pražského státního bytu, který mu pronajmete za deset tisíc a sami si z toho budete spořit na chatičku.. No dobře, já jsem to dle této vaší rady udělal. Už mnohokrát. Stěhoval jsem se už víc než desetkrát. Kolikrát vy ?
    Ale není to žádný šlágr jít za prací jinam a nedivím se těm, kdo chtějí žít tam, kde bydlí odnepaměti. Chápu, že je pro vás těžký to pochopit, když vám stačí dát výpověď a namísto tramvaje 10 jezdit do práce na druhou stranu tramvají 20.
    Podnikáním si přivydělávám a zaměstnávat bych začal až když by práce bylo hodně a zisky velké. To zatím není, takže nezaměstnávám. Nemá mě co přecházet. Opravdu si myslím, že většina podniků zaměstnávající za minimální mzdu jen zneužívá toho, že lidé nemají volbu.

  • 7. 12. 2002 2:24

    ZIL (neregistrovaný)

    Pokud dobře čtu, tak děláš, Libore, v Praze. Tím vlastně ukazuješ řešení problémů zapadlé vísky. Je pochopitelné, že mladý muž, ve snaze vydělat spousty peněz, se rozhodne být raději burzovním makléřem, než traktoristou. S tím ale souvisí dvě věci:
    1, Burza se do zapadlé vísky nepřestěhuje, takže bude muset spíš on do Prahy.
    2, Na to, aby dělal burzovního makléře toho bude muset moc a moc umět. A to je PERFEKTNÍ. Hlavní přínos vidím v tom, že se od revoluce poněkud zhoršila vedoucí úloha dělnické třídy. Takže je méně pravděpodobné, že by například krejčí zopakoval kariéru Vasila Bilaka.

    Jen na závěr: vážím si každé lidské práce a uvědomuji si její důležitost. Nebýt třeba popelářů, za chvíli bychom se utopili v bordelu, který si sami produkujeme. Na druhé straně, nebýt burzovních makléřů - kdo by něco poznal ? Ale řeč není o důležitosti práce, ale o odměně za ní. A ten příznivý posun vidím v tom, že už není zcea samozřejmé to, co jsem zažil jako mladý inženýr: můj plat v kategorii "T" byl asi o 20% nižší, než mé manželky, která ač mladší, zaměstnána v témže podniku, ale v kategorii "D".

    Story o služebním postupu a zásluhách vynechme. Uznávám pouze plat za vykonanou práci za předcházející měsíc.

  • 11. 12. 2002 9:28

    mirek (neregistrovaný)

    Jenže ne každý to má do Prahy tak blízko, aby mohl pracovat v tomto městě snů. A bydlet? Uznáte snad všichni, že všech cca 10% nezaměstnaných - tedy 600 000 lidí asi dost těžko může pracovat v hlavním městě. Když tuto myšlenku dovedu do absurdního konce, velký nával žadatelů o práci by zákonitě vedl k dramatickému snížení platů v jednotlivých kategoriích (zákon nabídky a poptávky) a tudíž by ani nešlo bydlet a ani dojíždět za prací (naopak by nájmy začaly logicky růst - velká poptávka po bytech). To je totiž odvrácená strana mince. Souhlasím s názorem, že pokud zaměstnavatel není schopen svým zaměstancům zajistit slušně placenou práci ( a tou 6.000Kč rozhodně není), pak opravdu nemá na trhu co pohledávat. Trh sám určí, zda takovýto podnikatel přežije. A jestli chci podnikat a vyrábět např. zboží konkurence schopné jen na základě nízkých mezd, pak vám všem garantuji, že tudy cesta nevede. Žádný stát v Evropě není totiž schopen konkurovat v cenách Dálnému východu - Korea, Honkong,Čína - tam totiž neplatí tak tvrdá omezení pro bezpečnost, hygienu a i všeobecná úroveň tamějších zaměstnanců je na nižší úrovni.A proto tudy cesta nevede - toť vše.

  • 11. 12. 2002 11:30

    ZIL (neregistrovaný)

    Souhlasím s Vámi. Číně lze těžko konkurovat v cenách. A v ostatním určitě také ne.
    Napadá mě ale otázka (která sem tématicky nepatří, ale přece..): Jak je to s bezpečností při práci v JV Asii? Jaká je tam četnost pracovních úrazů ve srovnání s ČR ? Nevím, kde to zjistit, ale určitě by stálo za to, znát reálný přínos všech těch žluto-černě namalovaných rohů, schodů, sepisování směrnic a abslovování školení bezpečnosti práce. Realizace těchto opatření stojí podnikatele mnoho času a peněz a přínos by šel možná srovnáním s JV Asií (kde se to údajně neprovádí) vyčíslit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).