Hlavní navigace

Lednová inflace v eurozóně vzroste

29. 1. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Společná evropská měna včera proti americkému dolaru ztrácela, když se její kurz vyšplhal až na úroveň 1,096 USD/EUR. V průběhu asijského obchodování však všechny své včerejší ztráty zvrátila a dnes ráno otevírá na úrovni těsně pod 1,09 USD/EUR.

Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA dosáhl minulý týden 278 tis. (trh 281 tis.). Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby se v prosinci snížily o 5,1 % (trh –0,7 %). Ukazatel očištěný o volatilní objednávky dopravních prostředků se snížil „jen“ o 1,2 % m/m.

Britská ekonomika v Q4 15 vzrostla v souladu s očekáváním o 0,5 % q/q. Meziročně si tak Spojené království polepšilo o 1,9 %.

Důvěra v ekonomiku eurozóny se v lednu snížila na 105 bodů z prosincových 106,7 bodu (trh 106,4 bodu).

Německá lednová inflace dosáhla 0,4 % y/y. Oproti prosinci se ceny propadly o 0,9 % m/m. Francouzský HDP v posledním čtvrtletí v souladu s očekáváním vzrostl o 0,2 % q/q a dosáhl tak meziročního růstu 1,3 %.

Míra nezaměstnanosti v Maďarsku setrvala v prosinci na listopadové hodnotě 6,2 % (trh 6,3 %).

Francouzská ekonomika svým růstem nezklamala

Společná evropská měna včera proti americkému dolaru ztrácela, když se její kurz vyšplhal až na úroveň 1,096 USD/EUR. V průběhu asijského obchodování však všechny své včerejší ztráty zvrátila a dnes ráno otevírá na úrovni těsně pod 1,09 USD/EUR.

Včerejšek byl na údaje z ekonomiky poměrně chudý. Zklamala data z amerického nemovitostního trhu a doslova propadákem se staly objednávky zboží dlouhodobé spotřeby. Dobré zprávy dnes ráno přišly z Francie, když její HDP vzrostl v souladu s očekáváním o 0,2 % q/q. Ekonomové SG měly obavy z mírného poklesu a tak i tento mírný růst je dobrou zprávou.

Dnes bude ještě zveřejněn předběžný odhad vývoje inflace v evropské měnové unii. Včerejší německá data dopadla víceméně v souladu s očekáváním, když meziroční inflace v lednu zrychlila na 0,4 %. Podobný vývoj ekonomové SG očekávají i pro inflaci v eurozóně. Ta by také měla zrychlit z prosincových 0,2 % na lednová 0,4 %.

Jiří Rusnok se opět vyjádřil pro pokračování kurzového závazku

Kurz koruny setrval i ve čtvrtek prakticky bez jakýchkoliv výkyvů těsně nad úrovní kurzového závazku ČNB. Pravděpodobný budoucí guvernér ČNB Jiří Rusnok se přitom opět vyjádřil pro pokračování „intervencí“ i v druhé polovině roku, kdy převezme funkci po současném guvernérovi Miroslavu Singerovi. Podle Rusnoka trvají důvody pro politiku slabší koruny a současně změna politiky po přeskupení bankovní rady by byla „neprofesionální.“ Pravděpodobnost pozdějšího ukončení kurzového závazku se tak zvyšuje. Pro silnější českou měnu se naopak znovu vyjádřil prezident Zeman, podle kterého by tato situace vedla k novým inovacím, zvýšení produktivity a v důsledku k růstu konkurenceschopnosti.

Hodnota forintu vůči euru se včera oproti poslednímu závěru prakticky nezměnila. Dařilo se však polskému zlotému, který si vůči společné evropské měně připsal půl procenta, když kompenzoval svůj středeční propad. Vláda ve Varšavě totiž zvažuje, že omezí ztráty bank způsobené plánovanou konverzí cizoměnových hypoték.

skoleni_20_9

Dnes bude v České republice zveřejněn prosincový měnový přehled, který zřejmě potvrdí zrychlující nárůst měnové zásoby a solidní úvěrovou aktivitu. Koruna by se neměla výrazněji vzdálit od hodnoty kurzového závazku, když fundamentální důvody pro její sílu přetrvávají. Polský zlotý by ale mohl nadále zůstat pod tlakem kvůli dlouhodobé nervozitě investorů z kroků nové vlády.

Česká swapová výnosová křivka se včera v reakci na pohyb svého eurového protějšku na svém krátkém konci snížila o 1 bb a na dlouhém konci o 4 bb.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).