a nemá ani na normální plat pro lidi,kteří mu tvoří zisky svou prací tak se na to má vykálet a jít makat do fabriky.Pracoval jsem po skončení školy u soukromníků,žádná výhra to tenkrát nebyla,dělali si co chtěli a když se vám něco nelíbilo,byli jste do hodiny bez práce,stejné je to dnes.Myslí si že jsou páni světa,začal jsem pracovat ve větších továrnách,a jsem spokojen,zaručený platový růst,slušné jednání a komunikace na úrovni.Páni podnikatelé,to samé co děláte vy,dělají v německu,rakousku a všude jinde taky,ale s tím rozdílem,že za stejnou práci dostávají lidé trojnásobek a jde to,chce to být méně nenažraný.
podnikatel přece nedává mzdu ze svého - ale z hodnoty, kterou vytvořil zaměstnanec. pokud zaměstnanec tu hodnotu nevytvoří, nedostane +315 korun, ale přijde o práci. jednoduchý jak facka a stačí vám na to aritmetika první třídy základní školy.
každý kdo dokáže něčí práci prodat za dvoj- troj- a vícenásobek "jako v německu" - prosím staňte se zaměstnavateli, dejte všem mzdy jako v německu, a spokojeně zbohatněte - ale nepindejte kraviny co má kdo komu dát.
Pokud zaměstnanec nevytvoří hodnotu dostatečně velkou na to, aby si vydělal na svou mzdu, pak si má podnikatel tu práci dělat sám, protože evidentně nejde o náročný nebo kritický úkol. Pokud ano, holt hodnota toho zaměstnance je mnohem vyšší, než je podnikatel ochotný přiznat, i když zaměstnanec třeba nedělá přímo zisk. Typický příklad jsou účetní - k čemu vám jsou? Zisk vám nevytvoří pražádný. Ale je to náklad, který potřebujete, aby vaše firma mohla jet rychleji a účinněji.
Tudíž zaměstnavatel má buď zaměstnancům zaplatit dost, aby jim zajistil důstojný život, nebo si to má dělat sám. Pokud nezvládá, smůla, selhal a má zavřít krám, jeho problém. Potíž je, že podnikatelé neuvažují o tom, kolik odvedená práce stojí, ale jak za ni zaplatit co nejmíň. A to je pekelně zásadní rozdíl. Netřeba říkat, že ve snaze platit co nejmíň (ano, ve výsledku to jde z kapsy majitelů - čím víc dají zaměstnancům, tím míň zbude na jejich luxusy) jdou klidně i k prachobyčejnému vydírání - buď makej za to houno, co ti dávám, nebo si hledej jinou práci a když nenajdeš, třeba chcípni.
pokud zaměstnanec nevytvoří hodnotu dostatečně velkou na to, aby si vydělal na nějakou minimální mzdu - a má stále zájem pracovat za mzdu nižší - co je komu sakra do toho, že někdo má zájem za nějakých podmínek pracovat, a někdo jiný je ochoten mu za to platit? a jak jste přišel na myšlenku, že ty nejméně placené práce bude dělat "podnikatel sám"? jako že když je zaměstnanec tak blbej a línej, že neumí vyluxovat auto s přínosem pade na hodinu - tak vzdělaný a šikovný automechanik půjde sám luxovat auta, namísto aby dělal práci s vysokou přidanou hodnotou a amortizací jeho drahého zařízení? tím vznikne nějaká hodnota navíc??? vy asi víte o pracovně-právním vztahu leda to, co vám natloukli do hlavy bolševici.
zaměstnavatel je ve vztahu k vnějšímu světu v úplně stejném postavení, jako zaměstnanci ke svému zaměstnavateli.
vaším cílem z pozice kupujícího přece TAKY není zajistit důstojný život těch u kterých nakupujete, neuvažujete nad náklady a problémy prodávajícího - chcete jen zaplatit co nejmíň. nebo snad kdyby vám někdo chtěl prodávat včerejší rohlíky za korunu - má mám to stát násilím zakázat?
mimochodem - účetní není náklad. účetní dělá moji práci za méně peněz, než kdybych si to dělal sám. takže si vydělá na sebe a ještě něco zbyde - zbyde můj čas abych já dělal práci s vyšší přidanou hodnotou. za žádných jiných okolností se nevyplatí vytvářet pracovní místa. proto vede minimální mzda vždy jen k nezaměstnatelnosti těch nejchudších - vytváření nízko placených míst se přestane vyplácet.
Samozřejmě článek jsem četl.
Proto jsem do reakce napsal tuto nesmyslnou částku.
Minimální mzda je taková moderní "žebračenka".
Od roku 1989 jsou mzdy uměle drženy při zemi.
Důvody ?
- prý nízká produktivita práce
- ochrana obyvatel proti vysoké inflaci
atd.
Prostě perly neoliberalistiké ekonomistické doktríny.
:-(
Pokud zaměstannci větších firem dostanou více zaplaceno za práci, budou mít peníze na to, aby si zaplatili za služby a malí podnikatelé budou mít více peněz na mzdy pro své zaměstnance.
Ostatní křiklouni, kteří tvrdí, že je položí zvýšení min. mzdy jsou jen sprostí prospěcháři.
Pracoval jsem jako člen ostrahy velké firmy, ta nás prodala soukromé bezpečnostní agentuře a ze dne na den jsme měli plat o polovinu nižší.
Agentura brala jenom invalidní důchodce na kterých se nejlíp vydělává a hrabe! Měli všechno smluvně ošetřeno tak že nám nemusí dávat ani zaručenou mzdu. Tyhle agentury někde dobře lobují a mají úžasné zisky. Obyčejní zaměstnanci musí držet hubu a krok.
Já ti nevím no, že by museli držet hubu a krok. Kdybyste se v práci aspoň ze 3/4 domluvili a řekli, že prostě toto a toto dělat nebudete, tak by s tím šéfstvo nic nezmohlo. Jenže dneska lidi neumí držet při sobě.
Pár lidem by se přidalo, pár vyhodilo a zbytek by zase stáhnul vocas.
Sice můj názor bude považovaný za extrémní a nenáviděníhodný (a vcelku právem), ale zrovna schopnost táhnout za jeden provaz je jedna věc, kterou by se bílí měli naučit od cigánů. Cikorky terorizují slušné občan jednoduše proto, že když se proti nim někdo postaví, je na to sám, zatímco oni jsou proti normálním lidem za jedno. Jenomže toto Češi neumí. Neumí uspořádat demonstraci, neumí donutit politiky nekrást, neumí donutit zaměstnavatele, aby dodržoval zákony, když se postavíte proti cigánům, ještě máte problém s policií, která vás bude buzerovat místo toho, aby se k vám přidala.
Ještě by bylo dobré ošetřit, co všechno je považováno za výkon práce. Kamarád pracoval v supermarketu. Úklid prodejny ani navážení zboží nebyl výkonem práce. K tomu jim dali zkrácené úvazky a patřičně zkrácenou mzdu. Výsledek: pracovní doba 12 hodin, z toho placeno 6, zbytek prý nebyl "výkon práce". Moderní otrokárna. Všechny pracovníky navíc zaučovali na místo vedoucího pobočky (aby měli motivaci dřít zadarmo), ale dva dny před ukončením zkušebky je všechny propustili a nabrali další otroky.
Minimální mzda má mimo jiné dopad na lidi, kteří nemají žádnou mzdu a hradí si zdravotní pojištění sami (osoba bez zdanitelných příjmů). Když vzroste minimální mzda, takovým lidem automaticky stoupne výše platby na zdravotním pojištění.
Jde o pár desetikorun měsíčně, ale je dobré si to hlídat. Zvlášt, když člověk nějakou dobu cestuje a nesleduje novinky z ČR.
http://www.vzp.cz/platci/informace/povinnosti-platcu-metodika/obzp/minimalni-mzda
zvýšení minimální mzdy, pak by toho měl nechat a jít se živit jinou poctivou prací. Je jasné, že to jeho "podnikání" nestojí za řeč.
Je tu ještě jeden aspekt zvýšení minimální mzdy. Pokud se zvýší nízkopříjmovým skupinám plat, tak tito lidé prakticky hned utratí své zvýšené příjmy, což má pozitivní vliv na podnikání těch, co podnikají skutečně a nekradou. Bude to mít pozitivní vliv i na HDP a mluvíme o tzv. multiplikačním efektu. Ale o tom nemá třeba "antikomunista" Kalousek ani páru, je to obyčejný "chemik".
V oblastech s vysokou nezaměstnaností je velmi obvyklá situace, kdy zaměstnanec dostává oficiálně mzdu blížící se minimální a další její část je mu placena mimo firemní účetnictví, tzv. naruku. V případě zvýšení minimální mzdy nedojde k rozšíření práce načerno, ale k omezení částky mzdy ze které nejsou odváděny odvody na sociální a zdravotní pojištění a daně, takže přesně naopak.
Právě zrušení či výrazné snížení minimální mzdy by vedlo k rozšíření práce načerno. Podstatně více by se vyplatilo být příjemcem podpory v nezaměstnanosti či sociálních dávek a pracovat načerno, při vyšší (minimální) mzdě klesá přitažlivost pracovat načerno, kvůli možným postihům "zaměstnavatele" i "zaměstnance".
V každém případě zvýšení minimální mzdy způsobí zvýšení mzdových nákladů zaměstnavatele. A v tom případě může udělat dvojí:
1. Kompenzuje to nižší výplatou naruku
2. Zaměstnance propustí a ten bude dělat už jen čistě na černo.
Takže toto opatření příležitost k černé práci naopak zvyšuje.
Varianta 1 nezvyšuje částku mzdy ze které se neplatí odvody na pojištění a daně, tj. mzdu načerno.
Varianta 2 je možná, ale ne každý zaměstnavatel či zaměstnanec je ochoten se vystavit postihu za relativně lehce prokazatelné nelegální zaměstnávání.
Realita je taková, že zaměstnavatel má možnost "po dohodě" se zaměstnancem mu ve smlouvě zkrátit pracovní úvazek, například z 8 na 6 hodin, s tím že skutečná délka práce a skutečně vyplácená mzda se mu nemění. A zaplatí na odvodech ještě méně.
Je velmi obtížné dokázat, že zaměstnavatel část práce nad pracovní dobu platí načerno, takže tento postup nepřináší u živnostníků a malých firem fakticky žádná rizika, to je jen na straně zaměstnance (nižší nemocenská a případný starobní či invalidní důchod). U větších společností typu obchodní řetězec to tak samozřejmě nefunguje, tady do vztahu zaměstnavatel a zaměstnanec vstupuje více lidí s velkým rizikem prozrazení.
Nevím jestli má vůbec smysl stanovovat výši minimální mzdy a hlásat její zvyšování, když každý zaměstnavatel udělá všechno proto, aby zaměstnance co nejvíce "oškubal".
Když se zvyšovala min. mzda z 8000 Kč na 8500 Kč, tak místo aby nám náš zaměstnavatel přidal 500 Kč, tak nám sebral z platu 400 Kč na ošatné, takže jsme ve výsledku dostali 100 Kč. Když nám měli teď zvýšit plat na 9200 Kč, tak jsme pro změnu dostali smlouvu na zkrácený úvazek na 6 hod, aby ušetřil na odvodech. K tomu jsme dostali ještě další 3 smlouvy, abychom mohli pracovat na dohodu. Smlouvy dostáváme každého půlroku nové, pořád máme tříměsíční zkušební dobu a to ani nebudu jmenovat všechno, na čem jsme šizeni. Štve mě, jaké se všude dělají podvody a nikdo si tí nechce špinit ruce.