Hlavní navigace

Lepší makrodata pomohla akciím k růstu

2. 11. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Včera americké akciové indexy posilovaly podpořeny lepšími než očekávanými makrodaty (S&P 500 +1,09 %, Nasdaq +1,44 %).

Konkrétně: podle říjnové změny zaměstnanosti ADP bylo vytvořeno 158 tis. pracovních míst (čekalo se 135 tis.), týdenní počet nových žádostí v nezaměstnanosti klesl na 363 tis. (očekávala se téměř stagnace na 370 tis.) a příjemně překvapil i říjnový index nákupních manažerů ve výrobě, který místo očekávaného poklesu na 51 b. vzrostl na 51,7 b. V 13:30 SEČ vychází říjnová data z trhu práce. Ta budou tentokrát ještě více sledovaná než obvykle, protože vychází jen pár dní před prezidentskými a kongresovými volbami v USA.

Konsensus počítá s tím, že míra nezaměstnanosti vzroste (po překvapivě ostrém poklesu v září) o 10 bazických bodů na 7,9 %, a také s tím, že mírně meziměsíčně vzroste počet vytvořených pracovních míst. Dnes své kvartální výsledky představuje například energetická firma Chevron Corp. (očekávaný upravený zisk na akcii 2,84 $, tzn. –22,7 % r/r, u tržeb se čeká meziroční pokles o 10 %). Asijské akciové indexy navázaly na růst v USA (Nikkei 225 +1,17 %, Hang Seng +1,30 %). V Japonsku se nejvíce dařilo telekomunikačnímu sektoru a naopak nejhůře sektoru ropa a plyn. Evropské akciové indexy otevírají v blízkosti včerejšího závěru.

Pražská burza otevřela s lehkými zisky.

skoleni_8_6

ČNB snížila sazby na rekordně nízkou úroveň

Česká národní banka včera snížila klíčovou úrokovou sazbu z 0,25 % na 0,05 %, kde ji chce ponechat dokud neuvidí výrazné inflační tlaky. Ve čtvrtletní aktualizaci banka ponechala letošní predikci vývoje HDP na –0,9 % a na příští rok snížila očekávané tempo růstu z +0,8 % na +0,2 %. Guvernér odmítl komentovat, zda ČNB bude intervenovat proti koruně (Bloomberg, MfD).

Snížení hlavní sazby bylo v souladu s naším odhadem, zatímco konsensus trhu počítal s ponecháním na 0,25 %. Snížení je mírně negativní pro čistý úrokový výnos Komerční banky, zatímco slabší koruna by byla pozitivní například pro ČEZ a NWR.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v České spořitelně

Autor pracuje jako analytik v České spořitelně

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).