Hlavní navigace

Levnější i dražší listopad

9. 12. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Listopad byl v očích spotřebitelů levnější i dražší. V porovnání s říjnem ceny klesaly o dvě desetiny procenta.

Levnější i dražší listopad

Listopad byl v očích spotřebitelů levnější i dražší. V porovnání s říjnem ceny klesaly o dvě desetiny procenta. Pokud by lidé srovnali ceny s minulým rokem, tak ceny mírně vzrostly, o 0,6 %. To je ale přesto pomaleji, než tomu bylo o měsíc dřív, kdy ceny rostly o 0,7 %. Inflace je tak celkově velmi mírná. Zatímco mzdy rostou, ceny se příliš nemění. Spotřebitelé tak mají větší prostor pro svou spotřebu.

skoleni_27_5

Největší podíl na meziroční inflaci měly ceny potravin, jako vždy v posledních měsících. Ceny potravin rostly o 1,5 % a podílely se z poloviny na celkové inflaci. Stále rostly ceny mléčných výrobků nebo masa.

Zatímco u zboží, kde spotřebitelé mohou aspoň částečně ovlivnit, kolik budou nakupovat ceny mírně rostou, u zboží a služeb, kde nemají možnost ovlivnit množství, ceny průměrně klesají. Jde o nájemné nebo ceny za energie. V této oblasti klesají ceny o 0,7 % meziročně. Pokles by měl ještě pokračovat v prosinci. V lednu už by měla inflace zůstat těsně okolo nuly. Dojde k výraznému poklesu srovnávací základny vlivem loňského zlevnění a tím se inflace vyrovná. Prozatím nejsou ohlášené žádné velké změny cen energií pro příští rok, což by mělo spotřebitelům nahrávat.
 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).