Vlákno názorů k článku Máme se bát "gastarbeiterů"? od Lukáš - > Vše bude záležet především na konzistentní vládní...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 29. 11. 2006 18:14

    Lukáš (neregistrovaný)
    > Vše bude záležet především na konzistentní vládní imigrační politice

    Co má co imigrační politika ČR dělat s právem občanů EU na volný pohyb? Změnou imigrační politiky se rozhodně nezahýbe s příchodem/odchodem obyvatel jiných zemí EU (jako např. zmíněného Bulharska a Rumunska).


    > Dokonce i Velká Británie a Irsko [...] Bulhary a Rumuny na své pracovní trhy jen tak nepustí

    Opět jde o nepřesnost. Samozřejmě tam pracovat jako zaměstnanci budou moci, jen musí zažádat o pracovní povolení. Navíc jestli si tam nějaký Bulhar nebo Rumun bude chtít otevřít firmu a dělat sám na sebe jako živnostník, tak tam může přijít bez problémů.


    K celé této problematice bych dodal, že aby ČR rozptýlila svoje obavy s přívalu neinformovaných občanů jiných zemí EU, jejich zneužívání mafií a případný smutek z nesplnění jejich představ o ráji, doporučoval bych zaplacení si velkých inzerátů v celostátních novinách příslušných zemí, kde by byly vysvětleny některé základní věcí a dále uvedena webová adresa na stránku české ambasády v dané zemi s vyčerpávajícím množstvím dalších informací. Jen informovaný člověk může udělat rozumné rozhodnutí a nebude se muset obávat nepředvídatelných událostí, které by jinak nastaly po jeho příchodu do ČR.
  • 29. 11. 2006 18:21

    Lukáš (neregistrovaný)
    Jen malé upřesnění k mému příspěvku výše:

    > [...] doporučoval bych zaplacení si velkých inzerátů

    Bylo myšleno, aby si ČESKÁ REPUBLIKA zaplatila dané inzeráty.Určitě se takto vynaložené finanční prostředky bohatě a rychle vrátí (přijde méně neinformovaných lidí, kteří přesně neví, co zda čekat).

    Možná by dole na inzerátu měla být poznámka: "Vytrhněte a uschovejte".
  • 29. 11. 2006 18:34

    Lukáš (neregistrovaný)
    Ještě jeden nápad:

    > [...] inzerátů v celostátních novinách příslušných zemí, kde by byly vysvětleny některé základní věcí

    ... jako například pracovní doba (8,5hod denně, 5 dní v týdnu, příplatky za přesčasy, práci o svátcích a v noci), vyjmenovat konkrétní nároky na zdravotní a sociální péči z pozice zaměstnance, pracovní pomůcky dodávané firmou, povinnost firmy chránit zdraví zaměstnanců apod. Toto vše omezuje obchodování s lidmi a podobné mafie. Dále možná seznam institucí (jak se jmenuje na instituce, co sleduje dodržování pracovních zákonů na pracovišti?), na které by se mohl nově příchozí v případně typických problémů obrátit.

    Ambasáda by dokonce tohle všechno mohla publikovat jako knížku v jazyce dané země a prodávat to ze svých webových stránek. Urřitě by jich pár desítek tisíc prodala ...
  • 30. 11. 2006 0:20

    jezevec (neregistrovaný)
    Jasně, bingo. Nějaký UK dělník ze zemjlanky se připojí k internetu a bude si objednávat knihu o pracovně-právním systému v Česku. Zajisté zaplatí kreditkou - a takových budou nakonec desítky tisíc. Nepochybně i takový gastarbeiter, vědom si svého nelegálního postavení, bude toužit znát všechny sociální výhody, které jsou dostupné legálním zaměstnancům. Ostatně po ničem jiném, než odevzdávat polovinu svého platu hostitelskému státu na daních a povinném pojištění, snad ani netouží.
  • 30. 11. 2006 3:19

    Lukáš (neregistrovaný)
    Kristepane, ty jseš blbej. Píšu tady o lidech z Bulharska a Rumunska, kteří si na www stránkách české ambasády v jejich zemi budou zjišťovat informace o tom, jak pracovat v ČR. Pochopitelně ne všichni zájemci se na www půjdou podívat, ale informace o tom, že je k dispozici knížka se základními důležitými informacemi v jejich jazyce za pár (jejich) korun, se rychle rozkřikne (zvlášť když to bude velkými písmeny v tom celostránkovém inzerátu). Je to totiž 100x lepší než shromažďovat desítky neověřitelných a nepravdivých informací typu "jedna paní povídala".

    Tvůj dotaz jen svědčí o tvojí evropské/světové zabedněnosti. Vážně by jsi měl vyrazit za hranice. Pak by jsi totiž zjistil, že kdyby jsi chtěl pracovat třeba ve Švédsku, tak taková jejich příručka v češtině (narozdíl od desítek webů ve švédštině) by pro tebe byla k nezaplacení a velmi rád by jsi za ní dal nějakých třeba 500Kč.
  • 30. 11. 2006 23:24

    jezevec (neregistrovaný)
    No já když jsem se zajímal o studium a posléze i práci v cizí zemi - nastudoval jsem si informace v JEJICH jazyce. Přičemž sehnat si informace jsem považoval za součást kvalifikačních předpokladů - podotýkám v době kdy internetu nebylo. Ale asi sem blbej.
  • 1. 12. 2006 9:10

    Jarmila (neregistrovaný)
    MIlý Lukáši, souhlasím s Jezevcem. Pokud někdo odchází pracovat do ciziny, jsou mu podrobné pracovní podmínky pro daný stát celkem na kočku. V jiném státě je považován za gastarbajtra a podle toho se s ním zachází. Vy si myslíte, že Čechovi v Anglii hned po příchodu někdo nabídne penzijní nebo životní pojištění, placené zaměstnavatelem, případně firemní stravenky a týden dodatkové dovolené? Pokud si to fakt myslíte, pak Vám závidím Váš optimismus. Ostatně, UK na českém trhu toto také nemají, takže o co jde? Člověk, pracující v jiném státě, má většinou podřadnou práci za odpovídající plat. Tím se nikde nechlubí, je rád, když si něco vydělá a naučí se jazyk dané země (pokud to není kmenový somálský dialekt, který je Vám o 100 km dál úplně na kočku). Informace o práci za hranicemi lze v mateřském jazyce zjistit na vlastní ambasádě. Jenže to nikdy nebude do všech podrobností. Ty se ostatně neustále mění a Vy je dopodrobna neznáte ani ve státě, ze kterého pocházíte.
  • 1. 12. 2006 18:24

    Lukáš (neregistrovaný)
    Takže ještě jednou dokola. Lidé jinde se na "gastarbajtery" dívají s nadhledem proto, že dělají za podmínek, za kterých by nikdo v té dané zemi nedělal, mimo jiné proto, že ani netuší, na jaké pracovní podmínky mají právo.

    Představte si, že jdete do Španělska trhat ovoce, šít nějaké povlaky (třeba interiér do Mercedesu) nebo třeba i stavět domy. Děláte v podprůměrné hodiné mzdě s názorem, že 80x hodinová mzda za týden je více než 42x hodinová mzda, nemáte zajištěnu základní bezpečnost, nářadí a pomůcky si kupujete sami, zaměstnavatel vám strhává "vadné" výrobky ze mzdy, bydlíte v maringotce nebo na ubytovně s dalšími 3 lidmi ve dvoupokojovém bytě apod. a přitom vám připadá normální, že na vás ostatní koukají zeshora? Normální to opravdu není. Navíc jediný, kdo si na to skutečně mastí kapsu, jsou majitelé firem/kontraktoři a mafie s bílým masem.

    V té mnou navrhované příručce by byly jen ZÁKLADNÍ věci. Chápu, že nikdo stejně nebude číst 100 stránkovou bibli s právnickým výkladem pracovního zákona.

    Odbočka: Jak jsem pochopil, tak jako UK se tady myslí Ukrajina. Ve skutečnosti je to ovšem UA - viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Ukrajina (UK je Velká Británie)
  • 4. 12. 2006 9:18

    Jarmila (neregistrovaný)
    Milý Lukáši, problém je v tom, že úplně stejně, jako Vámi popsaní lidé někde ve Španělsku, pracují UK(rajinci) v Čechách. A nejen Ukrajinci, ale třeba korejské a mongolské šičky. Proč tomu tak je? Protože jsou v cizím státě a za podmínek, které by oni CHTĚLI, je prostě NIKDO NEZAMĚSTNÁ!! Za podobných ponižujících podmínek pracují Mexičani i jiní emigranti v USA atd. Já jim to nezávidím, ale myslím, že my dva nebo třeba i ve triu s Jezevcem to fakt nezměníme. Ať se nám to líbí nebo ne, můžeme jen konstatovat, že tomu tak je. A proč tomu tak je? Protože všichni tito lidé doufají, že se jim za nelidských podmínek podaří vydělat nějaké peníze, se kterými se buďto vrátí domů a tam založí existenci, pomohou si do začátků, koupí si byt nebo začnou podnikat. Nebo udělají totéž v zemi, do které emigrovali, jen co se naučí jazyk, aby se z bezvýchodného postavení dostali. Je otázkou, co je lepší: jestli mají zůstat v bezvýchodném postavení doma nebo emigrovat, žít v bezvýchodném postavení jinde a doufat, že to jednou bude lepší.
  • 6. 12. 2006 21:59

    Lukáš (neregistrovaný)
    Tak třeba ty korejské šičky se nemají špatně - alespoň podle novin vydělávají úplně stejně jako jejich české spolupracovnice:
    http://www.novinky.cz/ekonomika/penize-korejek-pracujicich-v-cr-jdou-pry-na-ucty-statu-kldr_100925_anuut.html . Co dělají dále s jejich platech je už jiná věc.

    > Protože jsou v cizím státě a za podmínek, které by oni CHTĚLI, je prostě NIKDO NEZAMĚSTNÁ

    Myslím, že si stále nerozumíme o co mi jde. Co znamená přijít do jiné země a začít z nuly i když máte dobré vzdělání, chápu myslím velmi dobře, protože jsem to sám zkusil a to dokonce několikrát. Předpokládat, že začnete v nové zemi na svém původním místě je opravdu hovadina.

    Mě jde o to zastavit nenažrance, kteří zneužívají (dočasnou) neznalost nově příchozích, co je u nás považováno za standardní a podprůměrné podmínky jim prodávají za standardní (pokud ne dokonce za převýšenou) cenu - a je jedno, jestli to je pracovní mafie, zaměstnavatel (vážně si myslíte, že za ušetřené mzdy a náklady na bezpečnost sníží cenu výrobku?), majitele ubytovacích prostor nebo někdo jiný. Problém není v tom, že tito lidé pracují za malé mzdy. Problém je ten, že rozdíl mezi tím, co dostávají (nebo tím, co platí za ubytování) a tím, co by měli dostávat (platit) jde přímo do kapsy tomu podvodníkovi. Proti tomu já bojuji, protože se mi z toho dělá špatně.
  • 30. 11. 2006 15:10

    anonymní
    Jezevec, Phil a Radek vždy za každou cenu musí do něčeho rýpnout, s někým nesouhlasit. Berte to pane Lukáši tak, že jste si dovolil trochu moc. Nesouhlasit s uvedými rýpaly. Oni mají přece vždy pravdu, kdo má jiný náhled na věc, nejde s námi, ale proti nám.
    Ono je to jinak stejné, když jde UKačko makat k nám jako když od nás jde někdo na Západ. Koukají na nás jako na nějaký povl z východu, tak jako my se koukáme na ukačka jako na nějaký povl z východu. Vyjma nějakých dobrých profesí jak oni, tak i my tam děláme práci, ke které bychom se doma nikdy nesnížili. Na vině je to, že na Západě mají mnohem vyšší výdělky než u nás a zase u nás jsou vyšší výdělky než na UK. Kam ale budou chodit západní lidé, bude-li se i jim zdát, že i tam berou méně? Obejdeme-li zeměkouli dokola, pak za západem nutně následuje východ ...
  • 30. 11. 2006 18:21

    Radek (neregistrovaný)
    Aaaa, copak mi to pan anonymní zase vkládá do úst? Nevzpomínám si, že bych v této diskusi cokoli říkal (psal)... znáte snad mé názory lépe než já? :-)
  • 30. 11. 2006 23:34

    anonym (neregistrovaný)
    Není problém si na Měšci vyhledat, na co a jak reagujete, Radku, Jezevče, Phile ...
    Jestli si nevzpomínáte, co kde píšete, a jaké názory zastáváte - viz 1. odstavec.
  • 3. 12. 2006 23:34

    dědek (neregistrovaný)
    Jelikož mi Jezevcovy názory nejsou neznámé, tak jsem nelenil, a našel: http://www.mesec.cz/clanky/porodne-blyska-se-nam-na-lepsi-casy/nazory/23122/

    Jezevec tady o sobě píše:
    Co dělá strejda jezevec? Jsem prašivý zaměstnanec, služebník. Moji práce si ale moji šéfové váží. Proto mne platí dokonce o malinko víc, než si skutečně zasloužím, jen abych nepřešel ke konkurenci. Moji práci by nikdo z pracáku nezvládl - ale může to kdykoliv zkusit, šéf není nepřístupný mzdovým úsporám - a když by nějaký bezdomovec zvádl mojí práci za desetinu mojeho platu, okamžitě by mně vyrazil.

    Tak buď si vymýšlel tehdá, nebo nyní. Hlavně že mohl prudit. Takových lidí, co nesouhlasí s ničím v každém případě, těch si strašně "vážím". Nebo snad byl 8. 10. 2006 23:00 zaměstnancem a ještě k tomu podniká ve velkém, že si může dovolit zaměstnávat ansábl zaměstnanců. To by byl jak posRanci - ti také vedle své náročné funkce stihnout podnikat, být ve správních radách a zaměstnávat kromě rodinných příslušníků další zpřízněné duše.
  • 3. 12. 2006 23:46

    dědek (neregistrovaný)
    Sorry,
    citace příspěvku Jezevce měla být ke článku + diskuzi: Dva pracovní poměry nejsou výjimkou - http://www.mesec.cz/clanky/dva-pracovni-pomery-nejsou-vyjimkou/nazory/vse/
    ------------------------- Víte co - hoďte někam životopis, nebo dejte mejla. Od prvního beru pár nových lidí - uvidíme co umíte. Strejda jezevec je dobrý zaměstnavatel. Je to ale standardní výběrové řízení - tedy nakupuji relativně nejlepší lidi za relativně nejmenší peníze. Čímž není řečeno, že jsou to špatné peníze - nejlepší pracovní pozice se platově blíží třiceti, dá se k tomu dostat i ta fabka. --------------Jezevec 1. 12. 2006 0:35
  • 4. 12. 2006 2:49

    Martin Vobr (neregistrovaný)
    Proč si myslíte že se to, že tvrdí že je zaměstnanec vylučuje s tím, že prohlašuje že přijímá lidi?

    Uvážil jste možnost že by mohl být p.t. Jezevec například vedoucí nějakého oddělení nebo třeba najatý ředitel firmy či pobočky a být zodpovědný i za přijímání svých podřízených?
  • 4. 12. 2006 12:44

    dědek (neregistrovaný)
    Pokud trochu sledujete diskuzi na Měšci, tak jste mohl v minulosti zaregistrovat, že jezevec 8. 10. 2006 23:00 napsal:
    "Co dělá strejda jezevec? Jsem prašivý zaměstnanec, služebník. Moji práce si ale moji šéfové váží. Proto mne platí dokonce o malinko víc, než si skutečně zasloužím, jen abych nepřešel ke konkurenci. Moji práci by nikdo z pracáku nezvládl - ale může to kdykoliv zkusit, šéf není nepřístupný mzdovým úsporám - a když by nějaký bezdomovec zvádl mojí práci za desetinu mojeho platu, okamžitě by mně vyrazil..."

    tady je přímo odkaz na jeho příspěvek:
    http://www.mesec.cz/clanky/porodne-blyska-se-nam-na-lepsi-casy/nazory/23122/
  • 4. 12. 2006 15:36

    Martin Vobr (neregistrovaný)
    I ředitel pobočky či vedoucí oddělení je "jen prašivý zaměstnanec, služebník". I on má svého šéfa. Pořád nevidím ten rozpor. Je ale samozřejmě možné, že něco přehlížím. Váš odkaz jsem samozřejmě četl, nijak ale mé tvrzení nevyvrací. Nebo si myslíte opak?
  • 4. 12. 2006 15:46

    DJ (neregistrovaný)
    Nedomnívám se, že "ředitel pobočky či vedoucí oddělení je "jen prašivý zaměstnanec, služebník"". Prašivý možná je, ale již nazapadá do kategorie běžný (viz prací prášek), obyčejný, normální či jak označit řadového zaměstnance. A proč to tady neuvede na pravou míru sám velký s. jezevec?
    Bez konkrétní možnosti ověření si ale může zas a opět libovolně vymýšlet ...
    A hlavně ať uvede konkrétní inzerát, co nabízí, co požaduje, spojení na něj či na firmu atd. atd.
  • 4. 12. 2006 16:33

    Radek (neregistrovaný)
    Ač by mě také zajímalo, v jaké firmě a na jaké pozici "jezevec" pracuje, naprosto chápu, proč nechce inzerát tady zveřejnit. Přišel by tím o kus anonymity, která rozšiřuje prostor pro prezentaci názorů. A nemusí to být, že by se dotyčný bál své názory prezentovat neanonymně, ale třeba (s ohledem např. na zaměstnavatele) nemůže.
  • 5. 12. 2006 0:01

    hDd (neregistrovaný)
    Já tedy nechápu, proč nechce zveřejnit konkrétnosti. Když je tak chytrej, rejpe a machruje, proč by mu měla vadit ztráta anonymity?
    Ono se to pěkně strefuje do druhejch, když oni nad něčím kňučí. Ale pak něco ukázat - místo planých tlachů ...

    Pokud je jezevec tak supr člověk, nemusí přece brát ohled na zaměstnavatele. Máme tu přeci svobodu slovu a projevu /údajně/. Když by ho chtěl zaměstnavatel perzekuovat, je jezevec tak chytrý, že zaměstnavatel zkrátka nebude mít šanci něco takového jezevcovi provést.
    A kdyby náhodou proved, tak jezevec je tak schopný a žádaný, že se o něj bude celá republika prát, aby ho získala.

    Jó, není sranda odsoudit jakoukoliv neschopnost druhých, a pak mít sám bobky ...
  • 5. 12. 2006 0:07

    Radek (neregistrovaný)
    Víte, existuje třeba cosi jako loajalita k zaměstnavateli. To je jedna ze složek, která může zvýšit přínos zaměstnance pro firmu.
  • 5. 12. 2006 7:31

    dědek (neregistrovaný)
    Domnívám se, že mluvit pravdu nemá s loajalitou k firmě nic společného. je tu přece demokracie, svoboda slova a projevu. Museli jsme možná držet ústa a krok za socialismu. Ale nyní? Ti co nejsou schopni říci o svém zaměstnavateli pravdu a schovávají se za loajalitu, jsou stejně ušláplí jako ti, kteří jsou napadáni pro zcela jiné věci právě takovými jezevci radky a jim podobnými ...

    A pro níže "podepsaného Ludviga Michala": Je celkem jedno, jak se podepíšete. Příspěvek zní bezvadně či nebezvadně, ať to podepíše ten či onen. Jestli posuzujete úroveň příspěvku jen podle toho, jak se kdo podepsal ... to budete na stejné mentální úrovni jako jezevec, phil nebo radek. Když po vás budu chtít vyjet, tak vás mohu napadnout, že nevím, co ve vašem případě je jméno a co příjmení a že "Tohle zní bezvadně od někoho kdo se dokáže podepsat jen jako Michal Ludvig /nebo si tam můžeme dosadit phila, radka, jezevce .../ . Když už napadáte mne, musí vám vadit i "jezevec" - nevím zda jde o korektní, oficiální jméno. Pochybuji též, že jde o příjmení, když s. jezevec vše ostatní na sebe tak vehementně tají, i když je žádán o konkrétnosti. Navíc tady na Měšci je možno se do diskuze zapojit jako registrovaný, tak i anonymně pod přezdívkou. Pokud by Měšec oboje neumožňoval, tak by tady asi já ani jezevec ani mnozí další pod takovými přezdívkami nepsali a museli by např. zaregistrovat /i když do registrace mohu též uvést fijktivní údaje, nikde jejich pravost nezkoumá/!
    Navíc jsem si všiml, že od jistých rejpalů dlouho žádný příspěvek nebyl, pak najednou v noci, kdy většina lidí chrní, hned v rozmezí 3/4 hoďky několik reakcí obhajujících jeden názor, ale vždy od "jiných" pisatelů. A pak zase nic. není to nápadné, nejedná se o tu samou osobu píšící jen pod jinou přezdívkou?

    Pokud něco -------- "Víte co - hoďte někam životopis, nebo dejte mejla. Od prvního beru ... " ------ "Co dělá strejda jezevec? Jsem prašivý zaměstnanec, služebník ..." -------- nakousnu a pak to nejsem shopen doložit, tak bych raději držel ústa a krok jako zbytek republiky, být na místě autorů takovýchto "rejpů" ...
  • 5. 12. 2006 10:04

    Radek (neregistrovaný)
    Dovolte, abych se ohradil. Píšete: "Jestli posuzujete úroveň příspěvku jen podle toho, jak se kdo podepsal ... to budete na stejné mentální úrovni jako jezevec, phil nebo radek."

    Mě osobně vadí pouze, když se lidé odvolávají na něčí starší příspěvky a sami se nepodepíší ani přezdívkou, aby člověk mohl srovnat jejich starší názory.
  • 5. 12. 2006 10:12

    M.L.
    Clovece vam vazne nepripadalo vtipne ze prispevek se kde nekdo vehementne dozaduje identity nekoho jineho neni podepsany? No nevadi ;-)
    ... od někoho kdo se dokáže podepsat jen jako Michal Ludvig
    Co jineho tam mam napsat?! Svoji adresu a telefonni cislo? Kdybyste nebyl linej tak moje jmeno zadate do googlu a pak kliknete hned na prvni odkaz. Ale podle toho co se tam dozvite vam asi nebudu sympaticky protoze misto toho abych brecel na ruznych diskuzich jak me malo plati a sveroval se jak jsem neschopnej najit si lepsi misto jsem se radsi sebral a odstehoval na druhou stranu sveta kde me plati podstatne vic. Z toho si mozna i odvodite proc jsem psal v tak "divnou" hodinu - napoveda: casove zony. Jinak jeste k te loajalite - svoboda a hlavne svoboda slove se tyka predevsim "veci verejnych". Muzete rict o prezidentovi ze je kreten a nikdo vas za to nezavre. Ale co se tyka zamestnani tak se predevsim musite chovat tak abyste sveho zamestnavatele neposkozoval. Pokud vyzradite nejake firemni tajemstvi tak se muzete ohanet svobodou slova az do omrzeni a stejne v nejhorsim pripade pujdete i sedet. V lepsim vas jen vyhodi z prace. Ale to lidem kteri dohromady pletou demokracii a svobodu, ackoliv to spolu implicitne nesouvisi, ani nema cenu vysvetlovat.
  • 5. 12. 2006 0:21

    M.L.
    Já tedy nechápu, proč nechce zveřejnit konkrétnosti. Když je tak chytrej, rejpe a machruje, proč by mu měla vadit ztráta anonymity?
    Tohle zní bezvadně od někoho kdo se dokáže podepsat jen hDd :-))
  • 5. 12. 2006 0:36

    jezevec (neregistrovaný)
    šance byla, pán jí nepozvedl a radši dál skučí - přiznávám že jsem to trochu čekal.
    jinak ano strejda jezevec může být klidně zaměstnanec v pozici rozhodující o zaměstnávání. dokonce dnešní doba je tak kapitalisticky na výši, že strejda jezevec může jednu či několik firem vlastnit a neomezeně je ovládat, v jedné jiné firmě pracovat jako zaměstnanec, a ještě v jiné firmě sice nepracovat ale z titulu majetkových práv rozhodovat o zaměstnancích. takovej je dneska svět. no a někdo nemá na mercedesa. tak je to.
  • 4. 12. 2006 12:51

    Honza (neregistrovaný)
    Lukáš má docela dobrý názor. Nemohu souhlasit s Jezevcem - dělník z Ukrajiny nedá polovinu výdělku našemu státu ale mafiánovi,úředníkům a bůhví komu ještě. Ale to vyplývá především z toho, že tady pracují nelegálně. Proč to tedy nezlegalizovat. Bylo by tím pádem i na důchody, podpory v nezaměstnanosti. atd.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).