Hlavní navigace

Má fiskální problémy pouze Evropa?

12. 9. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Média poslední dobou upírají pozornost k ekonomické krizi v Evropě. Starý kontinent ale není jediný, kde panují fiskální problémy.

Zájmu médií se v poslední době těšila zejména pokračující ekonomická krize v Evropě. Jak prozatím bezvýsledná snaha politické reprezentace, která svolává summit za summitem a snaží se najít taková opatření pro prohloubení měnové unie, jež budou akceptovatelná pro všechny a povedou k hlubší fiskální integraci, tak zejména nedávná akce ECB, která splnila svoje předchozí sliby a představila podmíněný program na nákup vládních dluhopisů. Tento program dává evropským politikům zatím největší šanci rozjet hlubší strukturální reformy a nastavit fiskální pravidla. 

Kromě trvajícího přešlapování FEDu, zda uvolňovat, či neuvolňovat, zůstávalo prozatím dění v USA trochu stranou. S blížícími se listopadovými prezidentskými volbami se ale toto může velmi rychle změnit. Evropa není sama, kdo má ve fiskální oblasti velké problémy. Vzhledem k růstovým vyhlídkám americké ekonomiky a velikosti jejího dluhu, expiraci daňových výhod z éry prezidenta Bushe hrozící tzv. „pádem z fiskálního útesu“, blížícímu se dluhovému stropu a obecné nepopularitě úsporných opatření mezi voliči, bude debata okolo volby příštího amerického prezidenta nanejvýš zajímavá (první kolo je v plánu 3. října). Dominovat jí bude právě fiskální tématika, zahrnující zejména nastavení daňové legislativy, výdaje na obranu a zdravotnictví, s přímým dopadem na ratingové hodnocení země. Na tahu jsou tak nyní nejen politici v Evropě, ale fiskálně bude přihořívat i v USA.

Autor článku

Autor je portfolio manažerem společnosti Conseq Investment Management.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).