Kde jsou ty časy, kdy jsem měl kartu Axa banky. Peníze se mi úročily a platby šly středovým kurzem Visa. Pak jsem přešel do ERB Banky, kurzy dobré, ale peníze mi už na účtu došly a nové poslat nejde. mBanku jsem zkusil jednou v Londýně a po tom, co mi přišlo vyúčtování, kde libra byla u nich přes 40 korun, jsem jejich kartu mimo ČR nepoužil. Hodně cestuji, hodně platím, ale kreditku nechci. Není kde brát. Sice mám Equ bank, ale nic moc a v Číně jsem několikrát narazil, že kartou nešlo vybrat. Fio je mi sympatická, ale jak vidím tabulky, kurzy žalostné. Máte někdo tip na něco jiného? Hotovost s sebou vozit nechci ani nemohu, platím vysoké účty.
Sice fajn test ale spíš pro hnidopichy. Řešit fufníky, když nekupuju barák nebo auto. Tak nějak historicky beru kurz eura 30 kč a když je levnější, OK je to muj bonus. Na dovolený vyberu 100-200 euro kapesný a jestli mě to má stát (ta stovka) 2,7 nebo 2,9 tisíce, proboha nezbláznim se. Chtít pak po směnárně rozdíl mezi nákupem a prodejem pod korunu mi přijde až úchylný. Pamatuju doby, kdy se běžně platilo v cizině za výběr 100 kč +až 5% z vybíraný částky. A taky jsme se nezbláznili.
Naopak, pro mne je to třeba velice důležité. Za dovolenou a drobné nákupy utratím v zahraničí cca 5000 EUR. Při rozdílu 0,50h za euro to dělá 2500 CZK což pro mne představuje 1-2 dny práce. Naopak bych se nezdržoval výběrem částky 100-200 eur. Hotovost v této výši si beru sebou pro případ, že by nešlo kartou zaplatit.
Ty na dovolenou a drobné nákupy v zahraničí vyděláváš půl pracovního roku? No to teda potěš koště. Proč proboha jezdíš na tak drahé dovolené? Nic mi do toho samozřejmě není, ale minimálně to zarazí.
PS: Typický chlap nejdřív řeší rozdíly nula celá nula nic na směnném kurzu ... a pak po večeři v hospodě hodí dýško 15%, vždyť přeci ví, co se sluší.
No ja si neru kaipesne 1000 ecek, na deljsi cestu po asii jsem si vzal 2k $ .... kdyby neco .... I kdyz vetsinu privezu zpet .... ale kurzy sakra resim uz z principu, je jedno kolik vydelavam, cim vice clovek ma, tim mene rozhazuje za poplatky, ktere platit nemusi, proto nikdy sporku a nikdy vzahranici mbank
Fakt někdo tohle řeší? To jako než pojedu na dovolenou mám jít změnit barvu, nechat si vydat kartu, tj dělat to měsíc předem a to minimálně, abych pak při ceně dovolené 50-100tis ušetřil 1700-3400kc. Tak to přeji krásnou dovolenou kde hlavní problém bude přepočet nákupu v marketu a sledování zda je balená voda v akci :-D
Dodnes je oblíbeným tvrzením, že platba kartou v zahraničí je levnější, než směna valut a platba hotově. Bývalo to i pravda, ale minimálně 10 let tomu už tak není. Nejnižší cena, která se vyskytla v testu bylo 27,11 za euro. Pokud se projdete v praze v okolí václaváku (jindřišská, opletalova a přilehlé ulice), určitě najdete kurz i pod 27,10 (minulý pátek jsem měnil eura za 27,08 a i to byl zdaleka nejvyšší kurz za poslední dobu, předtím to bylo za 27,08 a 27,02). Výjimkou bylo pár dní po brexitu, kdy se trhy rozhoupaly a díky asymetrickému závazku naší centrální banky se několik dnů pohyboval kurz výše (kolem 27,15). Ovšem je potřeba být ve střehu, protože mezi směnárnami jsou také takové, které mají euro za 27,85 a k tomu 19,97% poplatek (třeba směnárny na hlavním nádraží), tedy vždy je potřeba si to hlídat.
To je ostatně v testu také zmíněno, že máme karty drahé a dražší, přitom pamatuju doby kdy banky nabízely podobné valutové kurzy jako směnárníci a devizy pak byly opravdu levnější.
Je teda, alespoň pokud jde o euro a další významné měny (nemluvím o rupiích, dong, kunách aj.) si vyměnit valuty v ČR a možnost platit kartou si nechat spíš pro případ nouze (řekněme, že ve 100 eurovém nákupu ten rozdíl 30 haléřů udělá 30 korun, což lze akceptovat). Důležité u eura je, že je univerzální, a není potřeba se zbylé valutové hotovosti po návratu zbavovat, narozdíl třeba od nového polského złotého, který platí jen v polsku. Pro ten případ totiž mají banky i směnárny velmi nevýhodné kurzy a někdy i vysoké poplatky (i když jsou směnárny, které přímo na prodejním odpočtu píšou, že zbylé bankovky (nikoliv mince) vykoupí nějak výhodněji (možná za pořizovací kurz, nevim, u eura jsem to nikdy neřešil) po předložení toho odpočtu).
V RB je k víceměnovému účtu jedna karta a pokud je cizí měny dostatek, strhne se ze správného účtu bez konverze. Zkoušel jsem zatím jen USD a EUR a bez problémů. (Přesněji řečeno, při inteligentním spoření tam ještě nějaké nevýznamné mouchy ještě jsou.)
RB navíc umožňuje výběr hotovosti zdarma 1x za měsíc na pokladně, takže to taky vyzkouším na cizí měnu a pak už by mně ke spokojenosti stačilo, aby to stejně fungovalo i pro kreditní kartu, což je trochu utopie...
Nakupovat cizí měny za střed ČNB už u nás jde docela dobře, takže se spíš můžeme začít zabývat tím, kde nakoupit levněji...
Srovnávat kurzy debetních a kreditních karet může opravdu jen člověk neznalý. Debetní karty používají vždy kurz banky. Kreditní již dnes u většinou používají kurz asociace někdy s příplatkem, někdy i bez příplatku. Tímhle způsobem např vynechávají úplně kreditní karty UniCredit, které jsou druhé, vedle Cetelemu, používající kurz asociace, tedy ten nejnižší možný.