Hlavní navigace

Měny v úzkých pásech. Proč?

14. 4. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Vzhledem k absenci nových domácích makroekonomických zpráv se regionální měny vůči euru dnes držely v úzkých pásmech.

Vzhledem k absenci nových domácích makroekonomických zpráv se regionální měny vůči euru dnes držely v úzkých pásmech. V dopoledních hodinách kurz koruny prolomil hladinu 27,30 CZK/EUR a podíval se na na úroveň 27,28 CZK/EUR. V průběhu dne se však vrátil na 27,34 CZK/EUR a v celodenní statistice skončil prakticky beze změny. Polský zlotý, který krátce posílil pod psychologickou hladinu 4,00 PLN/EUR, si na konec ze svého konta  odepsal 0,2 % (na 4,02 PLN/EUR). Nejvíce z celé seance vytěžil maďarský forint, který si připsal 0,2 % (na 296,7 HUF/EUR).

V regionu bude zítra pozornost trhů směřovat do Polska. Zatímco v České republice a Maďarsku bude kalendář ekonomických událostí prázdný, v Polsku nás čeká zveřejnění inflace za měsíc březen a především výsledek zasedání polské centrální banky. Polské spotřebitelské ceny by se od letošního března měly začít postupně sunout směrem nahoru. V meziměsíčním srovnání by měl růst inflace v důsledku sezónně vyšších cen potravin a vyšších cen pohonných hmot dosáhnout  0,5 % m/m, zatímco v meziročním srovnání by se deflace měla zmírnit z únorových –1,6 % y/y na –1,3 % y/y v březnu. Do kladných hodnot by se inflace měla vrátit na konci letošního roku.

Polská centrální banka ponechá úrokové sazby s největší pravděpodobností na stávající úrovni 1,5 %. Ke snížení o 50 bb přistoupila na svém minulém zasedání, kdy zároveň konstatovala, že se jedná o konec uvolňování měnové politiky. Podle ekonomů SG by centrální banka přistoupila k dalšímu snížení úrokových sazeb pouze v případě výraznější apreciace polského zlotého vůči euru (pod hladinu 3,8 – 3,9 PLN/EUR) nebo v případě značného propadu cen ropy. Tento scénář však SG nepředpokládá. První zvýšení úrokových sazeb vidí v Q1 16.

Česká swapová výnosová křivka dnes mírně snížila svůj sklon, když se na delším konci posunula dolů o 2 bb.

Autor článku

Autorka pracuje jako analytik v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).