Tam je časová jednotka nesmysl, to zas nějakej autor vyplodil článek. Navíc úplná kravina je v tom jak píše že ve stand by spotřebujou desetinu, desetina plateb za elektřinu jde na stand by. To může napsat jen extrahlupák. Nejen že jsou pevný poplatky za jistič, ale kromě televizí se svítí, vaří, topí a tak je ta částka podstatně menší. Navíc samozřejmě 10 procent je přehnaný, spotřeba u tv co bere 200 W je třeba i jen 1 W.
Já to kdysi počítal a vyšlo mi, že za standby platím kolem 1000 Kč ročně. Byl v tom počítač, wifi router s vypnutou wifi, voip brána na telefon, video, domácí kino, TV. Celkem platím za elektřinu asi 6000 ročně, čili 1/6 peněz mi šla na standby.
Co se týká příkladu s TV co má 200 W zapnutá a 1 W standby. Pokud běží hodinu denně, je energie spotřebovaná ve standby 23 x 1 = 23 Wh a energie kdy je TV činná 1 x 200 = 200 Wh. Čili těch 10 procent zhruba sedí. :-)
Možná tam kde jsou spotřebiče zapnuty extrémně krátkou dobu. Najít domácnost kde tv běží jen hodinu denně, takovej úkol bych nechtěl. A evidentně vodu ohříváš a vaříš na plynu a asi nepoužíváš rychlovarnou konvici, mikrovlnku, ledničku, pračku, myčku (tyhle věci na plyn zatím nejsou), jinak bych chtěl vidět tvých 6 tisíc(tisíc ročně platíš za jistič).
A když mám pc zapnutej trvale, tak mě u něj nějaká spotřeba při vypnutí nemusí zajímat.
Ono je to relativni. Nektere spotrebice maji spotrebu ve stand-by zanedbatelnou a jine naopak az nehorazne velkou. Napr. harddiskovy settopbox zere za provozu 16 W a ve stand-by 15 W. Televize naopak ma spotrebu az 390 W za provozu ale ve stand-by jen 1 W.
K tomu mame pomerne velkou skupinu zarizeni, ktere se vypnout nedaji vubec. Napr. bezdratove telefony (k nim casto jeste bezici kabelovy modem nebo wifi router, pokud mate telefon resen pres VoIP), napajeni alarmu atd.
Ve vysledku se dostaneme na pomerne vysokou trvalou spotrebu.