you sick, man?
*vy* mu platíte elektřinu?
ne?
tak proč vás pak zajímá, kolik zaplatí on?
jak na něj, tím, že si on zaplatí svou spotřebu, prokrista, *vy* doplácíte?
božínku, svítit topením je drahé? výrazně dražší než svítit žárovkou?
vy jste tedy zase aktivní, jak živočišný uhlí.
To je hezký, že to prodávají jako topná tělíska, ale na to je myslím topení. To je lepší zainvestovat pár korun do LED žárovek a máte na X let vystaráno. Já koupila LED žárovky Philips 9,5W na www.ledorigo.eu a jsem nadmíru spokojená. Nehřejou, svítí hned, neblikají, a svítí parádně.
Ty bláboly že LED nesvítí atd... To bylo možná před 5ti lety, nebo nějaka noname zarovka jeste dnes....
LED osvětlení jde v cizině (čína, ebay, apod) koupit za podstatně nižší ceny než tady. Např. LED "spoty" do podhledů které mají 2W místo 20W jsem koupil už asi před 3 roky na ebay. Tenkrát to tu ještě nikdo neměl a dodnes jsou takové věci u nás šíleně předražené.
Tedy LED ano ale nakupovat zásadně přes net v cizině!
Kecy. Záruku? Na ebayi je Ebay Protection http://pages.ebay.com/coverage/index.html?_trksid=p5197.m621
Nejdříve si to nastuduj a pak mudruj. Pokud nechce nedodané zboží řešit prodejce (vetšinou ti sám vrátí peníze. Dobrá pověst je pro něj cennější než jedna zásilka), pak to řeší přímo Ebay. Peníze ti následně vrátí.
Ze zkušeností se mi osobně ještě neztratila z ebaye ANI JEDNA zásilka. S Číňany není žádný problém. Starají se, jsou rychlí a ochotní. Dobří obchodníci.
Ta tvoje dobírka není žádná záruka. Můj známý si na Aukru koupil mobil v ČR a přišel mu balíček na dobírku s kamenem.
Vidím to stejně. Něco levného od člověka s dobrým hodnocením bych třeba risknul koupit. Ale nejsem zvědavý na to, abych za pár ušetřených stovek na drahém zboží si pak nechával někým překládat maily nebo dopisy do Němčiny, protože Německy neumím, v případě, že bych chtěl něco reklamovat...
Já jsem na Ebay zaregistrován 6 let, na aukru čtyři a můžu porovnat. Za poslední rok jsem nasbíral přes 200 bodů jenom z Německa a pouze v jednom případě jsem o peníze přišel, když se cestou do moji německou adresu ztratil balík, který se pak našel o měsíc později, ale zničený v nějakém depu. Prodejce byl z obliga, přepravní společnost mi vyplatila náhradu škody a bylo.
S asiaty mám taky dobrou zkušenost - skutečně mají eminentní zájem o dobrou pověst a pokud je člověk vychcánek, dokázal by získat i více. Ovšem u kvality zboží je to už opravdu někdy sporné. Zrovna makám na svých stránkách, kde bych chtěl tyhle fígle popsat a nmabídnout tak zájemcům i svoje služby a znalosti. Ebay z Německa do české kotliny - to je to zajímavé....
Prominte, ale pokud platite pres paypal, prijde mi moznost, ze by Vas okradli, vpodstate nulova. Ja jsem treba platil mimo ebay asi GBP1600, porodejce se potom osival, tak jsem poslal do paypal kopii nasi emailove komunikace a asi po 5 tydnech me penize vratili. Sice to trvalo, alesnazili se me vyjit vstruic. A ve spojeni s ebay je ochrana jeste mnohem vetsi.
1. Nejsem blázen, abych na ebay kupoval věci za tisíce.
2. Já třeba chápu, že za málo peněz málo muziky (tedy kvality).
3. Věci, které se prodávají u nás jsou ty samé, co na ebay, vyrobené ve stejné fabrice. Takže já třeba nemám zájem platit překupníky a obchodní marže.
4. Je třeba používat rozum. Ne vždy se vyplatí kupovat levné šunty.
Nevim presne kam tim mirite, ale koupit na eBay neco za tisice muze byt stejne rizikove jako to koupit v jakemkoli internetovem obchode. Navic jsem nekupoval levny sunt (opet nechapu, co toto ma spolecneho s eBay obecne), ale pouzitou Nokii N810, kterou v te dobe proste u nas sehnat nijak rozumne neslo. A rozum pouzit umim, cena nebyla nijak nerealna a ten clovek mel dobre hodnoceni. Nicmene nakonec z toho pro me bylo jen ponauceni, ze se na eBay protection nelze spolehnout.
Pokud chcete opravdu kvalitní LEDky, tak si bohužel musíte připlatit. Stačí vzít v úvahu nejen cenu, ale i kvalitu a záruku. Pokud jde o mne, doporučuju LEDky odtud:
http://www.horaenergy.cz/eshop-led/led-zarovky/6
Dost často mají akce, tak to stačí pohlídat. Nebo zkuste jim napsat jak sem to udělal já, akci udělali na mé přání :)
No, někteří lidé si myslí, že slovo žárovka vzniklo francouzkou výslovností původního názvu járovka, protože ji vymyslel Jára da Cimrman :)
Ale vážně - takto prostě nelze slovotvorbu v živém jazyce znásilňovat. Prostě žárovka se začalo říkat všemu malému, co svítí a jde to strčit do standatdní patice a tak to tak je.
To byste se pak musel(a) zamýšlet nad nesmyslností názvu automobil (mobil je samohyb, takže automobil je samosamohyb) či bus (což je etymologicky latinská koncovka třetího pádu, na kterou se původní název zkrátil). Prostě se smiřte s tím, že když si živý jazyk nějaké slovo uchopí, tak pak už to slovo žije vlastním životem zcela nezávislým na jeho původním významu.
Hm, a ti nedoukové, co nepochopili zákon zachování energie, vymýšlejí perpetuum mobile, nebo perpetuum automobile? To, že se dnes mobilním nazývá cokoliv co není pevně spojeno se zemí je změna významu tohoto slova v posledních desetiletích, původně to opravdu znamenalo něco, co se samo hýbe (ne nutně z místa na místo).
Ano, smířil jsem se s tím, že je mnoho hlupáků, kteří používají slova, ani by znali jejich skutečný význam.
LED svítidlo není žárovka, ani LEDovka, to by se pletlo se zledovatělým chodníkem.
Ano a tento text splňuje prokazatelně prvky nesnášenlovosti. Což pravidla diskuze zakazují :-P
Tak zaprvé: bodovky LED nemají "několik stupňů", ale úhel 30,45 a 60 stupňů, běžné 9W plně hahrazují halogenku 50W a stropní svítidla na ně jsou v dostatečném počtu již řadu let.
Zadruhé: cena v Evropě je nestydatá, ale postačí podívat se po ebay a objednávat třeba z Australie, když ne přímo z Číny. Cena je pak mezi 10 a 20 Euro za kus, tedy podstatně pod 1000 Kč, poštovné z Číny zpravidla v ceně, z Australie kolem 20 Euro, kupujete-li větší počet kusů, dá se to akceptovat.
Zatřetí: Žívotnost LED je enormní, ale každá taková žárovka obsahuje uvnitř měnič a jeho životnost je dána životností elektrolytického kondenzátoru uvnitř, a ta nijak enormní není. Výsledkem bývá buď přepálení pojistkového odporu nebo v horším případě miniaturní exploze uvnitř, v prvém případě postačí vyměnit odpor a kondenzátor, ve druhém měnič, ale to je problém, protože tak malý se těžko shání.
Já mám svůj byt již více než rok na LED žárovkách. To na vysvětlení.
Ještě bych doplnil, že warm white v čínském provedení může být i protivná modrá 6000 K a životnost čipu je sice 20-50 tis. hodin ale měniče třeba 5 hod. Z obou důvodů je lepší si připlatit v kamenném kšeftě než utrácet za poštovné při reklamacích. Já reklamuji přibližně 30% nákupu. Přes to je LED oproti výbojkám lepší už proto že nebliká a lokální osvětlení bere tak 3-4 W.
Dělal jsem pokusy s LED a osvědčily se mi POUZE jako bodovky. Mám 4 ks nad kuchyňskou linkou, každá 3 W a jsem spokojen. Kus stál na ebay 7,5 USD i s poštovným. Běžná 20 W bodovka stojí kolem 45 Kč. Návratnost investice cca 1,5 roku. Navíc jsem rád, že mi klasická vestavná bodovka nežhaví do sádrokartonového stropu a izolace. Na 3W LED žárovce udržíte i po hodinách svícení ruku, ale šáhněte si na 20 W klasiku.
Používám tyto: zadejte na ebay.com "gu10 80 led warm".
Pokud to chce někdo vyzkoušet, dejte si pozor na základní volbu bílé barvy buď teplá nebo studená. Já třeba preferuji teplé, můj kamarád zas má doma studené. LED negeneruje široké světelné spektrum jako klasická vláknová žárovka.
Pravá bílá u LED může znamenat žlutý luminiscenční terčík, na který se svítí UV. Spectrum světla je trochu lepší než RGB, ale v žádném případě není podobné slunečnímu spektru tak, jako se blíží žárovky.
Nezbývá, než vymyslet světelný zdroj na bázi vodíkové fůze :-) Takové malé domácí sluníčko.
Výhody LED:
- nízká spotřeba = málo žere a málo topí
- dostupné všechny patice a různá napětí: 12V, 110V (USA), 230V
Nevýhody:
- vysoká cena
- malá svítivost (jednotka lumen)
- uzké světelné spektrum (rozsah pouze stovky Kelvinů)
- úzký vyzařovací úhel (vhodné pouze na bodovky)
- různé odstíny barev z různých výrobních dávek (časem přikoupíte další - a svítí jinak)
Problémy:
- nejistá životnost, LED samotné sice mají dlouhou životnost, ale šidí se ostatní elektronika (hlavně kondenzátory) a ty způsobí konec mnohem dříve, někdy i dříve než klasická žárovka!
- z nejisté životnosti se nedá spočítat návratnost, žádná ani nemusí být - prostě drahá hračka
LED čipy jsou skutečně jako reflektory ovšem svítidlo konstruované jako všesměrové s cca 60-90 ks diod je použitelné asi jako 40W žárovka. Nezbytností je ponechat si po dva roky účet a reklamovat. V Hornbachu jsem měnil 5x LED. Pravda je to o času a nákladech na dopravu. Prostě předražené čínské šunty. Pak jsem koupil nějaké polské a ty mě zatím nezklamaly. Možná drahá hračka, ale až udeří fotovoltaika naplno budou v provozu levnější svíčky než obyčejné žárovky.
Já používám bodovky GU 10 http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.44577, které mají 4 W (neměřil jsem to, ale uvádí to prodejce) při světelném toku 360 lm. Nahradil jsem tím 40 W halogen.
Kromě barvy jsem maximálně spokojen. Barva je sice teplá bílá, ale pořád je to nad 3000 K a vedle svítící halogen je krásně "teplý" někde kolem 2600 K.
A není to poskládané z 50 LED, pouze 4 LED...
Když jsem před rokem koupil 18 LED GU 10 za cca 150,- Kč od Osramu nebo podobné značky, tak se na ni práší v krabici, protože to je BÍDA A UTRPENÍ, ne světlo...
Problém diod je totiž ten, že možná dosahují světelného toku srovnatelného či dokonce převyšujícího zářivky (či žárovky), ale jejich silné světlo je koncentrováno do poměrně úzkého paprsku. U většiny diod má ten paprsek zhruba 30°, což je hodně, hodně úzký kužel. U širokoúhlých variant se udává i 120°, ale přijde mi to spíš jako teorie. Prostě úzký kužel silného světla, což je podstatný rozdíl oproti žárovce/zářivce, které svítí rovnoměrně do všech stran.
Snažil jsem se být průkopníkem LEDkového osvětlení, protože nové technologie mám rád. Ale například reálný dojem z osvětlení 1400lm širokoúhlými LEDkami byl podstatně (!) slabší než jak osvětlovala původní 1000lm zářivka.
Myslím, že to problém obchází a navíc ne moc účinně. Za prvé jsou LEDovky, kde těch diod moc není a tudíž směřovat je problém a za druhé je prostě rozdíl mezi monolitickým osvětlením a třeba deseti či patnácti kužely. Samozřejmě je to lepší než drátem do oka, ale osvětlení žárovkou/zářivkou mi přijde o hodně příjemnější.
Pri vyrobe klasickej ziarovky sa urcite menej znecisti zivotne prostredi (sklo, wolfram, zelezo, cin) ako pri vyrobe LED ziarovky( LED dioda, elektronika). A to nehovorim o skonceni zivotnosti a lo ikvidacii !!!!.
Je to smutne, ale v ramci ekologie si zhorsujeme zivotne prostredie nasadenim a vyrobou drahych a "ekonomickych" LED Ziaroviek.
Po klasickej ziarovke ostalo len sklo, zelezo, cin a wolfram.
Po LED svetle zostava NE-EKOLOGICKY ODPAD !!!!!!!! Ortut, elektronicky odpad.
Vivat EU - len tak dalej do zahuby.
Já osobně od klasických žárovek přešel k halogenovým. Mají cca o 20 procent menší spotřebu, takže splňují požadavky EU a budou se prodávat dál. Mají podobnou životnost jako klasické žárovky, snesou časté zhasínání a rozsvěcení. Stojí sice několikrát více než klasická žárovka, ale ne zas tolik to výbojka nebo LEF. A hlavně, a to je pro mně nejdůležitější - je to stejně příjemné světlo jako u žárovky a hřeje.
Mám doma v lustru čtyři starší 240lm LED žárovky (4,5W~25W) za 204 Kč/ks (tady v ČR) a jsou naprosto perfektní. Ještě před nima jsem si blbec koupil čtyři úsporné svíčkové žárovky (patce E14) také za 200kč/ks a nedá se to vůbec rovnat. Po rozsvícení lustru (4 LED + 4 úsporky) úsporky nesvítí skoro vůbec a LEDky ihned a krásně. Po 15 minutách, kdy se úsporky "ohřejou" na plný výkon stejně svítí subjektivně tak o 30-40 % méně než LED (mají též podobný světelný tok - 220 lm).
Upozorňuji, že se jedná o hodně staré, čínské LED s výkonem 55 lm/W (po roce provozu jsou všechny v pořádku). Dnes se běžně v žárovkách prodávají 80-90 lm/W (ve ručních svítilnách dokonce LED Cree se 120 lm/W), takže budoucnost vidím růžově.
Mimochodem 1000 lm žárovka se v oblíbeném zahraničním obchodě dealextreme dá koupit pod 700 Kč (poštovné zdarma). Např. http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.27585
Moje řeč, taťka taky přišel na kouzlo ledek a je spokojený. Navíc jsou i led žárovky co svítí i do stran a dobře svítí, máme je v obýváku. A ke všemu mají v koupelně led světlo a člověk když je do koupelny tak musí málem mhouřit oči, jak to dobře svítí. Takže jsou i žárovky co svítí do stran a taky co hodně svítí. Zas tak drahý nejsou a to je nekupujem ani z číny ani přes ebay.
ta návratnost je trochu teoretická že? a když k tomu přičtu že má už 10W tak to si můžu koupit 7W úsporku, ikdyž ji častým zapínáním za rok odbouchnu tak budu ještě 950 Kč v plusu. a ekologický taky nejsou jen vytěžit křemík na diody, nebo tranzistory pro řízení zářivek je víc energie než kolik se za celou její životnost uspoří. je to jen další spůsob jak nám EU tahá z kapes více peněz...
Hledám elektricky napájenou alternativu k žárovkám s následujícími parametry:
1) Index podání barev - 95 Ra
2) Chromatičnost - 2700 K (teplé světlo)
3) Standardní osvětlení (zářivka svítí "plošně", ne "prostorově")
Víte o něčem (kromě halogenek, které taky za pár let skončí)?
LED může splnit bod 2, může splnit i ostatní?
Nechci náhražky žárovek, které kromě toho, že tak netopí, ani tak kvalitně nesvítí! (Krom toho někdy vadí i rozdílné frekvence/kmitání, např. při oblsuze strojů...)
Co se nejvíce blíží slunečnímu světlu?
Děkuji.
Trubice Philips Graphica Pro
Barevná teplota=5000K (bílá)
RA=98
S měničem nebliká.
Poznámka1: Barevná teplota slunečného světla je cca 5400K
Barevná teplota 2700K je teplota světla z žárovek 25W, případně z ohně.
Poznámka2: Prohlědněte si nějakou exluzivní fotopublikaci pod obyč. úsporkou, pak pod světlem žárovky 200W anebo pod světlem výše uvedené trubice. Diametrálně různé zážitky proti běžné úsporce.
LED "žárovka" asi nemá to správné rovnoměrné spektrum.
Vzhledem k historickému vývoji člověka (30000 let) je to s barevnou teplotou takhle:
Přes den pracoval, lovil, obdělával půdu.... svítilo sluníčko (barevná teplota světla 5400K) nebo bylo pod mrakem (barevná barevná teplota světla až 8000K).
V noci a večer seděl u ohně relaxoval (barevná teplota světla 2500K).
Z toho vyplývá pro jakou aktivitu jakou barevnou teplotu světla.
PS: Tohle je moje domněnka, ale máte lepsí vysvětlení?
Těch padesát wattů, které klasická žárovka spotřebuje navíc, se jen tak nevypaří, ale ohřívá prostor, ve kterém je umístěna, takže stejný příkon ušetříme za topení. Pravda, kilowatthodina plynového tepla stojí jen asi čtvrtinu toho elektrického, ale i tak to znamená, že v článku vypočtené doby návratnosti je třeba ještě o čtvrtinu prodloužit, alespoň při běžném použití svítidel v obytných prostorách a v našem mírném klimatickém pásmu.
A pokud někdo topí elektřinou, tak tam se s nějakou návratností nedá počítat už vůbec.
více o patentovaném vývoji LED (mají i český kontakt!): http://xicato.com/
Jinak dalsi pekny model je toto - celkem slusna ucinnost, smerovost, prima nahrada za zarovku .... akorat nevim, jak to bude mit spektrum
http://www.fotonmag.cz/osvetleni/led-osvetleni/philips-odhaluje-novou-12w-led-zarovku/
Led diody Luxeon rebel se uz nejakou dobu pouzivaji v automobilovem prumyslu. Tedy to neni zadny zazrak. Jen je asi chteji vyrabet ve vetsim a tedy snizit jejich cenu a proto je cpou do uspornych zarovek.
Co se tyce te barevne teploty tak ta je popsana trochu nesikovne.
Zadna led dioda nesviti bile, ale jen nejakymy vlnovymi delkami. Tedy rekneme cervene, modre nebo treba zelene, nikdy ne bile. Bila je smes techto barev. Bile Led diody maji obvylke modre svitici chipy kde podobne jako u zarivek se pomoci luminiscencni vrstvy meni jejich barva na bilou. ( zarivka meni UV zareni na viditelne bile) . Tedy podle typu luminiscencni vrstvy, ktera se na cip nanese sviti Led barevnou teplotou 2700K nebo treba 5000K. Jen s tim rozdilem, ze kdyz chci barvu vice do zlute ( podobnou svitu zarovky 2700K) tak luminiscencni vrstva absorbule a tedy pozere vice svetla a dioda tim sviti mene, nez kdybych chtel bilejsi odstin.
Klasicke zarovky jsou mozna energeticky neefektivni, na rozdil od LED nebo zarivek maji spojite spektrum. U LED nebo zarivky si clovek mozna nakraji mrkev, ale se ctenim to jiz muze byt horsi a treba pokus o opravu hodinek je zarucena cesta ke slepote.
Zajimalo by mne take, jak to s tou energetickou efektivnosti uspornych zarovek opravdu je. Nemohu se zbavit dojmu, ze se do vypoctu zahrnuje pouze prosvicena energie, ale ponekud se zapomina na to, kolik energie se spotrebuje na vyrobu zarovky a vyrobu materialu potrebnych k jeji vyrobe. Tez energie spotrebovana na recyklaci, pokud ji nekdo provadi jinak, nez ze se stare zarovky vyvezou do ciny, kde je roztlucou kladivem, sklo s luminoforem (pravdepodobne velmi toxickym) vyvezou do rokle a zbytek pretavi nad letlampou.
Mam neblahe tuseni, ze jde o to, aby Evropa vypadala hezky, protoze mene prosviti, zatimco Cina bude vypadat hur, protoze vice spotrebuje na vyrobu zarovek. To, samozrejme, neni nas problem. Bydlime sice na jedne planete a tak pujdeme do riti vsichni spolu, ale budeme moci rici, ze za to muze Cina, protoze my delame, co se da. A tak dost mozna, ze v globalnim meritku se usporne zarovky energeticky prodrazi, ale bude to vypadat hezky ve vyrocnich zpravach. Pokud vim, tahle zarovkova strategie je vysledkem ciste byrokratickeho rozhodnuti, ke kteremu nebyla vypracovana (a zverejnena) zadna solidni studie.
Tady je trocha cteni: http://www.euroskop.cz/44/13439/clanek/uder-proti-zarovce/
Můžete mi prosím poradit? Pod odkazem níže píšou, že daná výbojka
"spojuje spojité spektrum běžné žárovky s čárovým spektrem vysokotlaké rtuťové výbojky"
http://www.elektro-paloucek.cz/zarovky-a-zarivky/vybojky/vybojky-smesove/smesova-vybojka-ml-250w-e27-225-235v
Je to možné? Může jedno svítidlo "vyrábět" současně dvě spektra? Nebo je to jen nějaký marketingový nesmysl a tato výbojka opět bude na nic (tedy - pro ty, kdo nic jiného než spojité spektrum nechtějí)?
Děkuji!
Nejsem takovy odbornik na vybojky, ale mel bych jiste pochybnosti. Je v tom luminofor a tak si tezko predstavuji neco jineho, nez carove spektrum. Jedine, co by do toho mohlo neco pridat, je vybojka uvnitr banky, ktera by snad mohla vyzarovat neco vic, nez ultrafialove zareni. Rekl bych, ze kdyby se to svetlo prohnalo prez hranol, moc spojita duha by nevznikla.Leda tak nevyrazna spojita duha se silnymi carami na urcitych vlnovych delkach. Uloupnete si hranol z kristaloveho lustru a ucinte pokus.
Je pravda, že jsem se také díval na zákaz stowatových žárovek s velkou nevolí, ale přesto, že mně to nikdo nenařizoval, tak jsem již dávno postupně vyměnil žárovky klasické za úsporné a novinky na trhu, tj. např. LED vítám. Že je dnes cena vysoká se nelze divit. Konkurence je však všemocná. Je to vidět na mobilních telefonech (i přes silnou lobby), nebo na spotřební elektronice. Kdyby zákaz nebyl, dál by někteří výrobci (zejména v Asii) chrlili žárovky třeba za korunu, elektřina se však vyrábí a hradí u nás a roste a poroste!!
Dneska se holt musíte vyznat, objednávat na DX někde z Číny (případně řešit clo a DPH) a stejně kupujete zajíce v pytli.
Když si pro LED "žárovku" půjdete do běžného obchodu typu Baumax, OBI apod., tak si přinesete domů předražený krám s 21 mizernými diodami, které dohromady svítí míň než orientační světýlko v kině. Stropní světlo, ve kterém mám takových sci-fi zázraků 5, se 60W žárovce výkonem nevyrovná ani omylem.
I když to má na krabici označení "teplé světlo" (teplota v Kelvinech se pro jistotu neuvádí), je to pořád mnohem studenější světlo než má žárovka.
A jak už nahoře někdo psal, i u typově stejně značených kusů nemají všechny stejnou teplotu světla. Když je rozsvítíte vedle sebe, je ten rozdíl vidět.
Nepochybuji o tom, že díky technologickému pokroku kvalitní LED žárovky dříve či později přijdou a pravděpodobně nahradí ostatní světelné zdroje. Mělo k tomu ale dojít samovolně, přirozeným vývojem a ne byrokratickým nařízením.
Kvalitní úsporná technologie se nakonec vždy prosadí sama. Občané ve svém soukromém životě činí racionální ekonomická rozhodnutí a nepotřebují k tomu zákazy od pitomých bruselských úředníků.
Nicméně dle mého názoru (a poznatků) nemají LEDky zásadně rozdílnou účinnost ve srovnání se zářivkami. A obdobně jako u zářivek je nutno pro subjektivně stejně vnímanou intenzitu a kvalitu osvětlení o něco (asi tak o 20 - 30 %) "přesvítit". Takže 10 W LED zdroj světla odpovídá spíše než 60 W žárovce asi 40 - 50 W. Na druhé straně, rychlost náběhu plného výkonu a životnost (ovšem pouze pokud je u LED zdroje zajištěno dobré chlazení) je celkem mimo diskuzi. Osobně jsem toho názoru, že LEDky jsou vhodné jako nové osvětlení (společně se speciálními tělesy), zatímco jako náhrada žárovek do současných těles jsou spíše vhodnější kompaktní zářivky....
No ja mam dobrou zkusenost s obchodem led-230v.cz . Maj tu 5 let zaruku a naprosta spokojenost s koupenejma ledkama + dobry clanky http://led-230v.cz/default.asp?inc=inc/clanky.htm
Více než 12 let se věnujem křišťálovým lustrům. V současnosti se nabízejí jako náhrada klasických 40W miňonek LED žárovky, dokonce i s teplým světlem.
Je to možná energetická úspora, ale v křišťálovém lustru je to katastrofa.
LED žárovka vydává polychromatické světlo, které se v křišťálových ověsech neláme (barevný efekt lámání světla) a lustr vypadá jako špinavý.
Dát do křišťálového lustru LED žárovku považujeme za svatokrádež. Po instalaci je celý efekt křišťálu pryč.
pro osvětlení chodby, verandy, nabo venkovního prostoru stačí ledka, která má svítivost kolem 800-900 lumenů, nahradí 70W vláknovou žárovku, http://www.ledbulbs.cz/led-zarovka-verbatim-10w-e27-tepla-bila/