Já mám k "sadě" spotřebičů prodlužovačku s přepěťovou ochranou pro 8 vstupů s vypínačem. Takže jsem chráněný od přepětí a najednou vypnu třeba automatickou pračku, myčku, wifi, hifi, LCD televizi a další. Co jsem to zavedl včetně úsporek i na záchodě, ušetřil jsem cca 200 Kč měsíčně, což jsem poznal na ročním vyúčtování.
Dělám něco podobného. Mám určitou skupinu dražších spotřebičů (chráněnou proti přepětí) kterou mohu naráz odpojit (fyzicky) od sítě. Vždy když na celý den, nebo několik dnů odcházím tak je odpojím od sítě. Tohle dodržuji zejména v létě, kdy bouřky jsou prakticky každý den (i když vzdálené).
Samotná přepětovka je nanic bes předešlých ochran v rozvodné skříni bytu a dále na domě, mám obě stály mě 30 000 Kč (ta venku je i solidně uzeměna) a pak se dá mluvit o tom, že na konci bude mít přepětovka a za ní má UPSka (samozřejmě s velkým akumulátorem, aby to vydrželo aspoň půl hodiny) nějaký smysl.
Stejně, pokud vám ale udeří blesk do domu, tak je otázka jestli vůbec něco zůstane celé, takže je třeba zálohovat, zálohovat a zál...
A taky nezapomeňte, že napětí není jediná věc, kterou vám může přijít blesk do PC, ještě tu máme tel. linku (v případě, že někdo přes PC i FAXuje, či má připojení přes modem), pak linku ADSL, či digitální DVB-T a jiné tunery, takže je třeba nasadit uzeměné ochrany proti blesku i na tyto další vstupy! Vzhledem k tomu, kolik lidí ma anténu přímo na hromosvodu :) (holt nejvyšší bod na chalupě...), je to opravdu nutnost.
Jinak ty ochrany na blesk od UPSky, přes rozvodnou skřín doma, až na baráku se nějak číslují, teď už si to nepamatuji, ale je to myslím A, B, C, D s tím, že jedna chybí.
Pokud máte doma hodně elektroniky a závisí vám na ní vaše podnikání, tak si je kupte, stojí to 25 - 30k, namontuje vám je každý elektrikář, akorát je venku třeba zakopat uzemění...
Dobře řečeno. Jen bych ještě poznamenal drobnost. Týká se to druhého a třetího stupně ochrany. Na krabici s pískem, nebo mechanický odpojovač hlavního přívodu to nemá vliv.
Pokud máte sjednánu pojistku, nebo hodláte tyto výrobky reklamovat, například proto, že vzplanuly při přepětí/zásahu domu bleskem.... Mějte na paměti, že tyto přístroje mají garantovanou účinost v nich použitých izolačních materiálů. Nevím jak je to dnes, ale dříve to bylo deset let, a pak jste museli izolaci nechat odborně přeměřit. Pokud vám tedy starší ochrana, nebo ochrana která již jednou byla poškozena, způsobí škodu, na náhradu patrně ztratíte nárok.
Gratuluji, jste jeden z mála lidí, kteří o systému přepěťových ochran něco vědí. A ve Vámi uvedeném značení ochran Vám nechybí nic. Třída ochrany A se instaluje na rozvody VN, t. j. na primární straně distribučních transformátorů a proto se s ní normální uživatel nesetká. Něco málo o ochranách je také uvedeno v článku "Antény, hromosvody a přepěťové ochrany" na www.prepeti.cz. Přeji pěkný den. Brok, Ž. Brod.
To jste teda velký šetřílek. Žárovka 100W vám při svícení 24 hod. denně spálí elektřinu za 200Kč asi za 16 dnů. To si teda svítíte. Nic ve zlém, ale podle statistik osvětlení v domácnosti činí asi 4% nákladů na el. energii. Stále mi nevychází cena + životnost úsporky ve srovnání se žárovkou.
sice ne energie ale penez kdyby se energie nezdrazovaly ruznymi zelenymi nesmysly. Jinak setrit energii je potreba hlavne v lete, v zime nam kazde ztraty malinko pritopi, sice je topeni elektrinou drahe, ale financni ztrata odpovida rozdilu cen elektriny a pouzivaneho topeni.
Tam je časová jednotka nesmysl, to zas nějakej autor vyplodil článek. Navíc úplná kravina je v tom jak píše že ve stand by spotřebujou desetinu, desetina plateb za elektřinu jde na stand by. To může napsat jen extrahlupák. Nejen že jsou pevný poplatky za jistič, ale kromě televizí se svítí, vaří, topí a tak je ta částka podstatně menší. Navíc samozřejmě 10 procent je přehnaný, spotřeba u tv co bere 200 W je třeba i jen 1 W.
Já to kdysi počítal a vyšlo mi, že za standby platím kolem 1000 Kč ročně. Byl v tom počítač, wifi router s vypnutou wifi, voip brána na telefon, video, domácí kino, TV. Celkem platím za elektřinu asi 6000 ročně, čili 1/6 peněz mi šla na standby.
Co se týká příkladu s TV co má 200 W zapnutá a 1 W standby. Pokud běží hodinu denně, je energie spotřebovaná ve standby 23 x 1 = 23 Wh a energie kdy je TV činná 1 x 200 = 200 Wh. Čili těch 10 procent zhruba sedí. :-)
Možná tam kde jsou spotřebiče zapnuty extrémně krátkou dobu. Najít domácnost kde tv běží jen hodinu denně, takovej úkol bych nechtěl. A evidentně vodu ohříváš a vaříš na plynu a asi nepoužíváš rychlovarnou konvici, mikrovlnku, ledničku, pračku, myčku (tyhle věci na plyn zatím nejsou), jinak bych chtěl vidět tvých 6 tisíc(tisíc ročně platíš za jistič).
A když mám pc zapnutej trvale, tak mě u něj nějaká spotřeba při vypnutí nemusí zajímat.
Ono je to relativni. Nektere spotrebice maji spotrebu ve stand-by zanedbatelnou a jine naopak az nehorazne velkou. Napr. harddiskovy settopbox zere za provozu 16 W a ve stand-by 15 W. Televize naopak ma spotrebu az 390 W za provozu ale ve stand-by jen 1 W.
K tomu mame pomerne velkou skupinu zarizeni, ktere se vypnout nedaji vubec. Napr. bezdratove telefony (k nim casto jeste bezici kabelovy modem nebo wifi router, pokud mate telefon resen pres VoIP), napajeni alarmu atd.
Ve vysledku se dostaneme na pomerne vysokou trvalou spotrebu.
Jo a pro "lenochy" jsou ideální zásuvky typu master/slave kdy vypnutím jednoho spotřebiče vypnu automaticky i několik dalších a nemusím je "pracně" vytahovat ze zásuvky či stále kontrolovat zda jsou vypnuté. Vhodné např. k PC či TV kde vypnutím televize odpojím od sítě třeba video, DVD přehrávač, satelit apod.
Chcete ušetřit? Vypněte Bursíka!
http://www.mimibazar.cz/vtip.php?id=34311
Co nám bude platné, že všechno povypínáme, když si věrchuška usmyslí nesmyslné platby. Nejdřív pole vybetonujeme, pak zastavíme fv-elektrárnami. Neměla by na těch polích růst aspoň pšenice nebo brambory?
Nejsem pro plýtvání, ale nějak nám chybí zdravý rozum.
Jak už bylo v článku zmíněno, spotřebiče se výrazně liší. Např. nové televize v sobě mají relátko/stykač, který v podstatě simuluje tlačítkový spínač. Televize po krátký čas zůstává rychle zapnutelná, po odpojení relém však její zapnutí již trvá výrazně déle, zato spotřeba ve vypnutém stavu je nižší (zřejmě již odpovídá nové normě). Informace o transformátorech také není zcela přesná. Stará (a to výrazně) zařízení byla napájena jiným způsobem. Napájení bylo realizováno přes transformátor/usměrňovač a stabilizátor. Tato kombinace má výrazné ztráty a nezáleží zda zdroj něco napájí (přístroj zapnut) nebo ne (vypnut). S nástupem počítačové techniky se i do dalších přístrojů rozšířily zdroje spínané. U těchto zdrojů se výrazně snižují ztráty při poklesu zátěže. Navíc má zdroj několik oddělených okruhů pro napájení přístroje a napájení stanby elektroniky. Neznamená to sice, že spotřeba takového zařízení ve Stanby je nulová, ale je malá. Záleží nejspíš také na tom, co stanby napájí (hodiny, různé displeje zvyšují spotřebu výrazněji než prostá stanby elektronika). Těžko říct, nakolik je citelná úspora. Obecně je asi vhodné si v manuálu zjistit spotřebu přístroje ve stanby modu a pokusit se vyčíslit reálnou ztrátu. Osobně si myslím, že úspora se nevyroná cenu za případné opravy poškozeného přístroje neustálým odpojováním. Např. u PC muže být toto odpojování pro spínaný zdroj opravdu likvidační. Odpojit přístroj má smysl snad jen při předpokladu delšího nevyužití a z důvodů snížení rizik s nějakou pohromou (zkrat a následný požár, zpravidla v zásuvce jako takové). V podstatě je to na každém individuálně. Článek by byl mnohem hodnotnější, pokud by byl doplněn o nějaká konkrétní měření a vyčíslení finančních ztrát pro přístroje různého stáří.
jako počítačový technik naprosto nesouhlasim s
....
Osobně si myslím, že úspora se nevyroná cenu za případné opravy poškozeného přístroje neustálým odpojováním. Např. u PC muže být toto odpojování pro spínaný zdroj opravdu likvidační. Odpojit přístroj má smysl snad jen při předpokladu delšího nevyužití a z důvodů.....
Každej technik ti řekne, že u nás je největší poruchovost při bouřkách a v oblastech kde často vypíná elektřina.
Takový PC, kterému přijde šupka 500 Voltů a potom se napětí sníží na 80 třikrát se přeruší na libovolnou dobu, to je pak kandidát na pokažení. pokud to PC odpojujete prodlužkou čistě zapnuto a vypnuto, riziko snížené životnosti je minimální. Výrobci s tím totiž počítají.
Tam, kde dlouhodobě spotřebič namáháte podpětím, musí reagovat takzvané brown out watchdogy, které resetují nebo vypínají při podpětí. Pokud máte spotřebič z číny jako já, tak je tam nemáte a v případě podpětí je zaděláno na prčoblém.
Máte pravdu.
A teď si vezměte, že životnost běžné elektrické zásuvky je 1000 zasunutí. To znamená necelé 3 roky při každodenním vytažení vidlice.
Kolik z těchto šetřilů si nechává zásuvky každé 3 roky vyměnit nebo kupuje dražší zásuvky s vyšším počtem cyklů nebo vypínačem?
Po pár letech se mohou dočkat nepříjemného překvapení. Špatný kontakt v zásuvce poškozené nadměrným mechanickým namáháním může způsobit elektrický oblouk. Ten může poškodit připojenou elektroniku, v horším případě může být dokonce příčinou požáru.
Ono nemusite ani neustale neco vysouvat a zasouvat, staci mit prodluzovacku se 6-ti zasuvkou a v ni spotrebice s ruznym prumerem konektoru zastrcky. Ty velke roztahnou ten medeny kontakt uvnitr a ty male pak uz na nej nedosahnou, takze chvili pod proudem jsou a chvili nejsou. Tomu se rika dodrzovani technickych norem.
Celá diskuse je o blbostech. Budeme se bavit o tom, jak ušetřit za rok pětikorunu, ale nevidíme, že zdražení energií bude minimálně 10% za celý rok, Kalousek vyhrožuje zdražením uhlí a dalších komodit, aby to nebylo jen o elektřině. Osobně si myslím, že při výši nákladů na vytápění, zvláště bude-li delší a tužší zima, je debata o standby-modu prkotina.
Vypnutím standby-spotřebiče ušetřím pětikorunu za rok. No bože, tu ušetřím, když koupím o čokoládu míň. Poraďte ale, jak šetřit tisíce, vyházené na ohřev vody při praní prádla (praní na valše v řece není ta správná rada), jak ušetřit při vytápění, jak při vaření (nehodlám se přeorientovat na syrovou a studenou).
Použil jste skutečný wattmetr (přístroj, který měří okamžitý proud a napětí, průběžně je násobí, a poté integruje v čase) nebo voltampérmetr (přístroj, který změří efektivní napětí a efektivní proud a pak je vynásobí)? Voltampérmetr u přístrojů s pulsním zdrojem běžícím skoro naprázdno často ukazuje mnohem více, než je skutečná spotřeba. (Pozor, některé levné voltampérmetry jsou nesprávně vydávány za wattmetry.)
Jje pravda, že některé levné set top boxy skutečně dosahují v stand-by režimu 10W i více (v podstatě se nevypínají, jen na displeji naskočí OFF). Sám jsem to řešil vypínačem na kabelu.
Správná otázka. A je to při spotřebě 1W za celý rok ještě méně. V mém případě zhruba 3.4Kč 16h denně a 1.6Kč 8 hodin. Takový spotřebič za celý rok spotřebuje těch cca 9kWh za 25Kč a to ještě musíme odečíst čas, kdy je zapnutý a spotřebovává "naplno". Takže při trvalém odběru 20W je to méně než 500Kč za rok. Podle mě má smysl hlídat počítače, pokud zůstávají zapnuté a nepřejdou do nějakých spánkových režimů, dokážou elektroměr roztočit podstatně rychleji.
V práci si nabiju mobil, notebook a mp3 přehrávač. Než jdu domů, tak si uvařím do termosky kafe, v mikrovlnce jídlo a šup do termotašky. Doma svítím v koupelně svíčkou koupenou v akci se slevou. Na televizi se podívám v noťasu, film taky. Když dojde noťas, tak dokoukám film na mp3 přehrávači. Na sídlišti je osvětlení bytu od pouličních svítilen celkem ucházející. Jídlo koupím jen pro okamžitou spotřebu. Prádlo si nechávám prát v prádelně. Jen mně štve ten paušál za elektrické hodiny.
Svíčka je drahá. Stačí se řádně praštit do hlavy a svítit si vlastníma hvězdičkama. Akorát pak máš na hlavě bouli.
Elektrické hodiny vyhoď, jsou drahé. Pořiď si solár. Když bude noc, bude na něj stačit světlo, co jde z pouličního osvětlení. Fimy můžeš sledovat i dalekohledem u sousedů, dokonce si můžeš vybrat program (soused naproti nalevo kouká na jiný než soused napravo) nebo si zajdeš do hospody, kde mají TV. Krom toho piškvorky jsou lepší program než film v telce, nejsou přerušované stupidními reklamami.
Trochu směšujete Stand-by s nefektivností (nevypínáním) transformátoru.
Mnoho zařízení u kterých nic takového jako "pohotovostní režim" neexistuje také nevypíná transformátor/spínaný zdroj. Dovolil bych si dokonce tipnout, že nejrůznější "malé zdroje" (nabíječky telefonů, baterií do fotoaparátů,...) mají mnohem větší spotřebu než mnohé jiné převodníky.
Například, celkem kvalitní zdroj k notebooku. Je schopen dodat notebooku maximálně 65W přičemž jeho maximální příkon může být až 165 W, ale jen v extrémním případě (jde o spínaný zdroj 100-240 V, 50-60Hz). V praxi má počítač trvale spotřebu 40-50W a v režimu spánku pravděpodobně (stanoveno výpočtem/odhadem) méně než 8 W. Skutečný odběr celé soustavy jsem nikdy neměřil, ale jsem si jist že 165W to nebude. Předpokládám spotřebu 90-100W.
Starší zdroje, transormátory jsou většinou ještě větší žrouti energie a to i bez zátěže. Pokud není transformátor v době nečinosti odpojen (primární vinutí) tak se prostě vytváří elektromagnetické pole, které vyzařuje do okolí a dochází tak únikům energie.
P.S.
Nicméně si myslím, že článek je dobrý. V dnešní době jsou navíc některé technologie natolik propojené, že ani kolikrát nevíme jak přesně je to navrženo a funguje to.
Navíc, i když budete mít třeba dobře navrženou TV jejíž vypínač bude vypínat i primární vynutí transformátoru. Jistojistě nebude hlavní vypínač navržen pro zátěž, kterou bude neustálé vypínání přinášet. Pokud to nebude vypínač tak zase zdroj bude náchylný na zničení přepětím, nebo i přímo častými rázy při připojení ke zdroji elektrické energie. Suma sumárum, vás bude oprava stát více peněz, než kolik by vás stála spotřeba oné energie navíc po mnoho let.
No jestli jsem si to nemyslel. Od rána čekám kdy se někdo ozve. Už jsem si skoro myslel, že jste natolik tolerantní že mi odpustíte.
P.S. To jste ještě neviděl jaké chyby dělám, když měním strukturu vět a vkládám, nová, "lahodněji znějící" slova. Někdy vzniknou hotové jazykové skvosty.
Vy všichni, kdo tu machrujete tím, že vypínáte při bouřce spotřebiče... Opravdu je taháte ze zásuvky, anebo jen zmáčknete vypínač na prodlužce?
Vtipné totiž je, že většina prodlužek má vypínač na nuláku a ne na fázi, takže je všechno stále připojeno a blesk má do spotřebičů cestu volnou.
No ja mam lednici starou 10 let, CRT televizi 15 let, pracku 10 let... holt to jsou drzaky ktere v sobe nemaji zabudovane "kurvitko" ktere by je po urcitem poctu provoznich hodin (cca 2 roky + 1 den) ucinilo nepouzitelnymi.
Harddiskovy rekorder mam uz druhy, ten prvni to kurvitko mel a loni odesel.
Ted je hodlam promerit a rozhodnout se jestli by se nove spotrebice aspon trochu zaplatily.
Dalsi zrouti ktere budu hledat jsou pocitac a neustale zapojene nabijecky cehokoliv.
Nejlepsi asi bude kazdy spotrebic promerit. Vetsina je rozumnych, ale pamatuji se na jeden svuj pocitac (desktop, crt, repro), ktery mel 30W vypnuty. Od te doby mam pocitace zasadne na vypinatelne zasuvce a nikdy s tim nebyl problem. Naopak si muzu v BIOSu nastavit zapnuti po vypadku proudu a elegantne jedinym vypinacem zapnu pocitac, monitor i reproduktory.
Řešit v zimě spotřebu proudu? Jste se zbláznili?
Vzimě, kdy je nutnost topit mám s radostí zapnuté všechny tři počítač a puštěné na nich Prime95. A ještě z toho mám radost, aspoň je to k nečemu dobré, než zbytečně topit z ničeho, takhle aspoň počítám prvočísla!
Takže žádné šetřící žárovky, ale pěkně 5 stovek a ať se hodiny točí! :)
Při ceně 4,5 Kč / kWh je to 36158,4 Kč / měsíc spotřeby.
Ale to je matení pojmů, protože spotřeba se počítá za hodinu (kWh kilowaty za hodinu).
Když má někdo varnou konvici se spotřebou elektřiny 2000 W, tedy jí teče nějakých 8,3 A, tak ta konvice samozřejmě nespotřebuje každou sekundu 2000 W (2 kWh) :), ale spotřebuje ty 2kWh za hodinu provozu, od toho je to i kilowathodina a ne kilowatsekunda :).
Tak pro mě osobně je kWh a kW/h naprosto stejné (píšu samozřejmě kWh), ale je to výkon/příkon 1000 W za jednotku času - jednu hodinu. Z fyziky jsem byl špatný :), LOL ale správně je to nějak kW/h ne? Tedy kWh^-1 ne? Stejně jako je rychost km/h, tedy vzdálenost za čas, tak je tohle spotřeba za jednotku času W/h watty za hodinu, správně bychom tedy měli psát kW/h, ale jsme to zmršili na kWh
"kWh/h = kilowatthodina za hodinu = kW =kilowatt (jednotka výkonu - jako kůň)"
tak tohle jsem nedal už vůbec, jak jsi to myslel??? Jako, že se ti pokrátí ta hodina dole a nahoře a zůstane ti jen watt, což je jednotka energie (http://cs.wikipedia.org/wiki/KWh)? Ale fakt nechápu na co kWh/h je, to je nějaká splácanost typu kilometry za hodinu a ještě jednou za hodinu.
Když tak mi to někdo vysvětlete :).
Ale autor to dopletl už úplně, protože počítal příkon za sekundu...
To by mě zajímalo, jak jste to počítal. Spotřeba se udává we Wattech, 3W /s může být nějaká změna spotřeby, ale to už je jiná veličina. Prostě udávat spotřebu ve Wattech za vteřinu je stejný nesmysl, jako udávat rychlost lodi v uzlech za hodinu (jednotka rychlosti je uzel, uzel za hodinu je zrychlení).
Pracuji v energetice již 30 let a zároveň se zabývám elektronikou. Nevím kde autor přišel k měření spotřeby za sekundu. Dále u mnoha současných spotřebičů zůstává transformátor pod napětím i při vypnutém hlavním vypínači. Přepěťová ochrana o které zde diskutujete je ochrana a na odběr sptřebičů nemá žádný vliv.
Mám doma stále k síti připojeny V REŽIMU STANDBY 2 x PC, 2X DVD. 1 X domácí kino, 2 x Tv, 1 X video, 2 x hodiny a 1 x mikrovlnku. při všech těchto spotřebičích se elektroměr ani nepohne. Tak bych rád věděl, jak ušetřím když je vypnu. To by se mi podle tohoto článku musel začít točit opačně a odečítat.
Ale i kdyby... Zkusme si to spočítat. Kdyby to vše dělalo dohromady 5 Wattů.
To máme 0,005kWh za každou hodinu. To je za 1 000 hodin 1 kWh v ceně asi 5Kč. To je za 41.6 dnů. To máme za rok asi 44Kč. nevím jak vám, ale já bych se na prolézání koutů a vytahování šňůr ze zásuvek mohl za ty peníze vykašlat.
Články o Standby režimu považuji za úplný nesmysl.
Já to tvrdím stále, že články o standby režimu jsou hloupost. navíc když si autor plete řády jednotek.
Podobný názor mám o na "úsporné žárovky". Levné do 100Kč svítí špatně a životnost nepřesáhne zpravidla 5 měsíců. Drahé sice svítí lépe, ale životnost se také většinou neshoduje s deklarovanou. Takže úspora je kde ? Úspora je v ...
Digitální hodinky na malou baterečku fungují i několik let. Takže konstruktérovi, co mu z rukou vyjde přístroj se stand-by spotřebou víc než 0.1W bych nechal utnout ruce i hlavu. Údaj o 12% je podle mne silně přemrštěný, tažení proti stand-by mi připomína alarmismus globálních oteplovačů. Nemluvě o tom, že i kdyby to nakrásně bylo tech 12%, mě to za to pohodlí stojí.
Bohužel je ještě jeden pohled na tuto problematiku a ten zde nikdo nezmínil. Přílišná spořivost. Výrobce energie a třeba taky teple vody má propočítáno kolik musí vyrobit a prodat aby měl určitý zisk. Najednou se najde banda ŠETŘÍLKŮ kteří se snaží uspořit řekněme 30%. A co na to výrobce ? Pokud je to jen par zákazníků tak je mu to jedno ale pokud začne masová hysterie se šetřením podporovaná médii různého typu tak se může stát že výrobce nedosáhne zisku (většího nebo menšího).
Co se stane v dalším období? Výrobce zvýší sazbu za jednotku a jsme tam kde jsme byli, nehledě na to ze může zvýšit sazbu tak aby se výkyv zisku neopakoval např, i o 40%. Další problém je snížení odvodu DPH pro stát takže stát zvedne DPH.
VÝSLEDEK bezhlavého spoření?
Dostanete méně za více peněz . Opravdu to za to stoji? Spořit se má ale ne bezhlavě.
Tohle platí třeba u vody, ale né u elektřiny.
Například v Ostravě došlo ke zdražení vody a tak lidi začali šetřit a zase došlo ke zdražení. Člověk z té firmy pak řekl, že jsou prostě jisté fixní náklady, které se musí rozpočítat a zaplatit.
Elektřina ale nemá takový regionální charakter je ji možné "vyvézt" do jiných krajů, či dokonce prodat mimo republiku (což ČEZ dělá), takže tohle je víceméně jedno.
Ale tohle plati i u elektriny obzlvast ve chvili kdyz vyrobci elektricke energie maji statem garanatovano, ze vykoupime a zaplatime jim celou jejich vyrobu a zaplati ji spotrebitel na CESKEM uzemi. A nejhorsi je, ze za slunych let, kdy bude spotreba elektriny nizka, bude jeji cena nasobne vyssi, protoze FVE vyrobi vic elektriny, kterou budeme muset zaplatit i kdyz ji nebudeme chtit vyuzit.
--
Btw. navic u vody to ma jeste dalsi dopady. Protoze rozvody jsou postaveny tak s vyhledem a ve vyhledu byla zvysujici se spotreba vody, ke ktere nedoslo musi se nejadnou resit docistovaci stanice, protoze proste voda zustava v potrubi prilis dlouho. Takze naopak pri snizujici se spotrebe fixni naklady vzrustaji.