Jestliže už je podepsáno prezidentem republiky zvýšení starobních důchodů a jestliže se zvýší minimální mzda a tím se zvýší zaručená mzda, je to zase jen o inflaci, protože už se pomalu začíná zdražovat. Senioři, žáci a studenti mohou jezdit za slevněné jízdné, ale to je prkotina proti tomu, kolik se zvedá cena pečiva, mléka, mouky a kolik hrozí zvyšování ceny energií a vody. Každý se zaraduje: Jé, já budu mít, co já vím o šest stovek víc, ale to se nezvýší jeho "blahobyt", to vydá za zdražené potraviny a ještě mu to nebude stačit. V článku se uvádí, že 4% zaměstnaných pracuje za minimální mzdu. Je to číslo ze statistiky. Ale pozor, ne každý zaměstnavatel je zařazen do statistického zjišťování. Do statistického zjišťování jsou zařazeny firmy od 25 zaměstnanců a více. Takže zaměstnanci s minimální mzdou, kteří pracují u drobnějších firmiček, do tohoto zjišťování zahrnutí nejsou. Procento zaměstnanců s minimální mzdou je mnohem větší.
Naprostý souhlas. Jen bych doplnil, že řadě lidí mzda vůbec neroste nebo jim třeba i klesá (např. byli donuceni odejít z práce a v té nové mají méně než měli před 10 lety apod.) A tito lidé pociťují jenom ty vyšší ceny (protože si obchodníci přečetli, že rostou mzdy a zdražili...).
Řízení růst minimální mzdy a růst mezd státních zaměstnanců jsou jedinou cestou, jak lze zajistit růst mezd jako celku. Soukromí sektor vždy bude směřovat k dorovnání a lehké přeplacení veřejného. Postup se mi proto jeví správní. Je pravda, že jeho negativním průvodním jevem je zvýšení inflace a oslabení drobných podnikatelů. Otázkou je, kdyby nerostla minimální mzda, zastavila by se inflace? Nemyslím si.
Možná by to chtělo ten růst trochu uspíšit, protože za rohem se blíží další krize...
A během krizových let, po roce 2008, se růst zcela zastavil, tak abychom nezůstali zase jen u plánování....
Za minimalni mzdu dela malokdo. Skutecnym problemem pro firmy je rust povinnych tarifu, ktere se odvijeji od minimalni mzdy. Ty narusty tarifu jsou urceny zakonem. Z toho pak zase vyplyvaji vyssi odvody duchodoveho a zdravotniho pojisteni...No a razem jsou zdroje na duchody i do zdravotnictvi...
V našem městě ve všech hospodách a malých firmách/truhlárny apod./ mají zaměstnanci na výplatní pásce minimální mzdu a bokem dostávají různé kapesné,"přes to nejede vlak". Takže majitelé neplatí odvody ve správné výši, zaměstnanci budou biti na nemocenské a důchodu apod.
Takže je třeba upřesnit, pro jaké příklady a případy je určena minimální mzda - např. pro nekvalifikovanpo práci bez výučního listu, u absolventů pro 1. rok praxe, atd.
Jasně, v oboru, kde pracujete Vy (a já taky) není platová tabulka. Ale je spousta jiných oborů, kde ta tabulka je nebo se k nabízené pozici nabízí i ten plat. Myslel jsem, že to víte. Tedy ten plat je daný tou pozicí a tím co člověk na ní bude dělat, co musí umět atd. A minimální mzda řeší prostě to platové minimum - na pozicích kde se nevyjednává, ale kde člověk buď tu práci dostane a vezme i s tou mzdou nebo ji nedostane nebo nevezme. A teď je otázka, jestli třeba 12 000 Kč hrubého se někomu zdá hodně - na dnešní ceny všeho kolem - nebo přiměřeně nebo málo. Komu se to zdá hodně, ten chce zřejmě minimální mzdu zrušit. Možná neví kolik co stojí, těžko říct. Mně osobně se to hodně nezdá. Mzda by měla být taková, aby se vyplatilo pracovat.
Nebo jinak: máme v této zemi velké dávky a nebo malé platy? Někdo může říct, že velké dávky. Já říkám, že malé platy. Vše je relativní.
Dupnout si můžete, je jen otázka, jestli Vám to bude co platné. Spousta lidí by si i Dupla - jenže jak si dupnou, jsou bez práce. Proto je lepší odejít jinam, pokud něco najdete. Bohužel pracovníci 40+ blbě shánějí práci, protože hodně zaměstnavatelů má dojem, že musejí zaměstnávat jen lidi do 35 let, ostatní už jsou "staří".
To jsi tak naivní, ty "socíku", že si vážně myslíš, že "zaměstnavatel" bude zaměstnávat někoho, kdo se mu nevyplatí, koho za ty peníze nepotřebuje?
No jo, jak říkával feldkurát Katz "to se nám to podniká, když nám konkurence dotuje naše zaměstnance". Kdo zaměstnává pracovní sílu za minimální mzdu, ten je ve svém podnikání příjemcem dotací z kapsy konkurence. Odvody a daně z platu zaměstnance na minimální mzdy naprosto nevydělají na jeho vzdělání, zdravotní péči a jeho důchod. Zvýšení minimální mzdy je tedy snížení dotací z cizí kapsy a parazitování na cizím potu.
Dokonce i kdyby bylo pravda všechno to co jsi napsal, což tímto nijak nepotvrzuji, tak na napsaném to nic nemění. "Podnikání" takového "podnikavce" je dotováno nedobrovolně konkurencí, a je udržováno při životě jen z nedobrovolných dotací z cizí kapsy.
Tak či tak, je to parazitování. Při zvýšení minimální mzdy by toto bylo přinejmenším zmenšeno.
Jak to, že ne? Pokud schopný zaměstnanec konkurence za směnu vyprodukuje X výrobků a dostane mzdu Y, tak proč by neschopný zaměstnanec produkující za směnu X/2 měl taky dostat Y? Ten má dostat Y/2! V opačném případě by naopak ten, co platí méně, dotoval tu konkurenci. A pokud si zaměstnanec myslí, že jeho práce má vyšší hodnotu, může se nechat zaměstnat tam, kde ho ocení podle jeho představ. Jenže jak vím i z vlastní zkušenosti, chyba je právě v nesmyslných představách lidí o hodnotě jejich práce a právě ti největší lemplové, kteří zaměstnavateli spíše škodí, než by byli k užitku, nejvíce řvou, jak jsou málo placeni. A bohužel kvůli našemu zákoníku práce je téměř nemožné se i takových lemplů zbavit, pokud si dají pozor a nenaplní některý z výpovědních důvodů.
Téměř žádný zaměstavatel nedá někomu 2x více jen proto, že 2x více pracuje. To se hlídalo tak za komunistů. Dnes oba zaměstanci dostanou tolik, kolik si nasmlouvali bez ohledu na to, jak pracují. Takže s tou vaší přímou úměrou můžete jít do háje. Proto je minimální mzda - aby ti, co pracují, ale neumějí smlouvat a vyhrožovat, nebyli zneužíváni.