Omyl, bankovní instituce na okraj krachu nedovedla neviditelná ruka trhu, ale právě státní zásahy. Na začátku byla idea, že "každý má právo na vlastní bydlení" a stát tak začal tlačit na banky, aby poskytovaly hypotéky i lidem, kteří by je za normálních okolností nedostali "tzv. subprime". Šlo o klienty, kteří již měli v minulosti problémy se splácením, nebo měli nedostatečné příjmy.
Chtěla li komerční banka získat od FEDu (obdoba centrálních bank v Evropě) levné peníze, musela část získaných peněz půjčit právě subprime klientům. Tento podíl byl neustále zvyšován, stejně jako byla snižována hranice, od kdy se klienti do subprime skupiny počítali.
Výsledek byl raketový růst nemovitostí a později nesplácených půjček. V důsledku toho vzrostl i počet nucených prodejů a ceny nemovitosti spadly tak hluboko, že nepokryly ani dlužné půjčky což bankám s vysokým podílem takovýchto půjček zlomilo vaz (a následně i fondům, které tyto půjčky nakupovaly). Pak už padaly další instituce jak domečky z karet.
No, řekl bych, že tím hlavním státním zásahem bylo nastavení pravidel, do čeho můžou banky, penzijní fondy, atd. investovat - jen do investic s vysokým ratingem. A protože množství dobrých investic s jejich kvalitou klesá, neměly tyto instituce do čeho investovat. Tak se řeklo, že hypotéky jsou dobrá investice, zabalily se, sekurizovaly se, atd. jen aby ten výsledný produkt dostal dobrý rating a ty regulované instituce do něj mohly investovat. To vedlo k vzniku složitých a neprůhledných investičních nástrojů, které se posléze složily jak domeček z karet. A americká vláda tomu chce do budoucna zabránit ještě přísnější regulací, která díky naprosto stejné logice povede k mnohem většímu krachu (až se regulované instituce naučí regulaci obcházet nějakým ještě složitějším a neprůhlednějším systémem).
Naprosto s Vám souhlasím, dnes se o Číně moc nemluví a když tak většinou se pomlouvá, ale čumí na ni celý svět a hlavně Američani (kteří jsou u Číny zadluženi) s otevřenou pusou. Nesaháme jim ani pod kotníky. a na keci, které v r. 1992 p. Klaus přednášel v televizi, že ne za 5 ale za 10 let se budeme mít, tak se podívejte kde jsme na 20 let - ne od 5 k 0 ale mi už jsme na -5.