Je sice hezké, že autorka dává na vybranou, co má klient udělat, ale v praxi je to trochu jinak. Některé (možná téměř všechny banky) totiž automaticky sníží splátku. Zkrácení doby splatnosti se dějě dodatkem ke smlouvě, který stojí od 1000 do 3000 Kč.
Refinancování je možnost, jak se poplatku vyhnout. ALE!! Vyčíslení zůstatku hypotéky je někde i za 2000 Kč. A bez toho nová banka neprovede čerpání. A k tomu ještě výpalné na KN, což je dnes 1000+1000 Kč za vklad a výmaz zástavního práva.
Pravda, jsou nějaké flexibilní hypotéky, ale ty jsou většinou za poplatek nebo za vyšší úrokovou sazbu.
Suma sumárum, v článku se srovávají jabka s hruškami.
NA to, zda po mimořádné splátce dojde ke zkrácení splatnosti nebo snížení splátky je potřeba dát pozor. i když je to lehce mimo téma, tak takto jsem se před lety vydrbal u SS (Buřinka), kde byly mimořádné splátky automaticky započítávány do zkrácení splatnosti a o snížení splátky musel člověk předem požádat.
Když jsem měl splaceno 3x tolik, než jsem měl dle "regulérních" splátek a po dvou letech řádného úvěru jsem jej měl splacen ze 70%, tak jsem měsíční splátku snížil, na zlomek původní, v domnění, že to do původní splatnosti musí bohatě stačit.
Omyl, během měsíce jsem měl na stole vcelku drsný dopis, že jsem dlužník, zloděj a málem vrah neviňátek, vyhrožovali různůmi pokutami a sankcemi. Což v situaci, kdy jsem měl mít splaceno řádově 80tKč, ale měli zpět již 240t., mi přišlo vcelku ujeté, takže jsem obratem splatil celý úvěr a s dotyčným ústavem jsem se rozešel. A jak jsem zjistil následně, objevil jsem se v kvůli tomu i v registru dlužníků.