Hlavní navigace

Maďarsko má na kahánku, řítí se do dluhové pasti

10. 1. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Free Stock Photo, Jon Sullivan
Maďaři jsou v problémech až po uši. Po Řecku je to právě Maďarsko, které má z evropských zemí ke krachu nejblíže.

Myslí si to ratingové agentury, které unisono řadí maďarské dluhopisy mezi nejméně kvalitní v Evropě, a také velká část odborné veřejnosti.  Země se snaží potížím čelit, ale zdá se, že dosavadní kroky kontroverzního premiéra Viktora Orbána situaci pouze zhoršily. Důkazem je ztráta důvěry obyvatelstva i investorů v budoucnost země. V prosinci se ze země s nepořízenou odporoučela delegace Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu, která jednala o poskytnutí záchranného lana. Hlavním problémem bylo připravované omezení nezávislosti centrální banky. To bylo schváleno v tomto týdnu a potvrdilo tak veškeré obavy. Krok vyvolal silnou nevoli doma i v zahraničí a dokonce se objevily hlasy o možnosti vyloučení této země z EU. Bohužel se tato varianta spolu s bankrotem země stává reálnější, než kdy dříve. Psali jsme: Poslat nebo neposlat řeckého čuníka na porážku?

Forint oslabil k euru na rekordní minima

Neradostné vyhlídky Maďarska dobře dokumentuje vývoj kurzu forintu na měnových trzích, který se zvláště v posledních měsících roku blížil volnému pádu. K euru tato měna ztratila v roce 2011 více než 13 % a rok zakončila na 315 forintů za euro – v blízkosti historických minim, které však už stačila na počátku tohoto roku překonat. Vážnost situace zesiluje fakt, že ani společná evropská měna není právě v kondici. O mnoho lepší není ani vývoj kurzu maďarské měny k americkému dolaru. Přestože tam zatím nejsou rekordy na pořadu dne, forint se ke světové rezervní měně pohybuje poblíž desetiletých minim. K zastavení poklesu měny na všech frontách navíc nepomohlo ani trojí zvýšení úrokových sazeb dohromady o 2, 25 % v minulém roce.

Vývoj měnového páru EUR/HUF v minulém roce. Od začátku září do konce roku oslabil forint o 15,5 %.

Ekonomika roste, ale úvěry tíží

Oslabení měny by se mohlo zdát příznivé pro obnovení konkurenceschop­nosti, ale problémem Maďarska není ani tak hospodářský vývoj, jako spíše nebezpečná úroveň zadlužení v cizích měnách. Nezaměstnanost totiž zůstává na přijatelných úrovních pod 11 %. A odhadovaný ekonomický růst o 1,5 % za minulý rok také nezní katastroficky, i když zhoršování ekonomické situace v posledních měsících minulého roku bylo zřetelné. Úvěry domácností jsou však ve třech čtvrtinách případů v dramaticky posilujících zahraničních měnách. Švýcarský frank, ve kterém je denominováno nejvíce cizoměnových úvěrů, posílil v minulém roce k forintu o pětinu a roste už s výkyvy od roku 2007. Není tedy žádnou výjimkou, že po několika letech splácení úvěru je jistina vyjádřená v domácí měně vyšší, než byla na jeho počátku. Premiér Orbán sice zakročil a kontroverzním zákonem nařídil bankám část dluhu odepsat. To však svým dílem přispělo ke zvýšení mezinárodní nedůvěryhodnosti země, dalšímu poklesu měny a také opětovné eskalaci problémů. 

Rostoucí úroky ženou Maďary do dluhové pasti

Požadované úroky ze státních dluhopisů rostou do závratných výšin a patří do obsáhlé množiny problémů současného Maďarska. Úroky z desetiletých dluhopisů se před pár dny dostaly na dohled jedenácti procentům. To je hladina srovnatelná pouze s panikou na počátku roku 2009 a v současnosti s Portugalskem, které je však už od jara adresátem pomoci EU. Maďarsko si může půjčovat pouze extrémně draze, a to jak na nové dluhy, tak hlavně na refinancování těch starých. Čím dál větší část rozpočtu tak padá právě na splátky. Jen v příštím roce bude země muset refinancovat celkový dluh v přepočtu více než 26 miliard euro (cca 650 mld. Kč – pro srovnání Češi musí refinancovat přibližně 2/3 této částky). Maďaři se navíc vždy soustředili na vydávání krátkodobých dluhopisů a konečná částka se tak s průběžným vydáváním pokladničních poukázek vyšplhá ještě výše. Psali jsme: Cesta do pekla je dlážděna neomezeným tiskem papírových peněz

Vývoj požadovaného úroku maďarských desetiletých dluhopisů (v %). Od září vzrostla úroková sazba o více než třetinu.

Nedůvěra v Maďarsko také přímo vyzařuje z rostoucích cen pojištění proti krachu státu pomocí CDS kontraktů. To se taktéž dostalo na historické rekordy 654 bodů. Pojistník tak zaplatí 6,54 % ročně z celkové pojištěné částky. Cena tak je více než dvojnásobná oproti dalším středoevropským státům – Polska a Slovenska a téměř čtyřnásobná, než v případě České republiky.

skoleni_8_6

Vývoj pětiletých CDS kontraktů Maďarska, Česka, Slovenska a Polska v roce 2011

Přijde krach?

Specifické podmínky vysokého zadlužení v zahraničních měnách ženou zemi do pasti. Maďarská vláda se snaží zadlužení aktivně snižovat, používá k tomu však bezprecedentních a kontroverzních kroků, které odrazují od pomoci mezinárodní subjekty. Poslední aukce dluhopisů se vyznačují nízkým zájmem a vysokým požadovaným úrokem. Na vyšší náklady je sice země zvyklá z posledních let, ale s aktuálními výnosy nad 10 % není schopna dluh dlouhodobě refinancovat. Je pravděpodobné, že se zhoršující se situací země nakonec s mezinárodními institucemi zahájí jednání o záchraně, ale to může trvat ještě několik měsíců. Času ovšem Maďarsko nemá nazbyt a mix zmíněných faktorů se tak může stát zemi nakonec osudným. Více: Zkrachuje Řecko? A pokud ano, zkrachuje i euro?

Autor článku

Autor je analytikem společnosti X-Trade Brokers Česká republika
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).