Hlavní navigace

Makroekonomická čísla budou nejspíše optimistická

Luboš Mokráš

Proti minulému týdnu budeme tento týden mít podstatně více dat. Bohatší nabídka bude především v USA. Pro trh bude nejzajímavější údaj o vývoji maloobchodních tržeb.

Doba čtení: 2 minuty

Makro data:

Čeká se pokračování mírného růstu, což by mělo být pro trh pozitivní, protože to indikuje, že hlavní opora růst v USA bude trvat. Průmyslová výroba index filadelfského Fedu by měly být podle očekávání trhu proti minulému měsíci slabší – pokud nebude propad silnější než se čeká nemělo by to stačit na výraznější negativní reakci.

Podstatnější reakce se nedá čekat ani na údaje o vývoji inflace, které by měly potvrdit absenci tlaku na růst cen, a ani od dat o zahájených stavbách domů a stavebních povoleních. V USA ještě bude zveřejněna Béžová kniha Fed, tedy alternativní kvalitativní pohled na ekonomiku zajímavý zejména pro odhad vývoje měnové politiky. ECB vydá svůj pravidelný měsíční bulletin a německé ministerstvo ekonomický výhled na letošní rok. Opět promluví řada činitelů Fedu, Světová banka vydá zprávu o stavu světové ekonomiky a MMF pak předběžné výsledky inspekce v Řecku (což může být velmi zajímavé).

FX a FI:

ECB pomohla euru k posílení, nemyslíme si však, že by trend k silnějšímu euru měl pokračovat, spíše čekáme stabilizaci poblíž aktuálních úrovní. Dluhopisy se po růstu výnosů minulý týden vrátily zhruba na výchozí úrovně, praktickou stabilitu čekáme i nadále. Rizikovým aktivům pomohla mimo jiné pozitivní data z Číny, krátkodobě nejspíše jejich dobrá výkonnost vydrží a střednědobě bude záležet na tom, jestli budou pokračovat pozitivní trendy z posledních měsíců a týdnů.

dan_z_prijmu

Makro data (CEE region):

Tento týden spousta dat, hlavně z Polska – mzdy a CPI se budou sledovat nejvíce. Belka sice naznačil, že s uvolňováním MP může být konec, případná horší data však budou jasně podporovat další utažení (což my čekáme – ještě zhruba 50 b.b. tento rok). V ČR nic zásadního, PPI i běžný účet nikoho na trhu nezajímají.

FI a FX:

Kačka minulý týden oslabila až na nejslabší úroveň (25,75) od minulého léta, a to pod vlivem nižší inflace, slabé průmyslové produkce a hlavně zpráv některých bank, které čekají její oslabení až k 26,50 pod vlivem intervencí ČNB (nebo jejich hrozby). Tento týden žádná data nejsou, dá se čekat konsolidace a možná mírná korekce.Stále si myslíme, že s intervencemi ČNB nezačne pokud kačka neotestuje 25 (=na těchto úrovních to jistě neudělá) a myslíme si rovněž, že koruna tak výrazně, jak čekají někteří (26,5) neoslabí – pokud by se koruna sunula přes 26, umíme si představit, že ČNB lehce otočí rétoriku a řekne něco ve smyslu „koruna nemůže oslabit kamkoliv“.

Našli jste v článku chybu?