Omyl, bankovní instituce na okraj krachu nedovedla neviditelná ruka trhu, ale právě státní zásahy. Na začátku byla idea, že "každý má právo na vlastní bydlení" a stát tak začal tlačit na banky, aby poskytovaly hypotéky i lidem, kteří by je za normálních okolností nedostali "tzv. subprime". Šlo o klienty, kteří již měli v minulosti problémy se splácením, nebo měli nedostatečné příjmy.
Chtěla li komerční banka získat od FEDu (obdoba centrálních bank v Evropě) levné peníze, musela část získaných peněz půjčit právě subprime klientům. Tento podíl byl neustále zvyšován, stejně jako byla snižována hranice, od kdy se klienti do subprime skupiny počítali.
Výsledek byl raketový růst nemovitostí a později nesplácených půjček. V důsledku toho vzrostl i počet nucených prodejů a ceny nemovitosti spadly tak hluboko, že nepokryly ani dlužné půjčky což bankám s vysokým podílem takovýchto půjček zlomilo vaz (a následně i fondům, které tyto půjčky nakupovaly). Pak už padaly další instituce jak domečky z karet.
No, řekl bych, že tím hlavním státním zásahem bylo nastavení pravidel, do čeho můžou banky, penzijní fondy, atd. investovat - jen do investic s vysokým ratingem. A protože množství dobrých investic s jejich kvalitou klesá, neměly tyto instituce do čeho investovat. Tak se řeklo, že hypotéky jsou dobrá investice, zabalily se, sekurizovaly se, atd. jen aby ten výsledný produkt dostal dobrý rating a ty regulované instituce do něj mohly investovat. To vedlo k vzniku složitých a neprůhledných investičních nástrojů, které se posléze složily jak domeček z karet. A americká vláda tomu chce do budoucna zabránit ještě přísnější regulací, která díky naprosto stejné logice povede k mnohem většímu krachu (až se regulované instituce naučí regulaci obcházet nějakým ještě složitějším a neprůhlednějším systémem).
Naprosto s Vám souhlasím, dnes se o Číně moc nemluví a když tak většinou se pomlouvá, ale čumí na ni celý svět a hlavně Američani (kteří jsou u Číny zadluženi) s otevřenou pusou. Nesaháme jim ani pod kotníky. a na keci, které v r. 1992 p. Klaus přednášel v televizi, že ne za 5 ale za 10 let se budeme mít, tak se podívejte kde jsme na 20 let - ne od 5 k 0 ale mi už jsme na -5.
Nikoliv, to je pouze ukázka demagogie v článku. Vše bylo za bolševiků negativní - když se k tomu postavím takhle, tak dneska je to ještě horší. Rozkrádání, o jakém se za komunismu ani nesnilo (a tenkrát za to alespoň někoho tu a tam zavřeli), obchody sice plné, ale nekvalitních sraček, na povodně zavedeme zvláštní daň, ale na pietschoviny typu Openkrad a IZIP máme peněz dost (o hračkách pro vojáčky ani nemluvě)...
Hezký námět na článek, ne?
nikde nepíšu že ti vlezdoprdelkové nebyli zároveň manuelně zruční, technicky na úrovni a vzdělaní.... je třeba dodat, že s touto skupinou kvalifikovaných montérů povětšinou jezdil i jeden zcela neschopný ryzí zažraný komunista, který měl na starost "dozor" a monitorování chování těch ostatních, aby strana věděla, takovej se měl za komančů dobře, takže se mu samozřejmě změna režimu nehodila a nyní zde nostalgicky vzpomíná na staré dobré časy a prudí na diskuzích - naštěstí už nic jiného nemůže
ještě chtělo napsat, co se od té doby změnilo. Pravda, mnohé tehdejší mínusy již dnes mínusy nejsou, ale staly se z nich plusy. Mám však pocit, že mnohonásobně narostlo množství nových mínusů, o kterých si naši rodičové mohli nechat jen zdát. jen té pakáže, která na území státu v dnešní době operuje! Pravda je taková, že druhá zámek na dveře bytu jsem si pořídil až po roce 1989, zejména pak po Havlově amnestii se yylepšení zabezpečení stalo naprostou nutností.
Kráva uvázaná posledních 40let u žlabu, náhle vypuštěná na svobodnou pastvu chcípne hlady, nebo se zblázní při pohledu na modrou oblohu.
Nejdůležitější vliv má ale bouřlivý rozvoj technologií - internet, mobily atd.
Volné šíření téměř všech informací. Málo lidí si je umí správně přečíst a pochopit, hlavně ti co pamatují komouše - takoví si často myslí že co je novinářem napsáno je svaté :)
Já jsem také "Kráva uvázaná posledních 40let u žlabu", jak píše pan "bourač". Obloha je pro mne přád stejně modrá, už 63 let. Teprve teď ale můžu říci, že je mnohem čistší a mnohem líp se mi tu dýchá. Nikdo mi ale nevrátí 20 nejlepších let mého života, která jsem musel strávit budováním socialismu, který je teď stejně definitivně v prdeli. Dnes nechcípám hlady a necítím se "náhle vypuštěný", protože jsem tu změnu čekal. To byla otázka času. Škoda jen, že názory pana "bourače" a jemu podobných nejsou v listinné podobě formátu Rudého Práva. To jsem si také někdy kupoval. Ten deník byl velkého formátu a mně se výborně hodil buď na podpálku do kamen, nebo na WC když nešel sehnat toaletní papír.
Mno zlodesjak luza tady je do znacne miry diky Husakovy, kteri ji sem ze Slovenska ve velkem lakal, btw. taky proto vetsinou mluvi slovensky. Ale te se da docela branit, tim ze mate zabespeceny auto a dum lepe nez soused.
-
Ale je jasne ze za komunismu tady luza nebyla, protoze kazdy musel ze zakona pracovat a mit prijem na zivobyti a pokud ho nemel, tak sel do lochu za prizivnictvi.
--
P.S.: Nicmene mi neprijde ze by zlodejina luzy byla nejak drasticka a problematicka. Horsi je zlodejina dnesni slechty.
Do zmeny se soudruhum samozrejme nechtelo, nicmene upadek zde byl citit jiz davno pred tim. Nemyslim ten politicky, ale hospodarsky. RVHP mela velke problemy s financovani zakazek jiz nekolik let pred sametem ale i to se soudruhum darilo pomerne dobre tajit. Ono bylo pekne vyrabet tramvaje pro bulharske soudruhy, jenze nebylo cim zaplatit a za co nakoupit material. Od cca roku 1987 uz vetsina zakazek pro RVHP byla na dluh.
Me jenom ve zprávách zaujaly dvě věci. Za prvé, a to je smutné, že Prahou už zase šly průvody studentů demonstrujících proti školnému, zápisnému a dalším hezkým věcem, co jim vycinkali jejich rodiče a druhá, ještě smutnější, že byly dneska narvané obchoďáky a lidi nakupovali bez ohledu na to, co je za den. Nějaká duchovní vzpomínka, pieta, ohlédnutí...na to sere pes. Já jsem za totáče žil a byl jsem docela v pohodě. Vědel jsem, kde nastoupím po škole, vědel jsem, kolik bude stát mlíko v Bratislavě, věděl jsem, že tam dojedu v pohodě vlakem a věděl jsem, že mi sice skromnej, ale jistej důchod bude stačit i na to podělaný bydlení. Nic z toho už nemám. Mám se lépe? Sám nevím....
Mno moji rodice taky vedeli kde budou pracovat. Ale to byly pozice, kde pracovat nechteli. Taky kazdy mlady muz vedel ze dva roky zivota stravi opickovanimna vojne. Ale uz ste nevedel co se stane a do ktereho lagru vas zavrou, kdyz vase hovno nebude vysrano podle stranicke sablony.
Srovnávat minulost se současností to nám jde. Když si sednu do plechovek co jezdily na západě v době budování socialismu u nás, je mi líto, že se k nám nedováželi, to bychom si našich škodovek jinak vážili. Od dob socialismmu s mnoho zlepšilo, vždyť taky uteklo 20 let, ale taky zhoršilo. Dřív jsem stál frontu na banány v zelenině, dneska stojím frontu na zlevněné rohlíky v supermarketu. Dřív jsem nemohl jet k moři protože mne tam nepustili, dneska nemůžu jet k moři protože na to nemám. Dřív jsem neměl dovozové jeansy, dneska se bojím po setmění vyjít na ulici. Největší klady současnosti vydím v tom, že si můžu koupit kokain a nikdo se nad tím nepozastaví, nikdo mne nenutí chodit makat a když něco ukradnu tak každej chápe, že z něčeho žít musím. Největší nedostatek socializmu byl ten, že nebyly mobily, varný konvice a videa.
Když si děláte srandu z Miloušových výlevů tak by neškodilo třeba zopakovat některé výlevy Václava Havla. Např. "Již nikdy nevstoupíme do žádného paktu" nebo perla mezi perlami " Budou vás strašit nezaměstnaností, nevěřte jim." Nebo zase budete vykládat dějiny selektivně, jak jsem to zažil já?????
Kdysi nás Hitler obsadil a Češi byli rádi za osvobození - třeba i Ruskem .
Po válce všechno znova opravit a opět jsme byli rádi třeba i za panelák ,
( na tehdejší dobu i s teplou vodou a topením ) . Práci jsme měli a pochlebovat někomu jinému nebylo třeba . Tak teď si jeďte kam chcete , když na to budete mít ... kolik-že lidí nemá práci ? ... a kolik lidí nemá ani kde bydlet ?
Teď už vám nepomůžou klíče ani další zvonění - popřemýšlejte trochu o skutečné historii . Tedy o tom , co lidé skutečně prožívali .
Na jedné straně se otevřela svoboda projevu a cestování jednotlivce, na druhé straně došlo k hospodářské anarchii a rozvratu. Podniky byly rozdány, rozprodány a vykradeny a získané peníze prožrány. Stát byl zadlužen. Se svobodou přišla nejistota zaměstnání, ztráta sociálních jistot, anarchie a nedostaek peněz ve zdravotnictví i školství. Politický útisk nahradil útisk ekonomický. Narůstá užívaní drog, pouliční kriminalita, roste počet rodin pod hranicí bídy. Státu schází cca 200 miliard, které odcházejí zahraničním vlastníkům. Stát nehledá jiné zdroje příjmů než zvyšováním daní a poplatků. V posledních letech se zhoršuje sociální situace a roste nespokojenost občanů. Blíží se doba sociálních střetů.
Popiste prosim hranici bidy a napiste kolik rodin pod touto hranici bylo v roce 1990, 2000 a nyni at vidime ten trend. Zaroven prosim uvedte odkazy na relevantni zdroje odkud jste cerpal. Dle meho nazoru zde vydavate za pravdu neco co pravda byt nemusi. Hranice bidy dle MMF je 2USD/den pod touto hranici v CR nemuze byt nikdo, jelikoz zivotni minimum (davka na kterou ma narok kazdy kdo nema vice) je vice nez 60USD.
Bohužel, ono existuje mnoho definicí chudob, a u nás se používá ta nejnesmyslnější, t.j. příjem nižší než nějaké procento průměru - což de fakto není míra chudoby, ale míra nivelity příjmů. A protože ač se všem daří lépe, některým se daří více lépe než jiným, podle této nesmyslné definice počet chudých roste.
Ale ona i ta definice podle MMF je nesmyslná. Dva dolary na den jsou dost pro domorodce v tropech, který nemusí topit, bydlí v chatrči z palmového listí a pro jídlo si skočí za humna do pralesa, ale pro našince, který potřebuje bytelnější bydlení, v zimě topit a žádný prales v dosahu nemá, to moc není.
A jen tak mimochodem, jak byste přepočítával ty dva dolary na den na koruny pro rok 1990, oficiálním kurzem 10 USD/Kčs, nebo černým kurzem 50 USD/Kčs? Pokud tím druhým, tak u nás byla chudá většína obyvatel (většina neměla více než 3000 čistého).
Jak spravne pisete, pocet chudych podle Vami uvedene definice roste, to ale poroste vzdy pokud bude rust prumerna mzda - to je bohuzel vlastnost a ne vypovydajici udaj. Takze chapu - mate definici podle ktere je stale vice lidi pod hranici chudoby i kdyz se maji lepe. OK netreba dale resit.
Ale to není moje definice, to je definice bohužel používaná v EU. Snad jsem dostatečně zdůratnil její nesmyslnost.
Na druhou stranu ani ta definice MMF moc smysluplná není, na což jsem snad také poukázal. Jediná smysluplná definice by mohla vycházet ze skutečných místních potřeb pro základní přežití, ale na tom by se zase ti politici nedohodli, takže to je také nesmysl.
Řekl bych, že to není díky podhodnocené měně, ale díky nízké ceně práce, která vyplývá z výše uvedeného (pokud někdo k životu moc nepotřebuje, může dělat skoro zadarmo).
To mi připomíná, jak jsem kdysi četl článek o nemožnosti ekonomického růstu některých oblastí Indonesie. Protože tam člověk v pralese pokácí ságovou palmu, za dva týdny si nadělá zásobu jídla na celý rok, a zbylých 50 týdnů se šťourá v nose. Když chce něco na přilepšenou, jde na pár dní do města na brigádu a tam si nekvalifikovanou prací za zanedbatelnou mzdu vydělá na cokoliv (uvědomte si, že s bydlením a jídlem žádné náklady nemá a času má habaděj).