Jak už bylo v článku zmíněno, spotřebiče se výrazně liší. Např. nové televize v sobě mají relátko/stykač, který v podstatě simuluje tlačítkový spínač. Televize po krátký čas zůstává rychle zapnutelná, po odpojení relém však její zapnutí již trvá výrazně déle, zato spotřeba ve vypnutém stavu je nižší (zřejmě již odpovídá nové normě). Informace o transformátorech také není zcela přesná. Stará (a to výrazně) zařízení byla napájena jiným způsobem. Napájení bylo realizováno přes transformátor/usměrňovač a stabilizátor. Tato kombinace má výrazné ztráty a nezáleží zda zdroj něco napájí (přístroj zapnut) nebo ne (vypnut). S nástupem počítačové techniky se i do dalších přístrojů rozšířily zdroje spínané. U těchto zdrojů se výrazně snižují ztráty při poklesu zátěže. Navíc má zdroj několik oddělených okruhů pro napájení přístroje a napájení stanby elektroniky. Neznamená to sice, že spotřeba takového zařízení ve Stanby je nulová, ale je malá. Záleží nejspíš také na tom, co stanby napájí (hodiny, různé displeje zvyšují spotřebu výrazněji než prostá stanby elektronika). Těžko říct, nakolik je citelná úspora. Obecně je asi vhodné si v manuálu zjistit spotřebu přístroje ve stanby modu a pokusit se vyčíslit reálnou ztrátu. Osobně si myslím, že úspora se nevyroná cenu za případné opravy poškozeného přístroje neustálým odpojováním. Např. u PC muže být toto odpojování pro spínaný zdroj opravdu likvidační. Odpojit přístroj má smysl snad jen při předpokladu delšího nevyužití a z důvodů snížení rizik s nějakou pohromou (zkrat a následný požár, zpravidla v zásuvce jako takové). V podstatě je to na každém individuálně. Článek by byl mnohem hodnotnější, pokud by byl doplněn o nějaká konkrétní měření a vyčíslení finančních ztrát pro přístroje různého stáří.
jako počítačový technik naprosto nesouhlasim s
....
Osobně si myslím, že úspora se nevyroná cenu za případné opravy poškozeného přístroje neustálým odpojováním. Např. u PC muže být toto odpojování pro spínaný zdroj opravdu likvidační. Odpojit přístroj má smysl snad jen při předpokladu delšího nevyužití a z důvodů.....
Každej technik ti řekne, že u nás je největší poruchovost při bouřkách a v oblastech kde často vypíná elektřina.
Takový PC, kterému přijde šupka 500 Voltů a potom se napětí sníží na 80 třikrát se přeruší na libovolnou dobu, to je pak kandidát na pokažení. pokud to PC odpojujete prodlužkou čistě zapnuto a vypnuto, riziko snížené životnosti je minimální. Výrobci s tím totiž počítají.
Tam, kde dlouhodobě spotřebič namáháte podpětím, musí reagovat takzvané brown out watchdogy, které resetují nebo vypínají při podpětí. Pokud máte spotřebič z číny jako já, tak je tam nemáte a v případě podpětí je zaděláno na prčoblém.
Máte pravdu.
A teď si vezměte, že životnost běžné elektrické zásuvky je 1000 zasunutí. To znamená necelé 3 roky při každodenním vytažení vidlice.
Kolik z těchto šetřilů si nechává zásuvky každé 3 roky vyměnit nebo kupuje dražší zásuvky s vyšším počtem cyklů nebo vypínačem?
Po pár letech se mohou dočkat nepříjemného překvapení. Špatný kontakt v zásuvce poškozené nadměrným mechanickým namáháním může způsobit elektrický oblouk. Ten může poškodit připojenou elektroniku, v horším případě může být dokonce příčinou požáru.
Ono nemusite ani neustale neco vysouvat a zasouvat, staci mit prodluzovacku se 6-ti zasuvkou a v ni spotrebice s ruznym prumerem konektoru zastrcky. Ty velke roztahnou ten medeny kontakt uvnitr a ty male pak uz na nej nedosahnou, takze chvili pod proudem jsou a chvili nejsou. Tomu se rika dodrzovani technickych norem.