Na dotaz pana Jana, bod 4. "Musím mít u mBanky běžný účet, pokud chci mHypotéku? Nebo můžu splácet hypotéku třeba z účtu u KB?" bych řekla asi tolik, že je přece jedno, jestli musím nebo nemusím účet u mBanky, když mám vedení tohoto účtu zdarma. Tak si ho prostě založím a každý měsíc na něj pošlu částku o něco málo vyšší, než je splátka hypotéky (pro jistotu). Pokud se mailem ptá, má přístup k netu a tím také k účtu mBanky.
Pokud si sjednám hypotéku třeba u KB, taky tam musím mít vedený účet, přestože mi na něj jen přijde jedna částka a ta je vzápětí zaplacena na splátku hypotéky.
Banky se musí capit nejen neustále rostoucím ziskem, ale i rostoucím počtem klientů. A tak zatímco lidé tady na Měšci v diskuzích píší, jak po přechodu k mBank a po ustálení zruší stávající účty, bankám prý klienti neustále přibývají a nikomu neubývají. Sečtete-li počty klientů v jednotlivých bankách, pak vychází, že naše republika má možná 30 milionů obyvatel. Najde se pár jedinců, kteří se nespokojí s jediným účtem, ale většině obyvatel bude stačit jediný účet, a to i např. 2 lidem - manželům či důchodcům. A jelikož dnes většinu obyvatel banky spíše dráždí nejen svými nehoráznými poplatky, usuzuji, že bude častější, když na 1 občana bude připadat 0,5 BÚ než 2. Hypotéky jsou jednou z možností, jak klientům vnutit běžňák (nebo třeba i pojištění). Co na tom, že klient běžňák použije pouze k prohnání peněz na splátku. Nevadí. Čárka je ...
Tak to jsem asi vyjímka. Mám celkem 7 účtů (když budu i vkladní knížky počítat jako účet) u 6 ústavů (a dohromady mě nestojí ani korunu) a to jsem celkem žabař, znám člověka co jich má 25 :-).
Jo a hypotéku ani kreditní kartu nemám.
Dobrý den, sleduji všechna tato fóra a s vámi se lze setkat poměrně často jako s člověkem fundovaným, který zpravidla do diskuzí vnáší jasné informace. Nicméně by mě zajímalo, kde máte ty účty, v českých bankách to asi nebude a dále, proč jich máte tolik? Děkuji..
Kupodivu je to všechno u českých bank. A proč jich mám tolik? No někdo sbírá známky, někdo účty :-)
Ne, vychází to z toho, že každý mi (třeba i jen v jednu dobu) nabídl nějakou službu, tak jsem to tak nějak kombinoval.
Zkusím to shrnout:
1. Můj nejstarší účet byla knížka od Agrobanky; ano, když jsem nastoupil do svého prvního zaměstnání, neměl jsem ani bankovní účet, tak jsem používal vkladní knížku (služby s ní spojené byly zdarma a tehdy se dalo ukládat u většiny bank na cizí účty rovněž zdarma a i za platbu SIPO si pošta neúčtovala oněch 8 Kč). Z Agrobanky se posléze stala GE a po nějaké době jsem knížku ztratil. Zůstatek na ní byl menší než umořovací poplatek, takže jí nechávám "vyhnít".
2. Podobně je na tom vkladní knížka Poštovní spořitelny, používal jsem jí kdysi jako "levný bankomat", ale i ta už teď leží v šuplíku se zůstatkem 50 Kč (vedení nic nestojí a zrušení stojí právě oněch 50 Kč, třeba se ještě někdy hodí).
3. Pak mám účet u HVB (dnes tedy Unicredit), který jsem si musel zařídit kvůli investování do akcií - je to takový "mrtvý účet", dokud tam budu mít akcie musí být veden, no aspoň si za něj nic neúčtují.
4. Pak mám hodně starý účet u ING, do doby než na trh přišla mBank to byl nejvýhodnější spořící účet. Je to můj hlavní příjmový účet. 6 místné číslo účtu se dobře pamatuje a když měním banku, nemusím všem, co mi posílají peníze, nahlašovat nové číslo účtu. Už se mnou "přežil" 2 banky, kde jsem měl kdysi účet (Živnostenská banka a Waldviertler Sparkasse von 1842).
5. Mladšího data je účet od FIO, tam ho mám od ledna toho roku co zavedli svojí novou (ne)poplatkovou politiku. Donedávna to byl můj hlavní "transakční" účet, postupně ale přecházím k mBank. Zatím si ho ale ještě chci nechat (zase, nic to nestojí a zatím na něm mám SIPO, které mBank umí teprve pár dní), uvidíme jak to dopadne s zahraničními kurzy (ty od ČSOB stojí za pytel, ale ty od mBank nejsou o nic lepší) až budou samostatná banka.
6. a+b No a pak tu jsou dva účty (mKonto a eMax) od mBank. S "českou částí" jsem spokojen, postupně z ní dělám mojí hlavní banku, bohužel zahraniční kurzy jsou na nic (přetahuje se o nejhorší příčku na trhu s ČSOB).
Uvažuji ještě o založení spořícího účtu u MPÚ. Vím, že je to trochu risk, ale ta eventuelní 10 % ztráta se dá vzhledem k výši úroků akceptovat. Navíc teď mají akci - k novému účtu mobil :-)
K tomu ještě pro zahraniční platby používám devizovou společnost, protože, jak jsem psal, devizové kurzy mBank i FIO stojí za pytel :-(
Ještě by se slušelo dodat, že dva účty mívají také OSVČ. Ne pro radost, kolik mají účtů, ale aby odlišily účet privátní a podnikatelský. Ono se to i účetním lépe počítá, když se nemusí probírat hromadou plateb, jak jste třeba nakupoval v Tescu nebo v Hypernově a kolik jste tam utratil, pak jste platil benzín a dítěti obědy ve škole...
To už si můžete před účetním a berňákem stáhout i trenky, vyjde to na stejno. Vysvětlujte pak berňáku, že platba na Váš účet byly nesnězené obědy potomka ve škole, protože dítě dostalo neštovice. Vzpomenete si na to za 5 let? (a to nemusíte být ani Čunek ani Gross)
To je tím, že všechno je účet.
Úvěr = účet.
Kreditka = účet.
Spořící účet.
Hypotéka = dva účty (účet + hypoteční) .
Překlenovací úvěr u stavebního spoření = 2 účty.
Vkladní knížka = účet.
A pak někteří lidé mají různé účty z hecu. Třeba studenti. Hlavně tehdy, když je to nic nestojí nebo tehdy, když potřebují úvěr, protože student může dostat úvěr (nebo kontokorent, nevím přesně, ale na věci to nic nemění) tuším do 20.000,- Kč už v den podpisu smlouvy o založení účtu. Proč ne, když se o ně banky jako o budoucí perspektivní klienty perou? Moje dcera - studentka má těch účtů asi 6, z nich jeden nebo dva hlavní.
Až dostuduje, tak je omezí. Vybere si ten, se kterým je nejvíc spokojená.