Tak nějak mi uniká jedna věc. Pokud je někdo bez zdanitelného příjmu a není zároveň ani evidován na ÚP, tak pokud je taková osoba bez příjmu, tak z čeho to zdravotní pojištění ve výši 1647 Kč měsíčně vlastně zaplatí? A jakým způsobem vlastně bude pojišťovna od člověka, který nemá vlastní příjem to penále ve výši 10 000 Kč vymáhat? Bez příjmu a evidence na ÚP, tedy situace, kdy taková osoba nemá nárok ani na sociální dávky , tak tato osoba prakticky není schopna ani platit za užívání bytu je vlastně bezdomovec., kterému nemá zdravotní pojišťovna ani nikdo jiný co vzít.
Za další, pokud někdo bere sociální podporu např. pobírá existenční minimum ve výši 2200 Kč a příspěvek na bydlení ve výši nájemného 3500 Kč, tedy celková částka sociální podpory činí v tomto případě 5700 Kč měsíčně, tak v tomto případě by ten, který je ochoten provádět nekolidující změstnání ve výši 6100 Kč hrubého měsíčně, by měl být zbaven svéprávnosti neboť i ten, kdo ovládá malou násobilku a zvládá alespoň základy sčítání a odčítání si musí být schopen spočítat, že výše jeho příjmu za práci je menší, než kdyby byl doma a pobíral sociální dávky.
Tak mám za to, že většina bezdomovců není tak hloupá aby si nevyřídili nějakou podporu a pak co najdou na ulici už mají jen na přilepšenou. Podobné to bude s člověkem kterému stát přispívá na nájem. Prostě místo legální práce ze které by mu skoro nic nezbylo si sežene příležitostnou práci na černo.
Někdo třeba má finanční zásoby a rád si uhradí zdravotní pojištění, aby nemusel chodit na ÚP (např. při návratu z ciziny, kde pracoval, nebo restituent apod.). A možná ovládáte malou násobilku a spočítáte si, že by pro Vás bylo výhodnější brát existenční minimum a dávky, ale také počítejte s tím, že Vás budou z ÚPhonit do práce a minimálně i na veřejnou službu. Podmínky se zpřísnily, práce je, takže k tomu i ÚP tak přistupuje. Pokud máte jiný náhed, pak je zkreslený.