Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Kreditní karty - pro koho jsou vhodné? od zavináč @ - kreditní karty jsou, řečeno slovy ekonomů, jen pro...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 17. 3. 2006 11:34

  zavináč @ (neregistrovaný)
  kreditní karty jsou, řečeno slovy ekonomů, jen pro socky. Bohužel, omlouvám se za tuhle tvrdou pravdu.
  Limit karty není tak velký, abych z něho mohl pořídit opravdu cosi většího a užitečného. Půjčovat si na tzv. spotřebu je ta největší blbost. Banky mající z toho zisk samozřejmě budou tvrdit opak.
  Na kreditkách je ten nejlichvářštější úrok jaký může být. Dle mého soudu je lepší kontokorent, tam je úrok menší. Nejnižší úrok má samozřejmě půjčka. Vyplatí se půjčovat si na nemovitost, na ní bych asi KTK ani kreditkou neměl.
  Nejlepší je však nepůjčovat si vůbec a odstoudit tak banky k zániku. Jsou to jedny z nejméně potřebných věcí na tomto světě.
  Pokud, milá paní nebo slečno Jarmilo, tohle čtete, těším se na Vás a na Vaši reakci. Zatím jsme si vždy rozuměli.
 • 17. 3. 2006 11:53

  klásek (neregistrovaný)
  To zavináč: Nějak vám uniklo bezúročné období. Moje osobní zkušenosti jsou:
  - limit 94000
  - bezúročné období 30-55 dní
  - používám při běžném placení a splácím vždy celý dluh (tzn. žádný úrok)
  - při objemu svých nákupů mám vedení kreditky zdarma
  - zablokování v okamžiku nahlášení ztráty, odblokování zdarma
  - neustálý přehled plateb na internetu
  - bezproblémová platba v zahraničí
  - ideální pro služební cesty (vyúčtování většinou proběhne před splátkou)
  Souhlasím, že řešit tímhle dlohodobější půjčku je blbost, ale jako 30-50 denní bezúročnou půjčku je kreditka bezkonkurenční a to bez jakýchkoliv nákladů.
 • 17. 3. 2006 15:50

  Kit (neregistrovaný)
  Přesně tak by se měla kreditní karta používat. Účtovaný úrok se tak stává vlastně sankcí za to, že držitel karty nesplatil do termínu celých 100% úvěru.
 • 18. 3. 2006 18:24

  zaměstnanec banky (neregistrovaný)
  Asi patříte k výjimkám VIP, jinak mají klienti docela malý limit. S dnešníma výplatama ... Jednu výplatu navíc utratí raz dva a pak mají problémy s vyrovnáním. Máte jiné příjmy než zbytek světa ...
 • 17. 3. 2006 14:03

  V. Spinka (neregistrovaný)
  V podstatě máte pravdu, jen s tou zbytečností bank bych nesouhlasil. Vznik bankovnictví spolu s burzou umožnili dnešní světové bohatství. (Kde jinde by vzaly firmy peníze na investice?)
 • 19. 3. 2006 11:14

  Paul (neregistrovaný)
  Banky jsou nezbytností, souhlasím, představa, že každý budeme mít doma pod polštářem svoje úspory, nebo že si budeme půjčovat od souseda je asi tak na úrovni pravěku (tam neměli peníze ale pazourky).
 • 20. 3. 2006 12:54

  Jarmila (neregistrovaný)
  Vcelku se shodneme. Jen první větu bych formulovala jinak, a sice: kreditní karty NEJSOU pro socky, ale pokud si je socka pořídí, tak je neskutečně pitomá. Pokud ji nepotřebuju na kratší cesty do zahraničí nebo pro opakované nákupy, které vyrovnám v bezúročném období, tak pro ČR většinou vystačím s kontokorentem.

  Banky jsou potřebné. Pouze banka může ze zákona shromažďovat finance a půjčovat jiným, na to má i bankovní licenci. Bankovní úvěr je oproti nebankovnímu relativně levný. Půjčují i jiní, z tzv. nebankovních zdrojů, ale musí to být zdroje obvykle vlastní. Jenže půjčují draze a za lichvářský úrok, leč ten není u nás definován a ani stíhán. Proto je u nás obvyklé, že si člověk půjčí na taky 70 a více procent p.a., což u nás stále není považováno za lichvu, ba dokonce je to považováno za legální podnikání. Nesmíte to ale dělat jako OSVČ (FO), ale mít na to firmu. V poslední době se už nepůjčuje jen na dva doklady totožnosti, protože tomu brání už tři úvěrové registry, tak se nebankovně půjčuje proti zástavě auta nebo nemovitosti. Už se těším na první vlny prodejů střechy nad hlavou.

  Jinou otázkou je poměr úrok ze vložených peněz/úrok z půjčených peněz a neskutečné poplatky bank. Obojí zatím velice ve prospěch bank.
 • 21. 3. 2006 7:34

  zavináč @ (neregistrovaný)
  už jsem paní nebo slečno Jarmilo myslel, že tu nebudete.
  Bohužel, když vidím, z jakých skupin je většina držitelů kreditek, tak to jsou opravdu většinou socky, které si půjčují na spotřebu. V každém nákupním centru je nějaký ten stáneček, kde vás odchytávají na CityBank a jiné karty. Pokud člověk v bezúročném období splatí, o nic nejde. Přijde ale třeba nemoc nebo vyhazov z práce a a zabředávají stále víc a víc do dluhů, které nejsou schopni vyrovnat, protože nemají nějaké odměny navíc, jak je tomu třeba u manažerů.
  Když se změní zákon, mohla by s financemi hospodařit i jiná instituce. Jde ale o to, jak. Jako naše kampličky? V zahraničí to funguje. Pokud by v podnicích zůstaly kancelářské síly, které vybíraly od lidí peníze nebo vám v práci strhávaly srážky ze mzdy na cokoliv, tak se dá bez bank obejít. Problém je v tom, že v práci to dělala účetní za pár korun a v bance vám to obdobné udělají za mnohatisícový plat s tím, že si to vlastně musíte udělat skoro celé sama. A dokud jste si to netypovala doma na netu, tak z papírového příkazu vám to mnohdy často pěkně zprznili.
 • 21. 3. 2006 9:01

  Jarmila (neregistrovaný)
  Kampeličky bych nenapadala. Některé se přetransformovaly u některých byl zájem je jako konkurenci zlikvidovat, některé byly založeny přímo za účelem pozdějšího vytunelování. To byl náš postsocialistický bordel v rámci "když se kácí les, lítají třísky". Třeba taková FIO funguje dodneška a není špatná, má i jiné služby, ale není to banka, ale stále kampelička.

  I hospodaření s penězi není legrace. Když si někam peníze dám, chci je odtud jednou dostat. Na investování můžu vydělat, ale i prodělat. Pokud potřebuju peníze za rok, nemůžu s nima lézt do akcií, to bych je za rok taky nemusela mít. Tam by mi měla sloužit banka, a ta musí zaručit, že ji nikdo nevytuneluje. Myslím, že už se to celkem konsolidovalo, to v 90. letech byly jiné turbulence.

  Zprznění papírového příkazu myslíte vážně? Bezpečnost peněz na účtu může být narušena jak hackerem, pokud si příkaz typujete sám na netu a přenos není dobře zabezpečen, nebo špatným přečtením papíru obsluhou v bance. Jde o to, že za hacknutí si někdy můžete sám, za špatné přečtení to může být 50:50 (vy jste to nepsal dostatečně čitelně, obsluha není grafolog). Ani v jednom případě to není legrace.
 • 21. 3. 2006 19:44

  Jarmila (neregistrovaný)
  PS: pokud se budu vyskytovat méně často, je to proto, že mi blbne net. Je jak trestní zákoník: 3x (kliknout) a dost. Pak zavřít a znovu otevřít a zase 3x a dost. Je to na zastřelení, ale vir tam není.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).