Rozhodně závidím lidem, kteří si mohou dovolit privátní banku. Teda aspoň tak soudím podle výborného servisu, který jsem zažil s J&T když jsem si tam zařizoval termínovaný vklad (na ten člověk nemusí být boháčem).
Zatímco ve Spořce si připadám jako v závodní jídelně, J&T má fakt „class“.
A teď si položte otázku jestli jsou vaše peníze nad rámec pojištění vkladů bezpečnější v obyčené ČS s miliardovými zisky, nebo snobské J&T s pochybnými kauzami na krku a ne zrovna ideální vlastnickou strukturou.
J&T je u mě osobně momentálně v kategorii rizikových investic a nad rámec pojištění vkladů bych si tam netroufl mít ani korunu. Jestli mi až domů přijede nechat podepsat smlouvu úslužný gentleman v nablýskaném Mercedesu a značkovém obleku není v tomhle směru nijak relevantní.
Jen jsem chtěl poukázat na to, že schopnost banky dostát svým závazkům je u těchto dvou ústavů podle mého názoru v naprosto jiné třídě. Zatímco ČS nemá v tomhle směru mj. i díky nepopulární poplatkové politice sebemenší problém, J&T bych viděl méně důvěryhodnou než leckterou družstevní záložnu.
Konec konců i ten, klienty preferovaný, nejvyšší nabízený úrok může mít jistou negativní vypovídací hodnotu. Čím vyšší úrok banka nabízí, tím spíš vklady potřebuje. A je potřeba si položit otázku na co. Že se J&T najednou pustila do obchodování s retailem a nabízí mu vysoký úrok mi nepřišel být úplně dobrý signál o jejím stavu. Ale třeba se pletu a jde naopak o první impuls k jejímu dalšímu rozvoji.
Taková mBank taky při vstupu lákala nové klienty na vysoký úrok a dnes, po skončení hlavního náboru klientů, je s bídou v průměru. A stále ve ztrátě. AXA dělá v tuhle chvíli totéž, i když trochu propracovaněji (požadavek na průměrný zůstatek). Jestli jde ze strany J&T také o náborovou kampaň v rámci zavádění nových služeb, nebo zoufalý pokus získat prostředky z jiných než mezibankovních zdrojů, těžko v tuto chvíli posoudit. Být na pozoru je ale naprosto na místě.