Na jedné straně se otevřela svoboda projevu a cestování jednotlivce, na druhé straně došlo k hospodářské anarchii a rozvratu. Podniky byly rozdány, rozprodány a vykradeny a získané peníze prožrány. Stát byl zadlužen. Se svobodou přišla nejistota zaměstnání, ztráta sociálních jistot, anarchie a nedostaek peněz ve zdravotnictví i školství. Politický útisk nahradil útisk ekonomický. Narůstá užívaní drog, pouliční kriminalita, roste počet rodin pod hranicí bídy. Státu schází cca 200 miliard, které odcházejí zahraničním vlastníkům. Stát nehledá jiné zdroje příjmů než zvyšováním daní a poplatků. V posledních letech se zhoršuje sociální situace a roste nespokojenost občanů. Blíží se doba sociálních střetů.
Popiste prosim hranici bidy a napiste kolik rodin pod touto hranici bylo v roce 1990, 2000 a nyni at vidime ten trend. Zaroven prosim uvedte odkazy na relevantni zdroje odkud jste cerpal. Dle meho nazoru zde vydavate za pravdu neco co pravda byt nemusi. Hranice bidy dle MMF je 2USD/den pod touto hranici v CR nemuze byt nikdo, jelikoz zivotni minimum (davka na kterou ma narok kazdy kdo nema vice) je vice nez 60USD.
Bohužel, ono existuje mnoho definicí chudob, a u nás se používá ta nejnesmyslnější, t.j. příjem nižší než nějaké procento průměru - což de fakto není míra chudoby, ale míra nivelity příjmů. A protože ač se všem daří lépe, některým se daří více lépe než jiným, podle této nesmyslné definice počet chudých roste.
Ale ona i ta definice podle MMF je nesmyslná. Dva dolary na den jsou dost pro domorodce v tropech, který nemusí topit, bydlí v chatrči z palmového listí a pro jídlo si skočí za humna do pralesa, ale pro našince, který potřebuje bytelnější bydlení, v zimě topit a žádný prales v dosahu nemá, to moc není.
A jen tak mimochodem, jak byste přepočítával ty dva dolary na den na koruny pro rok 1990, oficiálním kurzem 10 USD/Kčs, nebo černým kurzem 50 USD/Kčs? Pokud tím druhým, tak u nás byla chudá většína obyvatel (většina neměla více než 3000 čistého).
Jak spravne pisete, pocet chudych podle Vami uvedene definice roste, to ale poroste vzdy pokud bude rust prumerna mzda - to je bohuzel vlastnost a ne vypovydajici udaj. Takze chapu - mate definici podle ktere je stale vice lidi pod hranici chudoby i kdyz se maji lepe. OK netreba dale resit.
Ale to není moje definice, to je definice bohužel používaná v EU. Snad jsem dostatečně zdůratnil její nesmyslnost.
Na druhou stranu ani ta definice MMF moc smysluplná není, na což jsem snad také poukázal. Jediná smysluplná definice by mohla vycházet ze skutečných místních potřeb pro základní přežití, ale na tom by se zase ti politici nedohodli, takže to je také nesmysl.
Řekl bych, že to není díky podhodnocené měně, ale díky nízké ceně práce, která vyplývá z výše uvedeného (pokud někdo k životu moc nepotřebuje, může dělat skoro zadarmo).
To mi připomíná, jak jsem kdysi četl článek o nemožnosti ekonomického růstu některých oblastí Indonesie. Protože tam člověk v pralese pokácí ságovou palmu, za dva týdny si nadělá zásobu jídla na celý rok, a zbylých 50 týdnů se šťourá v nose. Když chce něco na přilepšenou, jde na pár dní do města na brigádu a tam si nekvalifikovanou prací za zanedbatelnou mzdu vydělá na cokoliv (uvědomte si, že s bydlením a jídlem žádné náklady nemá a času má habaděj).