Vlákno názorů k článku Lze bojovat proti nepřizpůsobivým občanům? od asdf - že někomu konečně došla trpělivost a začal ty...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 2. 2009 11:54

    asdf (neregistrovaný)
    že někomu konečně došla trpělivost a začal ty peníze z dlužníků konečně dobývat. Protože dluhy se nemusí platit a nikomu ty peníze nechybí jen u Paroubka, který je proto hlavou ĆSSD a Obamovi v USA a podobně bohatých státech, protože těm, když peníze pochybí, tak i dneska se začnou investoři předhánět v tom, kdo jim půjčí na staré dluhy a dělání nových. Ale běžní lidi a normální státy musí dluhy platit. Tenhleten problém má ale ještě i druhou stránku. Jak je možné, že rodina a obecně lidi na podpoře platí stejné nebo i větší peníze za nájem za podstatně horší byt nebo jen jeden pokoj než běžná platící rodina za běžný byt v paneláku? Dávat státní podporu takhle bydlícím lidem je potom prakticky totéž jako dávat ty peníze přímo těm majitelům těch baráků a ubytoven. Stát a města by hodně ušetřila, kdyby podmínkou pro výplatu státní podpory, sociální podpory atd bylo bydlení zásadně jen v městských nebo státních bytech určených pro tyto sociálně slabé, kde by nízká úroveň těch bytů odpovídala i nízkým nákladům na nájemníky v nich a kde by se tedy nájemné mohlo rovnou odpustit a příslušné dávky a podpory na bydlení vybec nevyplácet.
  • 26. 2. 2009 14:41

    anonymní
    Právě proto byla chyba levně rozdat nebo rozprodat byty do soukroma. Obce teď nemají žádné byty k pronájmu a za tržní nájemné není opravdu každý schopen bydlet.
    Různé státní dotace a příspěvky slouží k "obveselení" některých podnikatelů. Pár jich v oblasti bytů znám, a že by nějak z pronájmů bytů tratili, se říci nedá. Samozřejmě, že pokud podnikatel bude mít vozový park pro celou rodinu z Mercedesů, tak "běžné" nájemné nebude stačit na pokyrtí jeho potřeb.
    Celá ekonomika je založena na nesprávném poměru příjmů a výdajů občanů. Nelze dělat finanční perpetum mobile, když občan pobere 10 tisíc mzdy, ale na nájemném, energiích, potravinách atp. musí zaplatit 12 tisíc. Tím mám nyní na mysli "normální" občany, pracující, vydělávající a platící. Chamtivost některých nakonec přispěla ke krizi, kdy občané by rádi utráceli, ale nemají co, protože velkou část svých příjmů musí obětovat ve prospěch pár nenasytných gigantů. Jsou nějaké priority, co se musí poplatit nejdříve, a co člověk může oželet nebo odložit. A pak samozřejmě oželené či odložené obory budou krachovat.
  • 26. 2. 2009 15:51

    anonymní
    Zkuste trochu počítat, budu Váš příspěvek brát nikoliv jako závist, ale jako neznalost problematiky.

    Třeba v Praze nyní stojí panelákový byt 2+1 v okrajové části města kolem cca dva miliony. Některé víc, některé míň, ale ty 2 mega jsou spíš podprůměr.

    Tržní nájemné v těchto bytech kolem 8-11 tisíci (+ služby), dáme nižší průměr, tzn. 9 tisíc. Inkaso v takovém bytě běžně stojí 3-4 tisíce. Trochu jsou i služby, takže dejme tomu 2500 jsou náklady na byt pro majitele. Nebudu škrt a nebudu řešit, že za ty ceny jsou byty často zařízené a tudíž je třeba k nákladům majitele bytu přidat i opotřebení tohoto vybavení.

    Z nájmu 9 tisíc mu tedy zůstane 6500Kč měsíčně, krát dvanáct měsíců rovná se 78000 tisíc Kč za rok příjmu pro majitele.

    Představte si, že ty dvě mega máte v hotovosti a uložíte si je, třeba na Červené konto na 3% úrok. Máte roční zisk 60000Kč. Nemáte s tím žádnou práci, žádné náklady, prostě jen si tam ty peníze necháte a úroky přijdou automaticky.

    S nájemním bytem máte za rok příjmy 18 tisíc navíc, ale řešíte věci jako provize realitkám za klienty, opravy a údržbu v bytě apod.

    Opravdu máte stále pocit, že majitelé bytů chtějí nestydatě nehorázné peníze? Vy, kdybyste disponoval dvěma miliony v hotovosti, tak koupíte byt a budete nabízet nájemní bydlení za 4000 měsíčně (roční zisk cca 18 tisíc) nebo si je dáte na to Červené konto a máte z toho ročně 60 tisíc?
  • 26. 2. 2009 18:53

    asdf (neregistrovaný)
    S tím propočtem bytu v Praze souhlasím. Já ale píšu o bytech pro sociálně slabé na dávkách. I pro tyto lidi není zatím jiná alternativa než platit za nějaký byt 5 - 10 tisíc, jinak se ocitnou na ulici. Tržní nájem za metr čtvereční v Praze má být okolo 100 kč. Pro tyto lidi chybí nouzové nebo startovací byty či jak by se to mělo nazývat. Podle mého názoru člověk nebo rodina, co je na sociálních dávkách, nemá co platit za bydlení 5 - 10 tisíc. Lidi na sociálních dávkách by měli mít jen opravdu nejnutnější bydlení, v jednom pokoji na 15 - 20 metrech, aby za bydlení nedali více (stát nedal na dávkách více) než 1000 - 2000 měsíčně. Stát nebo město by měli být podle mně takovým lidem takové bydlení umožnit umožněním a podporou výstavby takových malometrážních bytů.
  • 26. 2. 2009 20:30

    anonymní
    S nuzným bydlením pro sociální případy naprosto souhlasím. Já jsem jen oponoval tomuto odstavci:
    Různé státní dotace a příspěvky slouží k "obveselení" některých podnikatelů. Pár jich v oblasti bytů znám, a že by nějak z pronájmů bytů tratili, se říci nedá. Samozřejmě, že pokud podnikatel bude mít vozový park pro celou rodinu z Mercedesů, tak "běžné" nájemné nebude stačit na pokyrtí jeho potřeb.

    Protože pokud se shodneme, že zisk z toho bytu ve výši 6500Kč na měsíc je přiměřený a nikoliv vyžírkovský, pak je problém státu/obcí, že nemají zmíněné sociální byty a raději přispívají dávkami na tržní bydlení. Stejně jako sociálním případům neprodáte chleba za 1/3 jen proto, že jsou chudáci, nemůžeme chtít po majitelech bytů, aby na sociální případy sami dopláceli formou ušlého zisku. Samozřejmě, zámožný člověk je vždycky dobrý terč, takže namísto kritiky radnice se dozvíme, že vyžírkové se obveselují státními dávkami a můžou být rádi, že netratí.
  • 26. 2. 2009 20:42

    web (neregistrovaný)
    No jo, to je ale hodně zjednodušené, na sociálních dávkách nejsou jen rodiny nepřizpůsobivých, příspěvek na bydlení dostávají i lidé, kteří pracují za málo peněz, lidé v invalidních důchodech, někteří jsou na dávkách jen dočasně, ... Nelze po všech chtít, aby se stěhovali, stejně není kam a pětičlenná rodina nemůže bydlet na 20 metrech.
  • 26. 2. 2009 21:30

    anonymní
    "Nelze po všech chtít, aby se stěhovali, stejně není kam a pětičlenná rodina nemůže bydlet na 20 metrech."

    A jak to chcete řešit? Kdybych měl pětilitrový Mercedes a nemohl ho uživit, taky mi budete přispívat na benzín, protože "abych změnil auto po mně přeci nemůžete chtít"?
    Když jsem sociální případ (a je jedno, zda nemakačenko nebo jen neschopnej se uživit nebo jsem měl smůlu a jsem po úrazu a nezajistil jsem se proti takové smůle), tak pak musím být rád, že je společnost natolik sociální, že mě nenechá umřít hlady či na nemoce a ne si diktovat, kde a jak budu bydlet.
  • 26. 2. 2009 22:41

    web (neregistrovaný)
    A proč bych to měl řešit? Sociální byty nejsou a jejich výstavba by stála stovky miliard, i kdyby šlo jen o garsonky. Nějaké se postaví, ale nikdy jich nebude dost na to, aby do nich mohli jít bydlet všichni sociálně slabší.
    V civilizované společnosti je nepřijatelné nahnat rodinu do klece nebo invalidu někam za město na kopec, i když v této společnosti bych se takovému přístupu nedivil, tady takového nechají klidně i hlady umřít.
  • 26. 2. 2009 22:51

    anonymní
    A on vám snad někdo brání v tom, abyste sám, civilizovaně platil těm invalidům nebo rodině byt 3+1 a třeba i v centru z vlastního? Kolik rodin takto podporujete?

    Já to vidím jasně, jak jsem psal - takové samozřejmě nenechat umřít, ale zároveň neplatit jim nadstandard. A jako sociální bydlení holobyt stačí.
  • 27. 2. 2009 0:21

    web (neregistrovaný)
    Povinně odvádíme státu daně a sociální, aby měl finance na řešení takovýchto problémů, a ne abychom to z toho, co nám zbude, řešili za něj.
  • 27. 2. 2009 9:27

    anonymní
    Dobře, ale pokud považujete sociální holobytové bydlení pro sociální případy za "nehodné civilizované společnosti", pak jsem jen konstatoval, že máte ve vlastních rukou možnost to řešit. Například tak, že prosadíte luxusní bydlení v atraktivních lokalitách (sám jste psal, jak je nelidské nechat sociální případy bydlet za městem) a nebo že v rámci svých finančních možností tyto, dle vás "civilizované standardy", zajistíte sám.

    Pokud to nijak neřešíte a spoléháte na to, že odvádíte daně a sociální, tak jste jen tlachal, který má plnou pusu řečí, ale skutek utek.
  • 28. 2. 2009 13:40

    asdf (neregistrovaný)
    Jaké bydlení je tedy v civilizované společnosti a za naše peníze přijatelné pro vyžírku a jeho rodinu, který žije a nejspíš až do smrti bude žít na sociálních dávkách, který neplatí dluhy, který se ožírá a dělá každý večer bugr, takže sousedi, co pracují, se ani nemohou vyspat? Jaké bydlení je v civilizované společnosti a za naše peníze přijatelné pro nešťastníka a jeho rodinu, který z různých důvodů pravděpodobně žádnou práci nejméně několik dalších let nesežene, který tak tak platí z dávek všechny platby, co má platit a který se i s děckami musí živit bramborami, levnými špekáčky a cibulí, protože na nic jiného mu nezbude?
  • 27. 2. 2009 8:42

    V (neregistrovaný)
    Když má podnikatel 5ti litrového Mercedesa, a nemůže ho uživit, tak zdraží.
    Zatím jsem se nesetkal s tím, že by nějaký podnikatel šel v případě auta "dolů". Převedeno do realitní mluvy, když nájemník nemá na větší byt, musí na něj dostat příspěvek, odmítne-li mu zaměstnavatel přidat.
  • 27. 2. 2009 9:20

    anonymní
    S čím jste se setkal nebo je celkem jedno. Kdo mu ten příspěvek bude dávat, proč a hlavně z čeho?
  • 1. 3. 2009 9:47

    bez přezdívky
    A koľko tých podnikateľov poznáš? 5, 10? Možno sto? To je jedna desaťtisícina zo všetkých. Drivá väčšina podnikateľov sa v 5 litrovom mercedese v živote neviezla a ani voziť nebude.

    A hlavne, rozdiel medzi podnikateľom a nájomníkom je ten, že podnikateľovi dávajú ľudia peniaze dobrovoľne za služby, ktoré poskytuje. Kdežto ty chceš, aby sme sa my všetci nedobrovoľne z daní skladali niekomu na byt. Však keď chceš, tak mu to plať.
  • 2. 3. 2009 9:19

    anonymní
    Ony jsou ještě luxusnější vozy než Mercedes.
    Jestli u vás na Slovači jezdí podnikavci v Žigulících, za to nikdo nemůže. Ale spousta podnikatelů v ČR opravdu jezdí zbytečně luxusními auty nevhodnými k podnikání.
    PS: Mercedesy jsou i kamiony nebo dodávky ...
  • 3. 3. 2009 8:47

    anonymní
    "zbytočne luxusné auto nevhodné k podnikaniu" = pokud třeba řemeslník si koupí do podnikání auto za milion, které ovšem používá pro soukromé účely a v práci jezdí žigulíkem. Nebo pokud si koupí osobák s přívěsem místo dodávky. Dodávkou se dost blbě jezdí večer na koncert, vlek se hravě odpojí od firemního osobáčku, který navíc nemusí být nijak označen, že je to služební či firemní.
  • 29. 8. 2009 10:07

    bez přezdívky
    Heh, tak to so žigulíkom je nereálne a to druhé nie je nič iné než znižovanie nákladov - to je to, na čo sa v štátom regulovanom systéme neľadí.
  • 3. 3. 2009 8:38

    Jarmila (neregistrovaný)
    Naivo. Staň se podnikatelem a můžeš zdražovat do alelujá. Že to nejde? No, nejde, a přesto tu žvástáš pitomosti. zdražit můžeš, ale jen po hranici, do které bude tvoje zboží prodejné. Pak už ani o fous. Takže zdražit můžeš po hranici, jakou ti dovolí konkurence. A ta je zatraceně veliká.
  • 28. 2. 2009 13:43

    asdf (neregistrovaný)
    Jako studenti jsme bydleli na kolejích na pokoji zhruba 3x4 metry rok ve třech a žádný problém nebyl. Nevidím důvod, proč by 5členná rodina dlouhodobě bez příjmu a na dávkách nemohla bydlet na 20 metrech čtverečních, pokud to nejsou úplně malá děcka. Ostatně ještě do 50 let minulého století v takových malých bytech bydleli lidé běžně.
  • 28. 2. 2009 20:02

    Martin (neregistrovaný)
    Bydleli na kolejích? Ráno jste vypadli do školy, po škole jste se šli někam ožrat, na víkend jste jeli k rodičům, takže jste na té koleji akorát přespávali přes týden. To je fakt trochu rozdíl od bydlení normální rodiny.
  • 1. 3. 2009 0:03

    anonymní
    Možná jste si na učňáku dělali o VŠ podobné představy, ale jsou dost mimo. Přesto je zajímavé, jak jste předchozímu diskutéru přisvědčil, že má naprostou pravdu a dokonce jste naznačil, že sociální rodině by stačil prostor menší než 3x4m.

    1. Na VŠ člověk ráno vypadne a po škole přijde, stejně jako sociálové. Děti jim chodí do školy a oni sami hledají práci, popřípadě chlastají někde v hospodě = nic moc rozdíl.
    2. Na VŠ se člověk musel připravovat, což je podstatně náročnější činnost než třeba koukání na TV a chlastání u toho. Závěr - pro sociály je i bydlení velikosti koleje přepych.
    3. Pokud mě paměť neklame, tmavší sociální případy jezdí k příbuzným nejen na víkend. Závěr - pro sociály je i bydlení velikosti koleje přepych.

    Přesto bych narozdíl od vás nebyl takový nelida a sociálům buňku s 20m čtverečními klidně dopřál.
  • 27. 2. 2009 10:30

    anonymní
    Zkuste trochu počítat i Vy.

    Vycházíte z ceny bytu okolo 2 milionů. Z čeho se ony 2 miliony vzaly? O víně je známé, že stářím získává na ceně. Ale proč také králíkárny nevhodné dle p. Havla k bydlení? Nevím, jakou měly byty skutečnou či účetní hodnotu po převratu, ale kromě těch posledně postavených už byly letité, a tudíž žádnou hodnotu už ani mít neměly. A kolik se počítala životnost paneláků? 30 let?

    Tzn., že dnešní cena je předražená, uměle nafouknutá. Vycházejme z hodnoty 100 tisíc/byt (myslím si, že těch 100 tisíc se může týkat maximálně těch posledně postavených, u těch z dřívějška by cena mohla být okolo 50 tisíc). I pokud se do bytu dala plastová okna, rozvody a zateplení v hodnotě několika tisíc na byt, stále je do to těch 2 milionů daleko.

    Aby to ještě více zakřičelo, použiji srovnání s výkřikem techniky z Mladé Boleslavi. 120ky před Favoritem stály okolo 60 tisíc. Vyměním plechařinu, pryžové hadičky a budu chtít za ní dnes 1,2 milionu. Bude to v pořádku?

    Co znám lidi pronajímající levně koupené byty, tak jich mají většinou více, a další, když je příležitost, dále skupují. Jestliže majitel bere 9 tisíc za nájem, tak je to pro něho příjem. Nájemník si platí inkaso většinou ze svého. Rovněž s nějakým vrážením do údržby do ze strany majitele nebude nijak slavné. Pokud si spočítáte např. u 3 bytů za rok, máte to 324 tisíc a majitel nemusí pomalu chodit do práce. Při jednom bytu je to milé přilepšení k výplatě, téměř bez jakékoliv dřiny.

    Pokud jste ty dva mega měl uloženy, získal jste úroky a ty dva mega k tomu. Pokud jste však měl byt, tak na ty dva mega jste se dostal (kromě zisku z nájemného) z párset tisícovek, za které jste ten byt získal původně. V tom je ten největší finanční přínos. Bezpracný zisk jen díky uměle navyšovaným cenám bydlení.

    Vžijte se i do druhé strany: pobíráte mzdu 13 tisíc čistého, za holý nájem zaplatíte těch vašich 9 tisíc, k tomu inkaso, jídlo, ošacení, pojistky, penzijní připojištění, školu, zdraví atd. Vidíte ten nesoulad mezi příjmy a výdaji občanů? Schválně počítám s nižším než průměrným příjmem /který je navíc vždy všude uváděn v hrubém, kdežto občan platí vše v čistém/, protože bydlení v panelácích by mělo být hlavně pro nižší příjmové skupiny obyvatel, pro ty by měl být nájem v paneláku bezproblémový. A jak všichni vidíme, tak není!


    Jak vyplývá z posledních informací realitního trhu, právě nájmy jsou nyní v kurzu, rostou, protože většina lidí se v době krize bojí jít do hypotéky, nebo i kdyby chtěli, tak nejsou schopni splnit kritéria bank pro získání hypotéky. Na druhou stranu, co sleduji bydlení na různých internetových portálech, tak ceny o mnoho dolů nešly, na rozdíl od různých informací v médiích. Šly dolů ty nejobyčenější, s umakartovým jádrem, a pak ty nově postavené, předražené. Ono mít nový byt 3+1 nebo KK o výměře jen 50 - 60 m2 je docela síla, tak prťavé se nestavěly snad ani za komunistů. A chtít za m2 50 tisíc je taky nehoráznost.

    Doba, kdy majitel 1 bytu bude žít jen z jeho pronájmu, je asi ještě dost daleko.
  • 27. 2. 2009 10:49

    anonymní
    Já jsem jasně psal, abyste si představil, že DNES máte dvě mega. Ty dvě mega vám v bance vynesou kolem 60 tisíc za rok. Ty samé peníze investované do bytu vám vynesou +- to samé. Je jedno, zda je byt předražený či není. Pokud nechcete bydlet v nájemním bytě, tak si kupte svůj, nepředražený.

    Dále jste evidentně mimo. Pokud je nájemné za byt 2+1 v Praze 9000 + cca 2000 poplatky, tak je zcela evidentní, že z toho majitel 9000 nemá, protože samotné inkaso za takový byt je 3-4500 (dle lokality a hlavně příspěvků do fondu oprav).

    Mrzí mě, že z vás takovým způsobem mluví závist. Jestli má někdo pět bytů a vydělávají mu na to, aby nemusel chodit do práce, je to snad jeho věc. Pokud mu to závidíte, vemte si svých 10 mega, nakupte pět bytů a můžete dělat to samé.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).